aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Intoxicațiile accidentale la copii

Intoxicațiile accidentale la copii

De Simona Dumitra, medic primar pediatru
la 29 April 2025 12:25 Reactualizat la: 29 April 2025 13:56

Intoxicațiile accidentale la copii

29 April 2025 12:25 Reactualizat la: 29 April 2025 13:56
Copiii între 1- 6 ani sunt fascinați de lumea înconjurătoare, pe care încep să o exploreze, mai ales după ce devin performanți în mers și se bucură de independență în mișcare. Ei constituie categoria de risc pentru aceste accidente, datorită curiozității și dorinței de cunoaștere. Orice obiect sau substanță plină de culoare, cu gust sau miros special, ținute la îndemână, vor atrage copilul.
Scris de Simona Dumitra, medic primar pediatru - Copiii între 1- 6 ani sunt fascinați de lumea înconjurătoare, pe care încep să o exploreze, mai ales după ce devin performanți în mers și se bucură de independență în mișcare. Ei constituie categoria de risc pentru aceste accidente, datorită curiozității și dorinței de cunoaștere. Orice obiect sau substanță plină de culoare, cu gust sau miros special, ținute la îndemână, vor atrage copilul.

Trimite articolul

X
Cum industria farmaceutică și-a dezvoltat foarte mult paleta de medicamente sub formă de prafuri, siropuri, cu mirosuri plăcute, gusturi agreabile, copilul poate fi tentat să înghită aceste substanțe expuse neglijent în fața lor. Să nu uităm de un potențial dușman din apartamente – plantele și florile ornamentale care ne înfrumusețează ambientul, neștiind că multe sunt toxice; și aici este o carență primejdioasă de informare a celor care le comercializează.
90% dintre intoxicațiile la domiciliu pot fi prevenite. Asta înseamnă că o educație sanitară optimă și informarea corectă a părinților ar reduce semnificativ riscurile.
Cauzele cele mai frecvente
* Medicamentele – antiinflamatoriile nesteroidiene, antipireticele, analgezicele (Aspirina, Paracetamolul, Algocalminul), antihipertensivele, betablocantele, Carbamazepina, barbituricele, tranchilizantele, vitaminele și formulele cu fier. ATENȚIE la Paracetamolul atât de comun și utilizat! Doza toxică este destul de apropiată de cea curativă.
* Substanțele chimice – produsele de curățat si de albit rufele, substantele corozive alcaline (soda caustică sau leșia), vopselele, diluanții, produsele petroliere, insecticidele si pesticidele, produsele cosmetice: antigelul, alcoolul, etnobotanicele, uleiurile esențiale, lichidele cu nicotină din țigările electronice, unele plante, ca de exemplu: leandru, filodendron, azaleea, lăcrimioarele, zorelele, crinii, hortensia, crăciunița, yucca, dieffenbachia, onoxidul de carbon (CO), gazul metan.
Nu vă alarmați la ingestia următoarelor substanțe – nu sunt toxice: coloranții alimentari sau îndulcitorii (zaharina, ciclamat, aspartam); cariocile, pasta de pix, cerneala, lipiciul; chibriturile; cremele de față, apa micelară, deodorantele; creta; crema de ras; granulele din silicon, din cutiile de pantofi; ceara lumânărilor; pasta de dinți; plastilina; șampoanele lichide, săpunurile lichide, spumanții de baie; vopselele fără plumb sau anilină.
Manifestările clinice sunt foarte variate, în funcție de toxic. Rețineți că semnele apar de obicei brusc, la un copil anterior perfect sănătos și se pot exprima prin simptome: digestive – vărsături, dureri abdominale, diaree; cardiace – bătăi rapide sau neregulate, scăderea sau creșterea tensiunii; respiratorii – dispnee, respirații superficiale; neurologice – convulsii, agitație sau somnolență, mișcări bizare, tulburări de echilibru, vorbire greoaie, delir, comă; oculare – pupile dilatate sau din contră, contractate, care nu răspund la stimuli luminoși, mișcări involuntare ale globilor oculari; cutanate – icter, roșeață, cianoză, tegumente transpirate sau uscate; miros particular al pielii, respirației sau vărsăturilor.
