„Sondajele sunt astfel alcătuite încât, invariabil, acolo unde apare Klaus Iohannis trebuie să apară şi PNL. Foştii PDL-işti se caţără efectiv, cu disperare, pe spinarea preşedintelui, pentru a crea impresia că acesta doreşte cu orice chip să-i aducă la guvernare. Aproape zilnic este redifuzată vechea declaraţia a lui Klaus Iohannis, în care acesta spune că şi-ar dori un guvern „al lui”, care să-i pună în plicare programul. Cei care nu ştiu cât de veche este declaraţia cu pricina, pot fi lesne înşelaţi, crezând că aceasta este de dată recentă. Aşa se face că unii dintre repondenţi la sondaje după ce au bifat numele lui Klaus Iohannis la capitolul popularitate, bifează în mod automat şi PNL, care, cică, ar fi crescut deja la 42 sau chiar 44%. Ce este, însă, mai rău, mulţi dintre cei care sunt intervievaţi habar nu au că, de fapt, PNL nu mai există, iar partidul trecut în sondaje este vechiul PDL revopsit. Dacă, de pildă, s-a trece în sondaj numele lui Vasile Blaga sau al oricărui alt fost mahăr PDL, sunt convins că oamenii s-ar feri ca dracul de tămâie să-i voteze, ştiind că este vorba despre partidul lui Băsescu. Unii dintre cei care bifează PNL cred că, mai degrabă, ar fi vorba despre Tăriceanu, mai ales că acesta este şi preşedinte al Senatului, iar imaginea lui a rămas întipărită în mintea electoratului ca reprezentant al liberalismului. Iată de ce spun că este vorba despre o dublă manipulare. Ce om care gândeşte logic ar putea să creadă că un partid cutremurat de dezvăluirea tot mai accelerată a caracterului său profund corupt şi anticetăţenesc ar putea să crească în sondaje, când, de fapt, ar trebui să se prăbuşească total? Foştii liberali, transformaţi peste noapte în PDL-işti sadea, au toate motivele să fie disperaţi. Dacă nu reuşesc grabnic, prin intermediului unui puci, să se caţere la guvernare, până în 2016 electoratul va conştientiza ce nenorocire a făcut fostul PNL lăsându-se înghiţit de PDL, dezastrul electoral va fi ireversibil. Aşa după cum şi merită”, spune consilierul municipal.
Ionel Ciupe: dubla manipulare a electoratului
ARAD. Preşedintele organizaţiei municipale a Partidului Liberal Reformator, Ionel Ciupe, consideră că noul PNL recurge la o dublă manipulare a electoratului, în scopul creşterii mincinoase a aşa zişilor liberali.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
1
România
România își asumă o responsabilitate strategică în calitate de cel mai mare producător de gaze naturale din Uniunea Europeană și are misiunea de a crește producția pentru a scădea prețurile acasă și a contribui la protejarea regiunii împotriva utilizării prețurilor la energie ca armă de șantaj politic, a declarat ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu.
Ştiri sportive
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a câștigat turneul Transylvania Open (WTA 250), dotat cu premii totale de 283.347 de dolari și găzduit de BTarena din Cluj-Napoca, după ce a învins-o pe britanica Emma Răducanu cu 6-0, 6-2, în finala desfășurată sâmbătă.
UT Arad
La conferința de presă de după înfrângerea cu FK Csikszereda, antrenorul UTA-ei a surprins.
5
UT Arad
UTA s-a poticnit acolo unde ne așteptam mai puțin. A. Roman și Odada au îngropat speranțele noastre, după greșeli copilărești cu FK Csikszereda.
3
Local
Un bărbat care, după ce și-a lovit victima, plecat cu telefonul acesteia și cu portofelul în care se aflau 100 de lei, a fost arestat preventiv.
Local
IPJ Arad anunță organizarea unui concurs pentru dobândirea calității de detectiv particular.
Citiți principiile noastre de moderare aici!