aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Jumătate de milion de euro pentru un spațiu de doar 70 de metri pătrați din centrul Aradului

Jumătate de milion de euro pentru un spațiu de doar 70 de metri pătrați din centrul Aradului

De Andreea Pintea
la 25 April 2024 10:58 Reactualizat la: 25 April 2024 11:47
13 Comentarii

Jumătate de milion de euro pentru un spațiu de doar 70 de metri pătrați din centrul Aradului

25 April 2024 10:58 Reactualizat la: 25 April 2024 11:47
Pentru cei 70 de metri pătrați pe care îi are spațiul comercial situat pe Bulevardul Revoluției cumpărătorul ar trebuie să achite 499 de mii de euro.
Scris de Andreea Pintea - Pentru cei 70 de metri pătrați pe care îi are spațiul comercial situat pe Bulevardul Revoluției cumpărătorul ar trebuie să achite 499 de mii de euro.

Trimite articolul

X

Sectorul imobiliar din Arad pare să claseze orașul nostru printre cele mai scumpe locuri în care ai putea să trăiești sau să îți deschizi o afacere. De la apartamentele cu două camere în blocurile noi care sunt scoase la vânzare cu peste 100 de mii de euro, la case pentru care se cer sume ce depășesc chiar jumătate de milion de euro, iar în unele cazuri acele proprietăți prezentate ca „rarități” ajung chiar să depășească 700 de mii de euro. Ei bine, acestea nu mai sunt neapărat o surpriză pentru piața imobiliară, însă un anunț pentru un spațiu comercial a atras din nou atenția asupra prețurilor pe metru pătrat. Anunțul a fost publicat de o agenție imobiliară din Arad, respectiv de agentul imobiliar care intermediază această potențială vânzare, și a ajuns în scurt timp viral în mediul online. Vorbim de un spațiu comercial cu o suprafață utilă de 70 de metri pătrați și pentru care se solicită nu mai puțin de 499 de mii de euro. Pe metru pătrat asta înseamnă peste 7.000 de euro! E drept spațiul comercial vine cu o vitrină de trei metri liniari și este situat pe Bulevardul Revoluției în zona Teatrului, la parterul clădirii Universității de Vest Vasile Goldiș Arad. „Ocazie unică de investiție”, transmite agenția imobiliară în cauză. Desigur locația poate avea potențial, desigur că amplasarea ei face ca prețul pe metru pătrat să fie simțitor mai mare decât în alte locații, dar chiar și așa această listare pare să fie una dintre cele mai scumpe din Arad.

Consultând lista spațiilor comerciale din Arad scoase la vânzare, publicată pe una dintre cele mai mari platforme de vânzări, proprietățile din Arad pentru care se cer prețuri de peste 1 milion de euro nu sunt deloc puține. Iată câteva dintre ele: pentru hotelul Best Western Central se cer 5 milioane de euro, tot cu 5 milioane de euro se vinde și o clădire situată pe Bulevardul Revoluției, mai exact între Centrul Comercial Ziridava și Policlinica Municipală Arad, pentru o sală de evenimente cu piscină, situată pe DN 79 – Arad – Oradea, se solicită 3,2 milioane de euro, motelul Phoenix este scos la vânzare cu 2,193 milioane de euro, Hanul de la Răscruce cu 1,950 milioane de euro, iar pentru cei care vor să investească în imobiliare se vând clădiri cu apartamente – 1,49 milioane de euro, respectiv un bloc de garsoniere – 1,28 milioane de euro.

Totuși spațiul comercial din zona Teatrului este singurul care ajunge la 500 de mii de euro, excluzând proprietățile care sunt cu mult mai mari decât cei 70 de metri pătrați din zona centrală. Și totuși de ce se cere acest preț? A crescut valoarea imobiliarelor din Arad atât de mult? Potrivit anunțului de vânzare ceea ce face ca acest spațiu să fie unic este simplul fapt că „este singura proprietate de vânzare de pe b-dul Revoluției poziționată între Teatrul De stat Arad și Podgoria”.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
din centrul Aradului ,
Jumătate de milion de euro p ,
spațiu de doar 70 de metri pătrați
13 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Contele Digital says:
    April 25, 2024 at 11:59 am

    Nu e prost cine cere.

