aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
FOTO | „Masacru verde” la fostul Spital Municipal

FOTO | „Masacru verde” la fostul Spital Municipal

De Sorina Ambruș
la 18 March 2024 12:48 Reactualizat la: 18 March 2024 14:21
20 Comentarii

FOTO | „Masacru verde” la fostul Spital Municipal

Foto: Sorina Ambruș
18 March 2024 12:48 Reactualizat la: 18 March 2024 14:21
În doar câteva zile, parcul din curtea fostului Spitalul Municipal, situat în vecinătatea secției de Balneo-Fizio-Kinetoterapie, a fost ras de pe fața pământului. Urmează... modernizări.
Scris de Sorina Ambruș - În doar câteva zile, parcul din curtea fostului Spitalul Municipal, situat în vecinătatea secției de Balneo-Fizio-Kinetoterapie, a fost ras de pe fața pământului. Urmează... modernizări.

Trimite articolul

X

ARAD. Orașul verde care se vrea a fi municipiul Arad a mai pierdut, la finele săptămânii trecute, în jur de zece arbori, unii dintre ei cu vârste înaintate, responsabili cu umbra pe care le-o ofereau pacienților internați în clădirile fostului Spital Municipal. În doar câteva zile, parcul din curtea spitalului, situat în vecinătatea secției de Balneo-Fizio-Kinetoterapie a fost ras de pe fața pământului, rămând în urmă doar trunchiurile ciopârțite ale copacilor de care n-au apucat încă să se debaraseze executanții „lucrării”.

Într-adevăr, unii dintre copaci, după cum se poate vedea și în imagini, erau afectați de putregai, însă la fel de bine se poate vedea că unii dintre ei, deși seculari, nu prezentau niciun fel de „stricăciuni” vizibile cu ochiul liber al… nespecialiștilor. Cu toate acestea, fără excepție, arborii au fost marcați pentru a fi puși la pământ, pe motiv că ar reprezenta un pericol pentru pacienți și vizitatori, dar și pentru clădiri și stocatorul de oxigen amplasat în vecinătate. Pentru niciunul dintre arbori nu a fost propusă drept soluție o toaletare corespunzătoare, în încercarea de salva parte din parc.

Scopul acestei defrișări ne-a fost explicat de Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad, care are un proiect de refacere a parcului, cu alei noi și zonă verde modernă:

„În perioada următoare, Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad va reamenaja curtea fostului Spital Municipal, iar acum au loc lucrări de defrișare a copacilor care reprezintă un pericol atât pentru siguranța cetățenilor, cât și a clădirilor. Tăierile se efectuează în urma solicitării și obținerii avizelor necesare de la Ocolul Silvic pe baza unei expertize efectuate de către reprezentanți ai acestei instituții. Astfel, au fost identificați și marcați arborii care trebuie tăiați. Mai apoi spațiul verde va fi reamenajat, pentru a putea asigura pacienților un spațiu adecvat pentru recreere”, a precizat ec. Daniel Kurunczi, director administrativ SCJU Arad.

Ce se va planta

Nu am reușit, însă, să aflăm exact cum se va reface zona verde sau dacă se vor planta arbori deja crescuți care să readucă umbra în parc. Cert este că, deocamdată, pacienții și viziatorii au rămas fără „spațiu adecvat de recreere” cel puțin pe perioada acestei veri.

FOTO | „Masacru verde” la Spitalul Municipal

 

Trimite articolul

X
Taguri:
arbori taiati ,
curte spital ,
curte Spital Municipal ,
pacienţi ,
parc ,
SCJU Arad ,
secția de Balneo-Fizio-Kinetoterapie ,
spitalul municipal arad ,
umbra ,
zece arbori
20 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Danel says:
    March 18, 2024 at 1:08 pm

    Trebe lemne sa se ancalzeasca si angajatii spitalului ce m-ai asa ai taie peste tot

    Reply
  2. Pisica moarta says:
    March 18, 2024 at 2:28 pm

    Interesant este faptul ca sunt taiati in butuci,gata de bagat in soba…Legea prevede ca ocolul silvic de care apartin,sa scoata la licitatie masa lemnoasa dar nu pregatita pentru iarna.Mai trebuie crapate si au rezolvat pe vre-unul din camarila.
    Legea mai spune si ca lemnele pot fi donate unor familii nevoiase,salariati,copii cu probleme,persoane cu handicap,etc…
    Ia sa vedem…

    Reply
    • pisica vie says:
      March 18, 2024 at 8:00 pm

      ce ocol silvic in mijlocul orasului, in oras nu tai copacii ca in padure, nu ii tai de la radacina si ii lasi sa cada peste cladiri, masini etc, ii faci bucati de sus in jos sa eviti daunele. Plini de exprerti habarnisti pe aici.

