aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Două ore în plus de întuneric pentru Arad

Două ore în plus de întuneric pentru Arad

De A.B., M.B.
la 3 August 2022 16:47
22 Comentarii

Două ore în plus de întuneric pentru Arad

3 August 2022 16:47
Iluminatul arhitectural ar putea fi redus la toamnă, spun reprezentanții Primăriei, pe fondul crizei energetice. Ca prime măsuri pentru a face economii, administraţia locală a redus iluminatul public cu două ore şi a închis semafoarele care funcţionau doar pe culoarea galben intermitent.
Scris de A.B., M.B. - Iluminatul arhitectural ar putea fi redus la toamnă, spun reprezentanții Primăriei, pe fondul crizei energetice. Ca prime măsuri pentru a face economii, administraţia locală a redus iluminatul public cu două ore şi a închis semafoarele care funcţionau doar pe culoarea galben intermitent.

Trimite articolul

X

Mai multe ţări europene, între care Germania, Franţa şi Spania, au luat măsuri pentru a reduce consumul de energie, pe fondul incertitudinilor legate de livrările de gaz rusesc la iarnă. Aceste măsuri se extind în numeroase oraşe europene, iar Aradul spune că se aliniază și el trendului.

Iluminat mai puţin

Primăria Arad spune a decis să facă economii la energia electrică consumată de iluminatul stradal. Timpul în care străzile sunt iluminate a fost redus cu două ore, adică seara lămpile pornesc mai târziu cu o oră, iar dimineaţa sunt oprite mai devreme cu o oră.

“Deocamdată nu am considerat că suntem în situaţia de a lua alte măsuri, pentru că şi acestea ne vor aduce o economie de 10% din consumul de electricitate la iluminatul public. Totuşi, am discutat despre ce vom face de la toamnă, când noaptea va fi mai lungă iar consumul va fi inevitabil mai mare. Este posibil să adoptăm unele măsuri precum reducerea iluminatului arhitectural din oraş”, a declarat viceprimarul Lazăr Faur.

Totodată, 15 semafoare din oraş care funcţionau doar pe galben intermitent au fost oprite, pentru a nu mai consuma energie.

Proiecte

Viceprimarul a precizat că în actualul context al scumpirii energiei, Primăria Arad îşi îndreaptă atenţia către energia regenerabilă, având proiecte de instalare de panouri fotovoltaice. Unul dintre proiecte, pentru care vor fi solicitate fonduri europene, este estimat la 2.000.000 de euro şi prevede realizarea unui parc fotovoltaic la Compania de Transport Public. Energia produsă ar fi livrată în reţeaua de alimentare a tramvaielor şi ar urma să acopere cea mai mare parte a consumului pentru acest tip de transport. De asemenea, ar alimenta staţiile de încărcare a autobuzelor electrice.

“Acest proiect este foarte important pentru noi şi îl vom finanţa chiar şi cu fonduri de la bugetul local, în caz că nu vom obţine banii de la Uniunea Europeană. Proiectul se află în faza realizării studiului de fezabilitate”, a spus viceprimarul.

Parcări acoperite

De asemenea, Primăria Arad vrea să acopere parcările supraetajate din oraş cu panouri fotovoltaice, care ar furniza energia în reţeaua de iluminat public. Proiectul ar mai avea avantajul că va oferi protecţie autoturismelor parcate la etaj, unde nu există acum acoperiş. Mulţi şoferi s-ar putea bucura la aflarea acestei veşti, pentru că în prezent locurile de la etaj din FastPark-uri nu sunt închiriate tocmai pentru că maşinile nu au nicio protecţie în faţa intemperiilor.

Alte proiecte pe care Primăria Arad le are în vedere sunt instalarea de panouri fotovoltaice pe clădiri ale şcolilor şi realizarea unui parc fotovoltaic pe suprafaţa unui fost deponeu de deşeuri.(M.B.)

Economie vs… ora de vară

De remarcat faptul că în timp ce Primăria Arad susține acum că se aliniază tendințelor mondiale care propun reducerea consumului de energie electrică, în primăvară – când remarcam că iluminatul public este funcțional doar târziu după lăsarea serii și că becurile stradale se aprind prea târziu – aceeași instituție sublinia doar faptul că a trecut la ora de vară în privința iluminatului stradal! Se întâmpla cu câteva săptămâni înainte ca România să treacă oficial la ora de vară. La acel moment, reprezentanții Primăriei Arad nu vorbeau nimic despre tendințe globale, reducerea cheltuielilor ori probleme cu bugetul local (JA-A.B)

Trimite articolul

X
Taguri:
iluminat public ,
intuneric pe strazi ,
primaria arad ,
probleme energetice ,
semafoare intermitente
22 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Raul says:
    August 3, 2022 at 5:20 pm

    🤣😂😂😂🤣🤣🤣🤣😂🤣🤣🤣

    Reply
  2. Anton says:
    August 3, 2022 at 5:40 pm

    Taiem iluminatul, apa calda si incalzirea ca sa trimitem gazul nostru in Germania. Bine face Orban ca i se rupe de sanctiuni. Romani sa strige pe intuneric “Sklava Ucraina” sa nu se ciocneasca intre ei!

