Cu ajutorul Arhiepiscopiei Aradului și al autoritățile locale, acesta a înființat Festivalul Românilor de Pretutindeni, care a ajuns, în acest an, la cea de-a XI-a ediție. Evenimentul a avut loc sâmbătă seara la Biserica Ortodoxă Grădiște I, de pe strada Petru Rareș a atras câteva sute de persoane. Atât spectatori dornici să-i descopere pe românii din comunitățile din afara granițelor țării, cât și pe românii veniți din aceste comunități, unde pentru mulți dintre ei păstrarea tradițiilor românești este tot mai grea. Evenimentul a reunit grupuri folclorice ale românilor din Timoc – Serbia, Chișinău – Republica Moldova, Cernăuți și Maramureșul Istoric – Ucraina. Unii dintre participanți sunt pentru prima data la Arad, în vreme ce pentru alții prezența în orașul nostru este deja o tradiție. Manifestarea a beneficiat de participarea extraordinară a Ansamblului „Hora-Horița” din Chișinău, precum și a formației „Rapsozii Zărandului” și a solistei Mariana Deac din Arad. Preotul ortodox Mihai Blaj este cel care, cu biencuvântarea Arhiepiscopului Aradului, Dr. Timotei Seviciu, a pus bazele acestui eveniment. Festivalul – organizat de Parohia Ortodoxă Arad Grădiște I în parteneriat cu Arhiepiscopia Ortodoxă a Aradului, Primăria Arad, Consiliul Județean Arad și Centrul Cultural Județean Arad – s-a impus la nivel național și internațional ca o manifestare de referință destinată românilor din jurul granițelor României și are rol educativ și de păstrare a limbii și tradițiilor românești vechi de câteva sute de ani.
Festivalul Românilor de Pretutindeni la a XI-a ediție
Festivalul Românilor de Pretutindeni la a XI-a ediție
Comunitățile de români din jurul României sunt ajutate să-și păstreze și promoveze tradițiile de către un preot din Arad.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
IMM Arad atrage atenţia că atât creșterea costurilor cât și criza combustibilului afectează economia locală.
UT Arad
ARAD. După a treia înfrângere stagională cu FCSB, antrenorul Adrian Mihalcea a apărut extrem de supărat la declaraţii.
Ştiri sportive
Arbitrul francez Francois Letexier va conduce meciul dintre echipele naționale de fotbal ale României și Turciei, care va avea loc joi, de la ora 19:00, pe stadionul Beșiktaș Park din Istanbul, în semifinalele barajului pentru calificarea la Cupa Mondială 2026, potrivit site-ului UEFA.
Local
Comerţul ambulant cu flori în zona cimitirelor, se desfăşoară în perioada 17 – 19 aprilie. Cererile se depun până în 27 martie.
Mapamond
Purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe rus, Maria Zaharova, a apărat marţi guvernul premierului ungar, Viktor Orban, în contextul unor presupuse scurgeri de informaţii referitoare la conversaţii telefonice care l-au implicat pe ministrul de externe de la Budapesta, Peter Szijjarto, acuzat că ar fi furnizat informaţii Rusiei, informează EFE.
2
Local
Complexul Muzeal Arad anunță deschiderea expoziției și a atelierelor demonstrative „Rânduiala Paștelui în Satul Maramureșean”, organizate în parteneriat cu Muzeul Maramureșan din Sighet.
ARADON Sport local
13 puncte din 18 posibile obţinute de Academia UTA în Liga de Tineret şi Liga Elitelor.
Citiți principiile noastre de moderare aici!