aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
De ce nu au primit toţi pensionarii deciziile de recalculare

De ce nu au primit toţi pensionarii deciziile de recalculare

De Diana Duţu
la 5 September 2024 14:53
9 Comentarii

De ce nu au primit toţi pensionarii deciziile de recalculare

Mihaela Vasil FOTO: JA
5 September 2024 14:53
Directoarea Casei de Pensii Arad, Mihaela Vasil, explică situaţiile care au condus la neemiterea deciziilor.
Scris de Diana Duţu - Directoarea Casei de Pensii Arad, Mihaela Vasil, explică situaţiile care au condus la neemiterea deciziilor.

Trimite articolul

X
Mai mulţi pensionari ne-au contactat, în ultima săptămână, pentru a cere lămuriri în privinţa deciziilor de recalculare pe care le-au primit sau nu le-au primit de la Casa Judeţeană de Pensii (CJP). Desigur, aceeaşi situaţie – chiar multiplicată – e şi la sediul Casei de Pensii.
Pentru cei care nu au primit încă deciziile şi nu au apucat să afle din ce motiv, conducerea CJP Arad precizează: „Am constatat că nu s-au emisii decizii din sistemul informatic național, în general, pentru următoarele cazuri: Cazul 1 – Fie acești pensionari au intrat în sistem în luna august și ei trebuiau să primească mai întâi o decizie de pensie conform Legii nr. 263/2010 și ulterior să primească o decizie de recalculare conform Legii nr. 360/2023; Cazul 2 – Avem cereri de recalculare, câteva mii pe fiecare an, unde pensionarii fie lucrează după pensionare, fie își adaugă diverse sporuri cu caracter permanent, aceste cereri trebuie întâi soluționate conform vechii legislații care a fost în vigoare până la 31 august și după ce vor fi soluționate adunându-se numărul total de puncte, ulterior va trebui să emitem și decizii de recalculare conform noii legi; Cazul 3 – Avem decizii ale Î.C.C.J. pe care colegii mei trebuie să le pună în aplicare și asta fac în momentul de față, punctele trebuie actualizate și după aceea urmează să emitem decizii de recalculări” – explică Mihaela Vasil, director al CJP Arad.
În cursul lunilor septembrie și octombrie Casa de Pensii va emite la nivel județean aceste decizii şi le va trimite pensionarilor. „În cazul în care au diferențe de bani de primit, le vor primi din urmă, de la 1 septembrie 2024” – îi asigură pe beneficiari Mihaela Vasil.
Alte măsuri
Având în vedere majorărilor de pensii, în urma aplicării prevederilor Legii 360/2023, pentru ca pensionarii sa își păstreze beneficiile sociale au fost adoptate de către Guvernul României următoarele măsuri: *nivelul pensiei până la care sunt acordate tichete pentru alimente și mese calde crește de la 2.000 lei la 2.210 lei; *ajutorul pentru încălzirea locuinței și suplimentul de energie sunt menținute și pentru pensionarii care au primit majorări în urma recalculării aferente Legii nr. 360/2023; *nivelul pensiei până la care sunt compensate cu 90% medicamentele față de prețul. de referința crește de la 1.830 lei la 2.020 lei.
Certificatul de viaţă
Potrivit legii, beneficiarii nerezidenți aflați în plată trebuie să transmită Casei de Pensii, semestrial, din proprie inițiativă, certificatul de viaţă, până cel târziu la data de 31 martie, respectiv până la data de 30 septembrie a fiecărui an.
„În cazul beneficiarilor nerezidenți aflați în plată, în aplicarea Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii, primul certificat de viață se va transmite până la data de 30 septembrie 2024. Transmiterea certificatului de viață se poate face prin poștă, la sediul Casei Județene de Pensii Arad, str. Voluntarilor nr. 2A, camera 4 parter, prin fax la numărul 0257-214061, sau scanat la adresa de e-mail certificateviata.arad@cnpp.ro. Beneficiarul nerezident are obligația de a semna certificatul de viaţă în faţa unei autorităţi legale de pe teritoriul statului de domiciliu sau de ședere permanentă, după caz, respectiva autoritate certificând acest fapt” – precizează Mihaela Vasil.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
De ce nu au primit ,
deciziile de recalculare ,
Directoarea Casei de Pensii Arad ,
Mihaela Vasil ,
pensionari
9 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Marcela Rodica Bidiga says:
    September 5, 2024 at 3:46 pm

    Bună ziua.
    Domnă Director doresc un răspuns cu subiect și predicat
    Sunt o pensionară cu un dosar/ decizie simplă , nu mă încadrez în criteriile enumerate de dvs.
    Casa jud.de pensii Arad nu a respectat legea și nu am primit decizia recalculată, care este dreptul meu.
    Am rugămintea ca pe baza numelui să verificați ca să primesc decizia în luna septembrie.
    Nu văd de ce să aștept…cine a creat haosul să îndrepte.
    Oare până unde trebuie să ajung cu sesizare…?

    Reply
    • Svetlana Miclusev says:
      September 6, 2024 at 7:39 pm

      Această doamnă nu și-a îndeplinit sarcinile. Toate pensiile trebuiau recalculate până la 31 august. Demisia… sau cine o protejează și de ce?!?!