Măsuri de prim ajutor
Cele 2 legi ale intoxicațiilor accidentale la copil sunt: Legea 1 – orice suspiciune este considerată reală și se va trata ca atare, neașteptându-se temporizarea atitudinii; Legea 2 – orice clipă contează – cu cât se intervine mai repede, cu atât cantitatea de toxic absorbită este mai mică.
Cuvintele cheie în intoxicație sunt calea de pătrundere, doza, timpul – perioada scursă de la eveniment și greutatea. Nu vă panicați, telefonați medicului de familie sau la 112.
Telefonați la TOXAPEL, 021 210 61 83 sau 021 210 62 82 – care funcționează permanent și poate fi apelat de la orice telefon public, fiind inițiat de un proiect al Departamentului de toxicologie al Spitalului „Grigore Alexandrescu”. Să fiți pregătit să dați toate datele cerute – să fiți coerent și calm – numele copilului, vârsta, greutatea, toxicul incriminat, doza, perioada între debut și apelul telefonic, semnele pe care le prezintă copilul. Păstrați flaconul sau recipientul cu toxic, medicamentul sau planta. Nu provocați vărsături decât la indicația medicului de la telefon. Se face prin administrarea unui pahar de apă cu 2 lingurițe de sare și stimularea zonei faringiene. Vărsăturile sunt contraindicate în intoxicațiile cu substanțe caustice, petroliere. Nu administrați lapte (poate favoriza absorbția toxicelor liposolubile). Dacă s-a produs contaminare tegumentară, copilul este dezbrăcat și spălat cu apă călduță timp de 15 minute. Dacă ochii sunt afectați, se fac spălături conjunctivale minimum 10 minute. Dacă intoxicația se produce prin inhalare, copilul este scos rapid din mediu.
Mesaje pentru părinți
* Depozitați produsele periculoase în spații sigure, la care copilul să nu aibă acces.
* Folosiți un dulăpior de medicamente situat la înălțime și închis, sau un sertar cu cheie pentru păstrarea medicamentelor din casă. Aceeași atitudine trebuie avută inclusiv cu uleiurile esențiale.
* Substanțele cu potențial toxic sunt etichetate și nu vor fi păstrate în sticle de apă sau suc.
* Evaluați plantele din apartament – multe pot fi toxice. Dacă aveți copii între 1-6 ani – îndepărtați-le!
* Nu lăsați substanțele chimice periculoase în recipienți deschiși (antigel, alcool, insecticid).
* Când administrați medicamente copilului, nu le numiți bomboane sau siropuri miraculoase, pentru că va avea tendința de a repeta experiența în absența dumneavoastră.
* Administrați medicamentul întotdeauna în lumină, nu pe întuneric, și verificați doza.
* Jucați-vă de-a doctorul și învățați-l diferența între alimente și medicamente.
* Copilul va bea doar din cana lui; nu-l învățați să bea direct din sticlă.
* Nu luați medicamentele în prezența copilului – va fi bucuros să vă copieze.
* Nu lăsați expuse medicamentele pe masă; puteți avea surprize și să nu le mai găsiți.
* Nu administrați vitamina A și vitamina D din proprie inițiativă; se pot produce intoxicații grave legate de doză și perioada administrării.
* Păstrați în locuri securizate țigările electronice și lichidele cu nicotină, chiar în cantitate mică, ingerată sau absorbită în piele, nicotina poate produce simptome grave, soldate cu deces.
* Nu pulverizați substanțe insecticide pe saltele sau mobile.
* Nu folosiți substanțe raticide în locuri circulate din casă, unde pot fi găsite de copii.
* Apelați la doctor imediat după producerea evenimentului, chiar dacă vi se pare că micuțul vostru este bine; sunt intoxicații care se manifestă după ore sau zile, când instituirea tratamentului este tardivă.
* Acțiunile din primele momente sunt decisive. Apelați medicul, serviciul de urgență sau Toxapel.
* Notați într-un loc accesibil, de exemplu pe o foaie fixată cu un magnet, pe frigider, numărul TOXAPEL ( 021 – 210.62.82 ).
Dr. Simona Dumitra, medic primar pediatru, medic șef Secție Clinică Pediatrie II , SCJU Arad

