aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Închisoare pentru bărbatul care a înjunghiat un șef de tren, în Arad

Închisoare pentru bărbatul care a înjunghiat un șef de tren, în Arad

De Eugen Rogojan
la 7 February 2026 09:24
4 Comentarii

Închisoare pentru bărbatul care a înjunghiat un șef de tren, în Arad

7 February 2026 09:24
Bărbatul care, în aprilie 2023, l-a înjunghiat pe șeful trenului IR377 Budapesta-Timișoara, a fost condamnat la 2 ani și jumătate de închisoare.
Scris de Eugen Rogojan - Bărbatul care, în aprilie 2023, l-a înjunghiat pe șeful trenului IR377 Budapesta-Timișoara, a fost condamnat la 2 ani și jumătate de închisoare.

Trimite articolul

X
Deși fapta s-a petrecut pe 7 aprilie 2023, abia pe 9 ianuarie 2025 aceasta a fost înregistrată pe rolul Judecătoriei Arad. La aproape trei ani distanță de la eveniment, a venit și condamnarea: bărbatul originar din județul Iași, va sta 2 ani și 6 luni în închisoare.
Ancheta arată că pe 7 aprilie 2023, în jurul orei 18:45, polițiștii au fost solicitați să intervină în stația CFR Arad, la linia 3, unde ajunsese trenul InterRegio 377, în care ar fi călătorit „o persoană înțepată cu un cuțit”. Polițiștii l-au găsit pe șeful de tren stând pe o bancă, acesta spunându-le că a fost înjunghiat de un bărbat care se află încă în tren. Polițiștii au urcat în vagon și l-au găsit pe inculpat. Lângă el se afla un cuțit cu o lamă de aproximativ 15 centimetri, ruptă.
Audiat fiind, șeful de tren le-a povestit polițiștilor că după ce călătorul a încercat să spargă ușa vagonului cu un extinctor, pentru a ieși din tren, acesta s-a năpustit asupra sa cu un cuțit, cu care l-a înțepat pe șeful de tren în zona abdomenului. „Persoana vătămată a reușit să îl prindă pe inculpatul agresor de mâna în care ținea cuțitul, acesta i-a aplicat încă o lovitură, tot în zona abdomenului, fapt ce a determinat-o pe persoana vătămată să apuce lama cuțitului cu mâna și să o rupă, acțiuni în urma cărora a suferit o plagă la nivelul palmei stângi. După imobilizarea inculpatului și intervenția unor colegi de serviciu, coborând din tren, persoana vătămată a constatat că sângera în zona abdomenului, fiind transportată de urgență la unitatea spitalicească pentru a beneficia de tratament medical”, se arată în sentința Judecătoriei Arad.
Nu și-a recunoscut fapta
Două femei, martore ale întâmplării, le-au confirmat ancehtatorilor că ceea ce povestește șeful de tren este adevărat: „un bărbat de aproximativ 40 de ani s-a luat la bătaie cu conductorul de tren”, „a îndreptat cuțitul spre conductor, a început să urle și s-a dus amenințător către” acesta. Acestea au povestit că bărbatul „a scos un cuțit pe care l-au putut vedea toți călătorii, implicit ea”, fapt ce a determinat restul pasagerilor să se retragă într-o parte mai îndepărtată a vagonului pentru a evita eventuale acte de agresiune ale inculpatului.
Audiat inițial în calitate de suspect, ieșeanul nu a recunoscut săvârșirea faptei, arătând, în schimb, că își amintește despre cursa pe care a efectuat-o, în luna aprilie a anului 2023, în județul, pe relația feroviară Curtici-Arad, cu trenul, precum și despre faptul că șeful de tren i-a cerut, la un moment dat, să coboare la următoarea stație pentru că nu mai avea bilet de călătorie pe mai departe, sens în care, a declarat acesta, „a coborât din tren fără niciun incident și fără să îl atace cu vreun obiect pe șeful de tren care i-a solicitat să coboare”.
Cu toate acestea, anchetatorii au stabilit că declarația dată de bărbat nu are nicio legătură cu realitatea. „Afirmaţiile inculpatului, pe lângă faptul că nu au forţă probantă şi putere de demonstraţie în contextul analizei celorlalte probe administrate, sunt facile şi puţin credibile, lăsând fără răspuns o întrebare simplă: cum se explică apariția pe corpul persoanei vătămate a unor leziuni traumatice de tipul plăgi tăiate și a prezenței la fața locului a urmelor de sânge și a unui cuțit dacă inculpatul nu a făcut decât și aibă o divergență verbală cu aceasta? Niciuna dintre persoanele audiate – persoana vătămată și cele trei martore -, nu ar fi evidențiat prezența unei alte persoane în cadrul conflictului care a dus la apariția actelor de agresiune pe corpul celei dintâi. De asemenea, nici agenții de poliție care au intervenit la fața locului nu au reperat și legitimat o altă persoană în afara inculpatului, aceștia fiind îndrumați, de către persoana vătămată și ceilalți martori oculari, în direcția inculpatului, reținut în interiorul unuia dintre vagoanele garniturii în care s-a consumat fapta”, au arătat procurorii în fața instanței.
Condamnat
În sentința pronunțată de Judecătoria Arad, instanța a decis că „dincolo de orice îndoială rezonabilă” „fapta există, constituie infracţiune şi a fost săvârşită de către inculpat”, astfel că „îl va condamna pe inculpat la pedeapsa de 2 (doi) ani și 6 (șase) luni închisoare, cu executare în regim de detenție, pentru săvârşirea infracţiunii de ultraj sub forma lovirilor sau altor violențe. Gravitatea faptei, redată în cele expuse anterior, justifică orientarea către o pedeapsă poziționată spre mijlocul limitelor de pedeapsă stabilite de legiuitor, aceasta fiind proporțională cu pericolul social al faptei și de natură să îndeplinească funcția sancționatorie, preventivă și educativă a pedepsei”.

