aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Jaf în pădurea de la Căprioara?

Jaf în pădurea de la Căprioara?

De Eugen Rogojan
la 11 April 2023 10:52 Reactualizat la: 11 April 2023 13:50
6 Comentarii

Jaf în pădurea de la Căprioara?

Fotografie cu rol ilustrativ
11 April 2023 10:52 Reactualizat la: 11 April 2023 13:50
Locuitori ai satului Căprioara spun că pădurea comunală este furată „ca în codru” chiar de către pădurari.
Scris de Eugen Rogojan - Locuitori ai satului Căprioara spun că pădurea comunală este furată „ca în codru” chiar de către pădurari.

Trimite articolul

X
Acuze grave la adresa celor care ar trebui să aibă grijă şi să păzească pădurea. Mai mulţi oameni din satul Căprioara, comuna Săvârşin, ne-au contactat la redacţie pentru a ne sesiza faptul că pădurea comunală se „topeşte” efectiv în fiecare zi, cu largul concurs al şefului de ocol şi pădurarilor din zonă. Încă de la început, trebuie precizat faptul că pădurea comunală a Săvârşinului este administrată de Ocolul Silvic Valea Mureşului, loc în care au fost sesizate de mai multe ori furturi de material lemnos. Ultimul astfel de caz a fost făcut public, recent, de către Inspectoratul de Poliţie Judeţean Arad, la finalul lunii martie, când poliţiştii au depistat faptul că în pădurea administrată de Ocolul Silvic Valea Mureşului au fost marcaţi ilegal mai mulţi copaci. Polițiștii Biroului de Protecție a Fondului Forestier și Piscicol anunţau în urmă cu două săptămâni că cercetează un bărbat de 38 de ani, care, „în calitate de angajat al unui Ocol Silvic din județ, ar fi marcat în plus față de limita legală, 11 arbori din specia gorun, cu un volum de aproximativ 25 de metri cubi, în valoare totală de aproximativ 14.700 de lei, specie care nu se regăsea în actul de punere în valoare”. Cercetările sunt continuate de polițiști într-un dosar penal, întocmit pentru folosirea cu nerespectarea reglementărilor a dispozitivelor speciale de marcat arbori, tăiere ilegală de arbori nemarcați și furt de arbori nemarcați.
Aşadar, pădurarii care ar trebui să protejeze pădurea au marcat copaci care nici măcar nu apăreau în documentele de punere în valoare. Mai concret, din pădure nu trebuia să se recolteze niciun arbore din specia gorun, dar șeful de district a marcat pentru tăiere cei 11 goruni.
Oamenii din satul Căprioara spun, însă, că furtul de lemn, comis cu largul concurs al pădurarilor sau chiar de ei, este unul sistematic, iar poliţiştii ar fi descoperit doar o parte infimă din ilegalităţile care se petrec în pădurea comunală a Săvârşinului. „Nu pot să îmi dau seama cum poliţiştii au reuşit să găsească doar 11 arbori cu probleme, în condiţiile în care pădurea a fost efectiv defrişată în ultimii zece ani. Chiar dacă, în actele de punere în valoare, apare un anume volum de lemn care trebuie recoltat, în realitate vorbim despre recoltări mult mai mari, comise ilegal. Pădurarii folosesc abuziv marca, sunt marcaţi copaci care nu trebuie recoltaţi. Pădurea efectiv se «topeşte» cu ajutorul pădurarilor care marchează orice, doar să facă bani”, ne-a spus o persoană care a dorit să rămână anonimă, ţinând cont de faptul că ar putea avea de suferit pentru declaraţiile sale, dacă i s-ar afla identitatea, în condiţiile în care, ni se transmite, în zona respectivă este o adevărată mafie a lemnului. „Poliţia ar trebui să extindă controalele la acest ocol silvic, furtul este uriaş, mult mai mare faţă de cel depistat”, ne-a mai spus sursa noastră.
Șeful ocolului, întrebat
Am încercat să aflăm care este şi părerea şefului Ocolului Silvic Valea Mureşului, Claudiu Costea, în legătură cu acuzaţiile care le sunt aduse subordonaţilor lui şi, de ce nu, chiar şi lui, ţinând cont de faptul că el ar trebui să fie cel care veghează la bunăstarea pădurii. La finalul săptămânii trecute am încercat să îl contactăm telefonic, însă acesta se afla probabil într-o zonă fără semnal. Astfel, i-am trimis prin mesaj o serie de întrebări cu privire la acuzațiile care sunt aduse de locuitorii zonei. Șeful ocolului silvic a văzut mesajul nostru vineri, 7 aprilie, însă a ales să nu răspundă întrebărilor.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
comuna Săvârșin ,
jaf ,
pădurea de la Căprioara
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Woq says:
    April 11, 2023 at 11:17 am

    Stoicanescule pune biciu pe ei că sunt obișnuiți să stea cu fundu pe dosare și pădurea dispare!