      Reply
      • Pisica moarta says:
        March 18, 2024 at 10:57 pm

        Serios?Mai baiatule…Tai,dregi dar si ultimul fir de plop apartine de un ocol silvic…Bun,am inteles,tai,tai….si in rest pregatesti la 30-40cm butuci???Pe munca,timpul si benzina cui?
        A Gospodaririi Comunale?

        Reply
        • pisica vie says:
          March 19, 2024 at 10:33 pm

          ocol silvic-unitate silvică administrativă, împărțită pe brigăzi și cantoane, prin care se organizează și se execută lucrările de cultură, de refacere, de protecție și de pază a pădurilor, ocrotirea și valorificarea vânatului și a peștelui din apele de munte.

          Legea 24/2007 privind reglementarea şi administrarea spațiilor verzi cuprinde reglementări clare în această privință. Defrișarea sau toaletarea copacilor de pe domeniul privat sau public se face doar cu autorizație emisă de Primărie, iar pentru a obține documentul este necesară depunerea unei cereri la registratura Primăriei în jurisdicția căreia se află solicitantul.

          Reply
      • Jiji says:
        March 19, 2024 at 9:52 am

        Tot nu explica de ce au fost taiati copaci sanatosi de parca nu erau de ajuns toaletarile excesive pare doar lacomie dupa masa lemnoasa, din pacate ne intoxicam mai tare cu noxe

        Reply
  3. Jiji official says:
    March 18, 2024 at 2:49 pm

    Zona se va reface cu beton, asfalt etc

    Reply
  4. Nostalgescu Teripilatovici says:
    March 18, 2024 at 4:12 pm

    Ok, să afiseze AVIZELE dendrologice de la AUTORIZAȚI, pt fiecare copac( in special cei ce NU au aspecte vizibile/radiografii/etc), , ca nu ‘se pretau’ pt toaletare REALĂ.!

    Reply
  5. Ariel says:
    March 18, 2024 at 5:40 pm

    De ce va mirati, oare? #drijBibi

    Reply
    • Lenor says:
      March 18, 2024 at 8:09 pm

      Bă detergentule, spitalul municipal e a consiliului județean, frustratule

      Reply
  6. Gabi says:
    March 18, 2024 at 9:27 pm

    Taie tot numi conteză ,cași pomi de pe Vlaicu toți sunt coafați ,aproape tăiați de tot ,asta înseamnă coafare a pomilor !

    Reply
  7. Gabi says:
    March 18, 2024 at 9:42 pm

    Criminali ,aș ceva numa la noi în țară se poate face.

    Reply
  8. ciorba says:
    March 18, 2024 at 9:59 pm

    Legea e pentru prosti.

    Reply
    • ticomatic says:
      March 19, 2024 at 10:10 am

      In fiecare primavara “specialistii” niste neaveniti habarnisti
      sub motivul ca toaleteaza copacii ii ciuntesc iremediabil.O mica mostra in parcarea Garii specialistii de la CFR au ciuntit copacii si nimeni nu raspunde.De altfel zona din fata garii este o parloaga insalubra la propriu si la figurat!

      Reply
  9. Imi says:
    March 19, 2024 at 12:45 am

    asa fac ei bani de campanie, cate un parc cu 10 milioane si taie copacii, la UTA la fel

    Reply
  10. Paul Ion says:
    March 19, 2024 at 7:47 am

    Ce ați votat, aia aveți. Hai Doamne ajuta

    Reply
  11. NICU says:
    March 19, 2024 at 8:25 am

    Acest principiu am putea sa il aplicam teilor aflati intre Podgoria si Teatru si asa e plin de ciori in ei si asa unii tei sunt bolnavi etc.

    Reply
  12. Radu says:
    March 19, 2024 at 8:38 am

    pai si scannerul ala minune?
    unde e fisa fiecarui copac?

    betoane, betoane, sa inghita Bibi si Falca betoane.

    Reply
  13. Cetatean says:
    March 19, 2024 at 12:59 pm

    Conducerea aradeana – dusman declarat al spatiilor verzi.

