În funcţie de rezultatele obţinute de către cele două partide la alegeri, fie PNL fie PDL au pondere mai mare în structurile judeţene şi locale de conducere. La Arad, de exemplu, s-a căzut de acord ca 65% din locurile în birourile judeţene, municipale şi locale să revină PDL, iar 35%- PNL. Totodată, s-a decis ca acolo unde primarii pe funcţii conduc organizaţiile locale aceştia să devină preşedinţi unici ai noului partid PNL, în celelalte organizaţii funcţionând în continuare conducerile bicefale, până la alegerile din 2017. Decizia a lăsat loc la speculaţii, unii afirmând că Gheorghe Falcă va prelua singur conducerea organizaţiei judeţene Arad. Senatorul Ioan Cristina, copreşedinte al PNL Arad, spune că sunt interpretări eronate, el şi Falcă fiind în continuare copreşedinţi ai PNL Arad. Cu amendamentul că vor conduce un Birou Permanent Judeţean alcătuit din 65% foşti membri PDL şi 35% foşti membri PNL. În judeţ, spune Cristina, primarii pe funcţii vor prelua, într-adevăr, preşedinţia, iar acolo unde nu sunt primari PNL vor rămâne copreşedinţi. Varianta este confirmată şi de către Sergiu Bîlcea şi Gianina Pistru, membri ai comisiei locale de implementare a fuziunii. Ei precizează că aceste criterii vor fi votate de către Consiliul Director al noului PNL, la Bucureşti, pe 31 ianuarie, urmând să fie puse în aplicare. Gheorghe Falcă nu a putut fi contactat pentru a face alte precizări.
Falca, presedinte unic sau nu ?
ARAD. Copreşedintele PNL Arad, Gheorghe Falcă, a participat la o nouă şedinţă a comisiei comune PDL-PNL privind implementarea fuziunii celor două partide în teritoriu. Chiar dacă la nivel central fuziunea s-a făcut la paritate, în teritoriu lucrurile stau altfel.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Recurgerea la activele rusești înghețate în Europa pentru a finanța nevoile financiare ale Ucrainei va avea „consecințe considerabile” pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev, în contextul în care cancelarul german și premierul belgian urmau să se întâlnească pentru a discuta această problemă, relatează AFP.
Ştiri sportive
Naționala României va juca în Grupa D la Cupa Mondială de fotbal din 2026, dacă se va califica, iar adversarele sale vor fi Statele Unite, Paraguay și Australia, potrivi tragerii la sorți efectuate, vineri, la John F. Kennedy Center for the Performing Arts din Washington DC.
Mapamond
Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe orașe din țară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.
Local
PÂNCOTA. Un tânăr de 24 de ani, din Pâncota, a ajuns în spatele gratiilor, după ce a furat un telefon mobil dintr-un parc din oraș.
Local
Polițiștii au identificat autorii unor furturi comise la o firmă din Ghioroc, de unde au dispărut 600 de litri de motorină și sute de kilograme de cupru.
UT Arad
MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!