    Reply
    • Ioan says:
      April 11, 2023 at 11:59 pm

      Ce vorbim? Sunt pădurari, șefi de district, șef de ocol, toți aceștia sunt plătiți să păzească și să adminidtrezr pădurea. Dacă fura, să dea afară. Pe de altă parte Garda Forestieră ce păzește, această instituție este autoritatea specializată a statutului care controlează ocoalele silvice, adică pădurari, șefi de district, șefi de ocol, constata infracțiuni și contraventii. Si nu în ultimul rând, Primarul ce face, este vorba de pădurea comunei. Uite câți sunt până la Stoicănescu.

      Reply
  2. Prenume nume says:
    April 11, 2023 at 11:57 am

    Va propun ceva, data viitoare când vedeți ceva suspect în padure încercați sa faceți o poza sau mai multe iar mai apoi sa faceți plângere sa vedeți ca nu se ia nicio măsură. Toți sunt mana în mana deci nu se va întâmpla nimic

    Reply
  3. Chiar nu este de interes says:
    April 12, 2023 at 1:28 am

    La înființarea acestei structuri silvice menționate în articolul dumneavoastră se credea că va fi o variantă pentru ocoalele de stat, dar din păcate aceste ocoalel sunt cu mult mai rău administrate de către cei care le conduc. Acești șefi și încă câțiva aghiotanti de-a lor au făcut prăpăd în pădurile administrate, după cum scrie și în articolul dumneavoastră, ba chiar acest Ocol menționat a făcut prăpăd și în alte localități care și-au pus proprietățile la dispoziția lor .Sperăm că într-adevăr se vor face controale la sânge și vor fi descoperite aceste nereguli iar cei implicați vor da socoteală pentru cele întâmplate că prea sau îmbogățit dintr-o dată cu tot felul de mașini, apartamente, vacanțe etc.Asa că îi recomandabil să insistați. Succes.

    Reply
  4. aradean says:
    April 12, 2023 at 9:08 am

    Va asteptam si la Camna, comuna Silindia unde se întampla la fel! Se fura ca in codru…..

    Reply
  5. Onică says:
    April 12, 2023 at 3:30 pm

    Mai FURAȚI cît puteți că cind nu o să mai fie ce să furați atunci să vă văd ce o să faceți . Să nu FURI parcă zicea Porunca Domnului. Mă gîndesc că slujiti lui DRACU

    Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    Centrele de informare turistică, transformate de primari în birouri sau cabinete medicale
    2
    UPDATE. Degajări de fum pe casa scării, la un bloc cu 10 etaje din Micălaca 300
    3
    Tatiana Gallova și-a structurat cursurile pentru antrenori pe etapele dezvoltării juniorilor
    4
    Ne putem uita în jos, că ne iau cu rău înălțimile
    5
    Ultima conferinţă dedicată Sf. Ilarion Felea
    6
    Compania de Apă Arad atrage atenţia că forajele conectate la instalaţii interioare contaminează apa potabilă
    7
    Parchetul Bihor: Nu există suspiciuni de omor în cazul cadavrului găsit în mașina arsă. Victima ar fi un clujean
    8
    Arădeancă tăiată pe față de fostul concubin, după ce a refuzat să se împace cu acesta
    9
    Explozie într-un bloc din Aleșd, în Bihor. Un balcon s-a prăbușit, o femeie a ajuns la spital. 30 de locatari au fost evacuați
    10
    Instrumentar chirurgical nou pentru toate Blocurile Operatorii de la Județean

    UT Arad

    Ne putem uita în jos, că ne iau cu rău înălțimile
    UTA s-a poticnit acolo unde ne așteptam mai puțin. A. Roman și Odada au îngropat speranțele noastre, după greșeli copilărești cu FK Csikszereda.

    Local

    Tâlhar reținut după ce a furat un telefon și 100 de lei
    Un bărbat care, după ce și-a lovit victima, plecat cu telefonul acesteia și cu portofelul în care se aflau 100 de lei, a fost arestat preventiv.

    Local

    Furt și distrugere, pe lista unui felnăcan

    Local

    POLITIC. Falcă: „Trebuie să investim în oameni”

    Local

    Vrei să te faci detectiv în Arad? Acum e momentul
    IPJ Arad anunță organizarea unui concurs pentru dobândirea calității de detectiv particular.

    ARADON Sport local

    FCC UAV s-a impus clar și la Agronomia
    Arădencele au câștigat ultima deplasare din sezonul regulat, conducând și la 30 de puncte.

    Local

    Aradul, peste media națională la mortalitatea infantilă
    Statisticile indică faptul că moartea infantilă lovește șapte nou-născuți din 1.000, în județul nostru.

    Local

    Bărbat urmărit internațional, găsit la Secusigiu
    Un bărbat căutat la nivel internațional, cate a dispărut imediat după ce a fost condamnat, a fost găsit de polițiști la Secusigiu.

    Mapamond

    Clienţii unei platforme de criptomonede au primit, din greşeală, bitcoini în valoare de 44 de miliarde de dolari
    Platforma de criptomonede sud-coreeană Bithumb a anunţat sâmbătă că a trimis, din greşeală, clienţilor săi bitcoini în valoare de peste 40 de miliarde de dolari, în cadrul unei campanii promoţionale, transmite Reuters.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.