    Reply
  3. ARADENII says:
    August 3, 2022 at 8:31 pm

    Sa vedeti acum jafuri pe strazile Aradului! Dar cui ii pasa de cetateni? Slava Ukraina!

    Reply
  4. D.G. says:
    August 3, 2022 at 8:45 pm

    Întunericul….raiul hoților

    Reply
  5. Cribaia says:
    August 3, 2022 at 9:38 pm

    Mă tem că din cauza lipsei iluminatului public vor începe bătăile și va fi o avalanșă de jafuri. Tocmai de asta stări în case oameni buni. Doar așa veți scăpa de virus,pandemia se întoarce ia trenul negru cu locomotivă galbenă circula neantrerupt. Doar așa vom.putew ieși din iarnă, dacă stăm în case,la protecție. Se anunță vremuri catastrofale nebunul din Rusia a aruncat lumea în război iar calul nebun chinez a făcut virusul care a fost răspândit prin sateliții Elon musk și bill gates și Google iar acum vrea sa atace Taiwan

    Reply
  6. Georgi says:
    August 3, 2022 at 10:42 pm

    Foarte simplu de făcut:reduci consumul la jumate dacă lași un bec să lumineze ,unul nu.Dăă…

    Reply
  7. cosmin says:
    August 4, 2022 at 8:26 am

    de ce nu taiati iluminatul cand traficul pietonal si rutier este mai redus?

    voi opriti lumina cand este cel mai mult nevoie de ea seara si dimineata cand sunt oameni pe strazi

    Opriti iluminatul noaptea dupa 1:00 nu la 22:00!!!

    Reply
    • A-radu says:
      August 4, 2022 at 1:06 pm

      CORECT 👍

      Reply
    • unu says:
      August 4, 2022 at 5:28 pm

      Desteptule, la 2 noapte dormi si nu vezi ca se face economie…

      Reply
  8. Emil says:
    August 4, 2022 at 9:39 am

    Dacă tot vor să facă economie ar fi bine să taie salariile bugetarilor măcar 3 luni la maxim 2000 lei. Dacă sunt pensionari cu 1000 lei pe lună și nu mor, nici bugetarii nu o să pățească nimic.

    Reply
    • cinefil says:
      August 4, 2022 at 3:00 pm

      Emile, matale ai pus punctul unde trebuie, felicitările mele!

      Reply
    • Cristina says:
      August 4, 2022 at 3:56 pm

      Mă nesimțitule, tu știi cât muncește un profesor pentru o zi de muncă? stă și până la unu noaptea.când se termină anul școlar îi rupt și profesorul și copilul ( unii copii ca unii nu i-au un pix în mână la oră).

      Reply
      • Emil says:
        August 4, 2022 at 5:05 pm

        Și cine-l oprește să se angajeze la Takata ?

        Reply
        • V. Olan says:
          August 5, 2022 at 10:49 am

          Vreau să-ți donez un pachet-două de prezervative, motivul este evident.

          Reply
  9. TEO says:
    August 4, 2022 at 12:58 pm

    ”Totodată, 15 semafoare din oraş care funcţionau doar pe galben intermitent au fost oprite, pentru a nu mai consuma energie.”
    15 semafoare pe galben intermitent sunt în giratoriul Ontim. red că în Arad sunt cu sutele.
    Dar oare de ce un semafor are și lumină pentru bciclete. acestea pot circula pe pistele speciale unde sunt sau pe carosabil. Deci trebuie să respecte culoarea semaforului dedicată locului unde circulă. E adevărat, un semafor cu e semnalizări (auto, biciclete și pietoni e mai scump decât unul cu două. Și după cum umblă vorba, comisioanele se acordă procental din valoarea contractului. Atunci de ce mirăm de prețul băncilor de pe Mețianu, de numărul imens de lumini , de bțnci, de coșuri de gunoi din Pădurice și de alte năzdrăvvănii?