    Reply
  14. Sufăr de narcisism ce sa fac dau fic la lemne says:
    March 19, 2024 at 7:49 pm

    Zona centrală unde ce sa vezi nimic verde e jale si ce sa vezi nici măcar pomi fructiferi nu vor da ce sa zic de un tei si ????!!

    Reply
  15. Cele mai citite știri

    1
    E vremea jocurilor amicale
    2
    Șpăgarul Paven, trimis în judecată pentru înșelăciune
    3
    Miruță: Consiliul de Administrație al TAROM a constatat că directorul nu a întreprins niciun demers pentru refacerea bugetului pe date reale
    4
    OPINII. „Război” și procese la Sebiș: „Feisbucu”, bate-l Doamne
    5
    Finalul atelierului „ARAD. Platou de Cinema”, la Cinema Arta
    6
    Lavinia Betea și Alexandru Bercea, propuși pentru titlul de Cetățean de Onoare al Aradului
    7
    Ilie Bolojan: Exploatarea gazelor din Marea Neagră transformă România în cel mai mare producător de gaze al UE
    8
    Performanță remarcabilă pentru Arad: Mihai Stanciu a cucerit argintul la Internaționala de Chimie
    9
    Hog Slat s-a oprit în sferturi
    10
    Armele arădenilor bătăuși: un telefon și o sticlă de bere

    România

    Miruță: Consiliul de Administrație al TAROM a constatat că directorul nu a întreprins niciun demers pentru refacerea bugetului pe date reale
    Directorul TAROM nu a întreprins niciun demers pentru refacerea bugetului pe date reale și a întârziat nejustificat demersurile către Comisia Europeană pentru modificarea planului de restructurare, în conformitate cu realitatea pieței, astfel că a fost decisă revocarea lui din funcție și numirea unui nou director general provizoriu, a notat, miercuri, ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță, pe pagina sa de Facebook.

    România

    Raport prezidențial: Ascensiunea curentelor ultraidentitare și suveraniste nu este pusă pe seama manipulării, ci a unor cauze structurale
    Ascensiunea curentelor ultraidentitare și suveraniste nu poate fi explicată exclusiv prin manipulare, ci are la bază cauze structurale - criza reprezentării democratice, inegalitățile, neîncrederea în instituții și un proiect european care „vorbește limbajul administrației” într-o epocă a emoțiilor, se arată în Raportul Grupului de Reflecție Strategică „România în UE” - Identitate națională, identitate europeană și provocarea populismului, publicat de Administrația Prezidențială.

    Mapamond

    Mexicul a depus plângeri în SUA pentru moartea a 17 migranți în detenția sau în timpul operațiunilor ICE
    Mexicul a depus plângeri penale în SUA pentru moartea migranților mexicani în detenție sau în operațiunile efectuate de autoritățile acestei țări, a anunțat guvernul miercuri, relatează AFP.

    UT Arad

    S-au identificat cauzele „nebuniei” de la Craiova

    Local

    „Căsoaia Bike, Run&Fun”: două zile de mișcare și aventură
    Tabăra Căsoaia găzduiește, în 25 și 26 iulie, o nouă ediție a evenimentului „Căsoaia Bike, Run & Fun”, care aduce împreună competiții sportive, activități pentru familii și concerte în aer liber.

    Local

    POLITIC. Răzvan Anghel acuză PSD de „amnezie politică”
    Senatorul USR de Arad, Răzvan Anghel, acuză PSD că încearcă să rescrie istoria politică recentă și că se comportă „ca un partid fără nicio responsabilitate în întârzierea Legii salarizării”.

    Local

    Arestat după ce și-a violat, timp de patru ani, fiica minoră
    Un bărbat din județul Arad a fost arestat preventiv după ce, din 2022 și până în urmă cu câteva zile, și-a violat în mod repetat fiica minoră. 2

    Local

    Rămas fără permis pentru conducere agresivă, un tânăr a fost reținut după ce a fost prins la volan
    Un tânăr de 23 de ani, din Vinga, lăsat fără permis de polițiști pentru conducere agresivă, a fost prins de două ori la volan - luna trecută și astăzi. 1

    Local

    Beat și fără permis, a făcut accident și a plecat acasă
    Un tânăr de 18 ani, care se afla într-o mașină alături de doi copii, a făcut accident, beat fiind și conducând fără permis, iar apoi a plecat acasă. Polițiștii l-au reținut pentru mai multe infracțiuni.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.