Trimite articolul

X
Taguri:
copii ,
intoxicații accidentale ,
intoxicatii copii ,
sanatate
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    „Tricolorii” mici au cedat în minutul 80
    3
    6 din 7 candidaţi au promovat Examenul de Capacitate Preoțească
    4
    Se caută proiectant pentru Parcul Eminescu
    5
    Horia-Roman Patapievici conferențiază la Arad
    6
    Institutul Nobel verifică o posibilă scurgere de informații înainte de anunțarea Premiului pentru Pace
    7
    170 de elevi chiulangii, găsiţi de poliţişti în localuri din apropierea şcolilor
    8
    Cheșa a demisionat din CLM. Înlocuitorul, încă necunoscut
    9
    Zeci de centre sociale, sancționate în urma controalelor dispuse de Prefectură
    10
    Circa 4,8 milioane de bancnote contrafăcute, descoperite de Poliția Română și Autoritatea Vamală Română în Portul Constanţa Sud

    România

    Alegeri, vedete și jucării virale: ce au căutat românii pe Google în acest an
    Google a făcut publice listele cu cele mai populare căutări ale românilor în anul 2025, iar rezultatele reflectă atât interesul pentru evenimentele majore din societate, cât și pentru divertisment și trenduri internaționale.

    Local

    12 biserici arădene sunt ocrotite de Sfântul Ierarh Nicolae
    Sărbătorit mâine, 6 decembrie, Sfântul Nicolae este unul dintre cei mai populari sfinţi ai creştinătăţii.

    România

    Oana Țoiu: Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal până în aprilie 2026
    Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal, pot plăti salarii și achiziționa stocuri până în aprilie 2026, a precizat, joi, ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu. 1

    Mapamond

    Media despre noile discuții americano-ucrainene în Florida. De fapt delegației Kievului i se va comunica ce au discutat Witkoff și Kushner cu Putin
    Responsabili americani și ucraineni urmează să poarte noi discuții joi în Florida pentru a încerca să găsească o soluție negociată la războiul declanșat de Rusia în Ucraina, într-un moment în care Washingtonul a relaxat sancțiunile împotriva companiei petroliere ruse Lukoil, relatează AFP. 3

    Mapamond

    Putin: Negocierile cu SUA privind Ucraina sunt complexe, dar este nevoie de implicare
    Președintele rus Vladimir Putin a declarat joi, într-un interviu difuzat de un post de televiziune indian la începutul vizitei sale oficiale în India, că negocierile cu privire la încheierea războiului în Ucraina aflate în desfășurare cu SUA sunt „complexe”, dar pentru reușita acestora este nevoie de implicare, nu de obstrucționarea lor, după ce anterior el a acuzat aliații europeni ai Ucrainei că fac tot posibilul să împiedice acest proces, relatează AFP. 2

    România

    Președintele Dan retrimite în Parlament legea privind combaterea extremismului
    Legea privind combaterea extremismului a fost trimisă la reexaminare de către președintele Nicușor Dan, acesta apreciind că actuala formă a actului normativ ar putea duce la 'amplificarea tensiunilor'. 1

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor loto din data de 04-12-2025 sunt următoarele:

    România

    Ce au căutat românii pe Google în 2025 - păpușa Labubu, kendama sau idei de afaceri
    Păpușa Labubu, kendama, idei de afaceri, dar și trecerea în neființă a unor persoane publice s-au aflat în topul căutărilor din 2025 pe Google, conform unei statistici publicate, joi, de către companie. 1

    Mapamond

    Grupul ungar MOL este interesat să cumpere rafinăriile și benzinăriile Lukoil din Europa
    Grupul petrolier ungar MOL i-a informat pe oficialii americani că este interesată să cumpere activele internaționale ale gigantului petrolier rus Lukoil, compania ungară alăturându-se unei liste tot mai mari de ofertanți, au declarat pentru Reuters trei surse din apropierea acestui dosar. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.