    Reply
  10. hotii says:
    August 4, 2022 at 4:02 pm

    la toamna o sa avem iluminat intre 1 si 3 noaptea ca atat pot astia :))

    Reply
  11. bravo says:
    August 4, 2022 at 4:39 pm

    Aradul e in bezna de citiva ani buni,de cand a ajuns in epoca medievala,asa ca ce mai conteaza doua ore de intunerirc ?

    Reply
  12. administration2022 says:
    August 4, 2022 at 5:30 pm

    🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

    va lasa astia pe intuneric ca soblolanii….

    Reply
  13. părerea mea says:
    August 4, 2022 at 6:47 pm

    o fi raiul hotilor spargatorilor de masini si de locuinte………………… da!

    Reply
  14. coman sava says:
    August 5, 2022 at 11:25 am

    Mulțumim PDL, ne aduci aminte de PCR, partid la fel de antisocial și inuman ca voi. Să ne ajute Dumnezeu să ne scăpăm de voi ca de pcr AMIN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Reply
  15. coman sava says:
    August 5, 2022 at 11:27 am

    Nu poate lucra la Takata cu dobitoci și gunoaie ca tine

    Reply
  16. coman sava says:
    August 5, 2022 at 12:06 pm

    Foarte bine, meritați să desființeze iluminatul public , ați votat gunoaie, acum tăceți gunoaielor votanții pnl, borâturi umane ce sunteți, mai votați-i.

    Reply
  17. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Ministerul Mediului taie birocrația pentru protejarea gospodăriilor de animalele sălbatice
    3
    Trump susţine în final votul în Camera Reprezentanţilor pentru publicarea dosarului Epstein
    4
    Cancelarul Merz despre Ucraina: Următorul pas este ca SUA să prezinte Rusiei planul de pace revizuit și să o „îndemne” să îl accepte
    5
    Femeie ucisă în Teleorman. Șeful IGPR: 14 polițiști, din care șase cu funcții de conducere, cercetați prealabil
    6
    23 de noi arbitri în fotbalul arădean
    7
    Liga 5 – Sâmbăteni şi Ineu, neînvinse!
    8
    Liga 6 – Semlac a trecut în frunte
    9
    Tulcea: Aproape 40 de persoane au fost evacuate din satul Ceatalchioi
    10
    Lemn confiscat și certificate de înmatriculare retrase de polițiștii arădeni

    Mapamond

    Cancelarul Merz despre Ucraina: Următorul pas este ca SUA să prezinte Rusiei planul de pace revizuit și să o „îndemne” să îl accepte

    România

    Președintele Nicușor Dan a fost primit de Regele Charles al III-lea la Palatul Buckingham
    Președintele Nicușor Dan a fost primit, miercuri, de Regele Charles al III-lea.

    România

    Salariul minim va crește începând cu 1 iulie 2026 la 4.325 de lei
    Coaliția de guvernare, reunită miercuri la Palatul Victoria, a anunțat că a ajuns la un acord în privința creșterii salariului minim la 4.325 de lei începând cu 1 iulie 2026.

    Local

    98 de clădiri supraimpozitate din 2026
    Pentru că nu şi-au îngrijit imobilele în care locuiesc, proprietarii acestora vor plăti impozite mai mari de anul viitor.

    Local

    FOTO
    Accident rutier mortal la Călugăreni. O femeie de 55 de ani și-a pierdut viața
    Un accident rutier grav, soldat cu decesul unei persoane, s-a produs miercuri după-amiază, în jurul orei 18:00, în localitatea Călugăreni. În eveniment au fost implicate două autoturisme.

    Local

    GALERIE FOTO
    Gala Olimpicilor Arădeni 2025
    Primăria Municipiului Arad a premiat, săptămâna aceasta, performanța în educație.

    ARADON Sport local

    Se fac înscrieri la Cupa Satelor
    ARAD. Federația Română de Fotbal, prin Asociația Județeană de Fotbal Arad organizează faza județeană a competiției Cupa Satelor Penny, ediția 2025 – 2026, adresată echipelor de copii din satele și comunele județului Arad.

    Local

    Memorie, identitate și un destin uitat
    Scriitoarea Dida Codreanu readuce în atenția publicului povestea arhitectului Ludovic Szantay, printr-o piesă de teatru.

    Local

    Caz de incompatibilitate la Spitalul de Boli Cronice Sebiș, constatat de ANI
    Potrivit ANI, Maurieana-Liliana Barbura, membru supleant în consiliul de administrație al Spitalului de Boli Cronice Sebiș, reprezentant al Consiliului Local Sebiș, s-ar fi aflat în stare de incompatibilitate, ca urmare a exercitării simultane a unei funcții de conducere într-un partid politic.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.