Trimite articolul

X
Taguri:
7 aprilie 2023 ,
a injunghiat ,
Arad ,
condamnat ,
în Arad ,
inchisoare ,
sef de tren ,
șeful trenului IR377 Budapesta-Timișoara
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. anotimp says:
    February 7, 2026 at 9:48 am

    Nu a fost retinut imediat dupa ce a fost coborat din tren?
    ce a fost cercetat in liberate timp de 2 ani?
    daca a fost prins cu cutitul langa el in tren, nu era clar ce a facut?
    eu l-as fii acuzat pe asta si pentru tentativa de omor! 10 ani!

    Reply
  2. alexandrion says:
    February 7, 2026 at 12:03 pm

    Pentru furtul unei “Eugenii” cati ani de puscarie ar fi primit ?!

    Reply
  3. gigi says:
    February 8, 2026 at 2:35 pm

    Bravo Romania !

    Reply
  4. Arădean says:
    February 9, 2026 at 11:02 am

    Eu am o altă problemă aici . Înjunghierea intră doar la ultraj? Nu și la tentativă de omor? Nu mai înțeleg.

    Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    Pilot decedat într-o bază militară. A încercat să salveze un câine căzut într-un bazin de apă, potrivit MApN
    2
    Șeful penticostalilor din Bârzava, reținut pentru furt de lemne
    3
    14 sportivi au urcat pe podium la Cupa Dacicus
    4
    „Kickers Spring Cup”, un turneu model, demn de urmat!
    5
    Nicușor Dan: Dislocarea de echipamente și forțe militare americane în România, discutată în CSAT. Ea va fi supusă aprobării Parlamentului
    6
    DSP Arad, recomandări în urma incendiului de la fabrica de polistiren
    7
    Zelenski a anunțat că Ucraina a primit o nouă livrare germană de rachete pentru Patriot
    8
    Experiență de top în Bușteni: Hotel Valedor și avantajele dispenserelor Botanika în băile de lux
    9
    Violator din Lipova, trimis în judecată
    10
    Volodimir Zelenski va efectua, joi, o vizită oficială în România

    ARADON Sport local

    14 sportivi au urcat pe podium la Cupa Dacicus

    Ştiri sportive

    Francezul Francois Letexier va arbitra meciul Turcia - România, din barajul pentru CM 2026
    Arbitrul francez Francois Letexier va conduce meciul dintre echipele naționale de fotbal ale României și Turciei, care va avea loc joi, de la ora 19:00, pe stadionul Beșiktaș Park din Istanbul, în semifinalele barajului pentru calificarea la Cupa Mondială 2026, potrivit site-ului UEFA.

    Local

    Amplasamente pentru comerţul ambulant cu flori de Paștele Blajinilor
    Comerţul ambulant cu flori în zona cimitirelor, se desfăşoară în perioada 17 – 19 aprilie. Cererile se depun până în 27 martie.

    Mapamond

    Rusia apără guvernul Orban după scandalul privind presupuse scurgeri de informaţii către Moscova
    Purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe rus, Maria Zaharova, a apărat marţi guvernul premierului ungar, Viktor Orban, în contextul unor presupuse scurgeri de informaţii referitoare la conversaţii telefonice care l-au implicat pe ministrul de externe de la Budapesta, Peter Szijjarto, acuzat că ar fi furnizat informaţii Rusiei, informează EFE. 1

    UT Arad

    UTA pierde şi cade pe locul 8

    Local

    Paștele Maramureșean, la muzeul din Arad
    Complexul Muzeal Arad anunță deschiderea expoziției și a atelierelor demonstrative „Rânduiala Paștelui în Satul Maramureșean”, organizate în parteneriat cu Muzeul Maramureșan din Sighet.

    ARADON Sport local

    Week-end juvenil pe plus
    13 puncte din 18 posibile obţinute de Academia UTA în Liga de Tineret şi Liga Elitelor.

    Mapamond

    Maia Sandu: Atacurile Rusiei asupra infrastructurii energetice civile din Ucraina, un atac la adresa noastră, a tuturor
    Preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a condamnat ferm marţi atacurile Rusiei asupra infrastructurii energetice civile din Ucraina, subliniind că aceste acţiuni constituie o crimă de război şi reprezintă un atac nu doar asupra Ucrainei, ci asupra întregii regiuni, informează Moldpres. 2

    ARADON Sport local

    Începe lupta pentru locul în finala Ligii Naționale
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.