ARAD. „Am participat, în 2000, la reconstrucţia partidului şi ştiu cât este de greu să-ţi creezi structuri, să convingi oamenii să se implice. Mişcarea Populară a pornit la drum afirmând că vrea altfel de politică, oameni noi, care nu au mai fost implicaţi la alte partide, dar se vede treaba că de la vorbă la faptă este drum lung, din moment ce ei se bazează tot pe oameni de la PDL. Nu ştiu dacă militanţii lor au entuziasmul necesar pentru a construi sau au pornit într-o direcţie dictată de anumite raţiuni”, spune Igaş. Totodată, democrat liberalul este de părere că „modelul Argeş”, unde 22 de primari au fost excluşi din PDL pentru a putea să se înscrie la Mişcarea Populară, nu va mai fi aplicat şi în alte judeţe: „Nu cred că vor mai fi astfel de episoade, iar de acum încolo vom fi scutiţi de manevrele unor oameni lipsiţi total de fair play. Dacă nu voiau să mai continue în PDL, putea să-şi dea demisia, să renunţe la funcţiile pe care le datorează partidului, inclusiv primarii. Oricât de popular ar fi un primar, nu are nicio şansă ca independent, aşa că normală ar fi o atitudine corectă faţă de partidul pe listele căruia candidează. Dincolo de acestea, este păcat că, în loc să ne unim, ne divizăm forţele, divizăm electoratul, iar aceasta nu este deloc în folosul dreptei”.
Igas: de la vorba la fapta
Reactualizat la:
Senatorul Traian Igaş crede că la Arad Partidul Mişcarea Populară are şanse reduse în a se impune ca formaţiune politică.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Iranul susţine este capabil să lupte încă cel puţin şase luni împotriva Statelor Unite şi Israelului, care duminică dimineaţă a lovit un hotel din inima Beirutului, acuzat că adăposteşte lideri ai Gardienilor Revoluţiei, relatează AFP.
1
Ştiri sportive
Tehnicianul cipriot Elias Charalambous și-a anunțat, sâmbătă seara, demisia din funcția de antrenor principal al echipei de fotbal FCSB, el declarând că aceasta a fost ultima sa zi la formația bucureșteană, după înfrângerea cu 1-3 suferită pe teren propriu cu Universitatea Cluj, din ultima etapă a sezonului regulat al Superligii.
România
Ziua internațională a femeii 2026, desfășurată sub tema „Drepturi. Justiție. Acțiune. Pentru TOATE femeile și fetele”, solicită acțiuni pentru a elimina toate barierele în calea justiției egale: legi discriminatorii, protecții juridice slabe și practici dăunătoare și norme sociale care erodează drepturile femeilor și fetelor.
Local
Un bărbat de aproximativ 70 de ani a suferit arsuri la nivelul capului, în urma unui incendiu izbucnit la anexa unei case de pe strada Emil Gârleanu, din Arad.
Mapamond
Forțele armate americane au început să utilizeze baze militare britanice pentru „operațiuni defensive specifice cu scopul de a împiedica Iranul să lanseze rachete în regiune, ceea ce ar periclita viețile unor britanici”, a comunicat sâmbătă pe platforma X ministerul apărării de la Londra, citat de AFP.
UT Arad
Antrenorul UTA-ei crede că echipa sa e cea mai slabă la fazele fixe și spune că nu e tare complicat să câștige play-outul.
România
Ministrul de Finanțe, Alexandru Nazare, a fost implicat, sâmbătă, într-un accident rutier în Capitală, soldat cu două persoane rănite ușor din celălalt autoturism, au declarat surse judiciare pentru AGERPRES.
Local
Organizat pe malul râului Mureș, la Periam Port, în județul Timiș, festivalul se va desfășura anul acesta pe 10 și 11 iulie.
Citiți principiile noastre de moderare aici!