Pentru a veni în ajutorul lor, în special în ajutorul celor care locuiesc în zone izolate ale judeţului, cei de la DJEP pornesc o nouă campanie pe teren. „În vederea diminuării numărului mare de persoane care nu au solicitat eliberarea actului de identitate în termenul prevăzut de lege, ţinând seama de faptul că în această situaţie se regăsesc mulţi dintre cetăţenii domiciliaţi în localităţi izolate, DJEP anunţă organizarea şi desfăşurarea – în luna februarie – de către Serviciile locale de evidenţă a persoanelor de pe raza judeţului a activităţilor cu camera mobilă pentru preluarea imaginii şi a documentelor necesare în vederea emiterii actului de identitate”, au anunţat cei de la Evidenţa Persoanelor. Mai jos sunt datele şi localităţile în care se vor deplasa echipele de la DJEP: 3 februarie la Mailat, 4 februarie la Secusigiu, 9 februarie la Hăşmaş, 11 februarie la Secusigiu, 16 februarie la Şiria şi la Pilu, 17 februarie la Almaş şi la Şilindia, 18 februarie la Şepreuş, Dieci şi Secusigiu, 19 februarie la Dorobanţi, Hălmăgel şi Horia, 24 februarie la Şeitin, 25 februarie la Secusigiu, 26 februarie la Ghioroc şi Petriş. Toţi locuitorii judeţului ale căror acte de identitate au expirat sunt aşteptaţi să meargă să le schimbe în datele şi în localităţile mai sus menţionate.
Dacă arădenii nu merg la buletine, vin buletinele la ei
Dacă arădenii nu merg la buletine, vin buletinele la ei
Direcţia Judeţeană de Evidenţă a Persoanelor Arad (DJEP) anunţă demararea unei campanii de identificare a arădenilor care nu au acte de identitate valabile.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
8
Local
Consiliul Județean își propune să introducă Aradul pe harta industriei alimentare naționale și internaționale.
Local
Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac, împreună cu polițiștii din cadrul Biroului de Poliție Autostrada A1, au depistat într-un autoturism, peste 26.000 de țigarete.
Local
Deși numărul pacienților confirmați cu gripă este în scădere, săptămâna trecută a fost înregistrat al treilea deces.
Local
Procurorii anunță că ar exista trei infracțiuni de luare de mită în cazul polițistului arădean Stelian Dorel Paven.
Local
Procurorii detaliază modul în care doi italieni au închiriat mașini, au plecat în Italia, după care au încercat să facă dispărute cele două autoturisme.
Local
Ofițerii DGA au anunțat că polițistul arădean reținut în trafic ar fi primit o mită de 1.500 de lei.
Local
Colegiul Național „Moise Nicoară” este reper al excelenței în învățământul preuniversitar arădean, performanța și munca „moisiștilor”, de la elevi la profesori, fiind remarcată în cadrul unei conferințe dedicate excelenței.
Citiți principiile noastre de moderare aici!