      Reply
  2. Un muncitor,încă. says:
    September 5, 2024 at 4:04 pm

    Dar cei care au depus dosare de stabilire a dreptului de pensionare…Cam când vor primi decizia/răspunsul?
    Că vremea trece…
    Aude cineva?

    Reply
  3. Daniel says:
    September 6, 2024 at 3:11 am

    Ce Doamnă Frumoasă!

    Reply
  4. helmut says:
    September 6, 2024 at 1:28 pm

    doamnă ar trebui sa iti dai demisia, ca sa nu mai zic cine te-a pus in functie!!

    Reply
    • ilica aurelia says:
      September 6, 2024 at 7:54 pm

      Mă numesc Ilica Aurelia, din Arad, B-dul Revoluției, nr.79A, ap.3
      Nu mă încadrez in nici unul dintre cazurile prezentate de dv., dar nu am primit încă Decizia de recalculare a pensiei. Astept s-o primesc. Până când?

      Reply
  5. Vasile says:
    September 7, 2024 at 7:50 pm

    care e diferenta statutara intre un pensionar rezident si unul nerezident stie cineva?

    Reply
  6. Dumitru Crăncăială says:
    September 12, 2024 at 10:47 am

    Sunt pensionar din 2019, am o pensie actuală de 2548 lei cu o contributivitate de 41 de ani. Am și grupe 21 de ani, restul de 20 fără grupe. Vreau să știu dacă voi beneficia și eu de această hoție zisă recalculare ?

    Reply
  7. Tamaș Florica says:
    November 8, 2024 at 3:29 pm

    Buna ziua,!! Cu toate că am un dosar simplu, (fără somaj, armata facultate boală) nu
    am primit decizia de recalcularet!!! Vine decembrie acus!! Va mulțumesc! !

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    Actorul Isiah Whitlock Jr., cunoscut din serialul „The Wire”, a murit la vârsta de 71 de ani
    2
    Aproape jumătate de milion de români își serbează onomastica de Sfântul Vasile
    3
    Patru ani de închisoare pentru ecstasy și canabis
    4
    Cum se va descurca UTA cu transferurile iernii?
    5
    Donald Trump a declarat că ia o doză zilnică de aspirină mai mare decât recomandă medicii săi
    6
    Cipru preia preşedinţia rotativă a Consiliului UE cu negocieri dificile în perspectivă
    7
    Se circulă în condiţii de iarnă pe unele drumuri din judeţul Arad
    8
    Trump: Maduro și soția sa vor fi duși la New York, unde au fost puși sub acuzare
    9
    S-a redeschis drumul Juliţa - Mădrigeşti
    10
    Program de integrare socială pentru elevii romi

    Local

    Patru ani de închisoare pentru ecstasy și canabis
    O traficantă de droguri din Arad, concubina unui alt traficant, care în 2024 a fugit de polițiști și a lovit două mașini ale Direcției de Operațiuni Speciale, a fost condamnată la închisoare.

    Mapamond

    Cuba trece la săptămâna de lucru de patru zile din cauza penuriei energetice produse de blocada SUA
    Guvernul comunist din Cuba a decis vineri o serie de măsuri prin care încearcă să continue activitatea economică în ciuda embargoului petrolier impus tot mai strict de Statele Unite, după ce au preluat controlul asupra livrărilor de ţiţei din Venezuela, semnalează AFP şi dpa.

    Ştiri sportive

    Primii cinci campioni de la JO 2026 au câștigat aurul olimpic în premieră
    Sâmbătă s-au dat primele cinci titluri la Jocurile Olimpice de iarnă 2026, de la Milano-Cortina, campionii câștigând în premieră medalia olimpică de aur. Elvețianul von Allmen a luat primul titlu pus în joc, la coborâre. Italia, Japonia și Norvegia au câte o medalie din fiecare metal.

    România

    Oana Țoiu: România are o responsabilitate strategică în calitate de cel mai mare producător de gaze din UE
    România își asumă o responsabilitate strategică în calitate de cel mai mare producător de gaze naturale din Uniunea Europeană și are misiunea de a crește producția pentru a scădea prețurile acasă și a contribui la protejarea regiunii împotriva utilizării prețurilor la energie ca armă de șantaj politic, a declarat ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu. 1

    Local

    Aproape 15 mii de operații efectuate la Județean, în 2025

    Ştiri sportive

    Sorana Cîrstea a câștigat turneul Transylvania Open, fără să piardă vreun set
    Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a câștigat turneul Transylvania Open (WTA 250), dotat cu premii totale de 283.347 de dolari și găzduit de BTarena din Cluj-Napoca, după ce a învins-o pe britanica Emma Răducanu cu 6-0, 6-2, în finala desfășurată sâmbătă.

    UT Arad

    Mihalcea a vorbit de salvarea de la retrogradare
    La conferința de presă de după înfrângerea cu FK Csikszereda, antrenorul UTA-ei a surprins. 7

    UT Arad

    Ne putem uita în jos, că ne iau cu rău înălțimile
    UTA s-a poticnit acolo unde ne așteptam mai puțin. A. Roman și Odada au îngropat speranțele noastre, după greșeli copilărești cu FK Csikszereda. 3

    Local

    Tâlhar reținut după ce a furat un telefon și 100 de lei
    Un bărbat care, după ce și-a lovit victima, plecat cu telefonul acesteia și cu portofelul în care se aflau 100 de lei, a fost arestat preventiv.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.