    Reply
  2. Pisica moarta says:
    April 25, 2024 at 12:07 pm

    Nu e prost cine cere,ci cel care da sau crede ca are potential economic de amortizare in doar cativa ani..La ce iti mai ia statul,taxe si biruri…:-((

    Reply
  3. L.P. says:
    April 25, 2024 at 12:24 pm

    Spalare de bani se numeste ce se intampla acolo …

    Reply
  4. Soso says:
    April 25, 2024 at 12:29 pm

    Ți.e și scârbă de atâția speculanți. Cine a auzit în occident de Arad? Mai nimeni. Dar de Londra? O grămadă. Îți iei casa mai mare de 70mp in Londra cu banii aia. E o nesimțire crasă printre vânzătorii de imobile.

    Reply
  5. Helmut says:
    April 25, 2024 at 2:08 pm

    Nimeni nu are bani ăștia în Arad în afară de Falcă așa că slabe șanse să se vândă doar dacă îl vrea cumătrul

    Reply
  6. un nimeni says:
    April 25, 2024 at 3:13 pm

    Ce aveți cu omul.. daca ar fi fost spațiul vostru oare nu făceați la fel ? Hai mhăă.. Problema este că centrul Aradului nu este cel din Cluj/Oradea/Sibiu/BV/TM etc. găsiți peste tot spatii de închiriat/vânzare la discreție/disperare..

    Reply
  7. dezastru says:
    April 25, 2024 at 4:18 pm

    deja s-a inchis cabinetul europarlamentarului si e pus si la vanzare? defapt nici nu a functionat.

    Reply
  8. alexandrion says:
    April 25, 2024 at 4:52 pm

    De acord cu cei care spun ca este vorba de spalare de bani. Sa vedem daca DNA se “spala pe ochi” !

    Reply
  9. Aradeanu' says:
    April 25, 2024 at 5:14 pm

    Pai toti doctorii din Arad cumpara ca disperatii tot ce se construieste. Cumpara din umilul lor salariu si din spagile babane. Au cate 5-15 apartamente fiecare si le inchiriaza. Nu ii mai intereseaza pretul, doar sa isi puna banii la pastrare in imobiliare, ca oricum nu ii intreaba nimeni de unde au acesti bani. Ared, Adora, Arad Plaza sunt proprietatea lor aproape in exclusivitate. Daca vorbesti cu un agent imobiliar si nu esti doctor, nici nu te baga in seama, de negociere nici vorba.

    Reply
  10. Stan says:
    April 26, 2024 at 8:42 am

    Centrul Aradului e in moarte clinica.Mai toti comerciantii se plang de lipsa clientilor.Ce mai functioneaza sunt birturile si terasele cat de cat.Daca ai o treaba prin centru,constati ca bate vantul prin multe spatii…

    Reply
  11. Așa says:
    April 26, 2024 at 10:03 am

    ÎN ULTIMA VREME, IN ROMÂNIA NU MAI EXISTĂ SENSUL REALITĂȚII. VOI VA DAȚI SEAMA CĂ SUNTEM CEA MAI SCUMPĂ ȚARĂ DIN EUROPA LA ORICE????? NOI CARE ERAM O ȚARĂ UNDE ERAM CUNOȘTI CĂ AVEAM PRETURI ACCESIBILE ȘI ACCESIBILE, AM DEVENIT INOPOSIBIL DE SCUMPI. ATÂT MÂNCAREA, CASELE ,VIAȚA. VOI NU SESIZAȚI ASTA???? SALARIILE DE MIZERIE SI PREȚURILE EXAGERATE NU DERANJEAZĂ PE NIMENI???? TOȚI BOGAȚI ÎN ȚARA ASTA???DE UNDE DRAC ATÂTEA SUTE DE MIII DE EURO PT APARTAMENTE ȘI SPAȚII??? CAND ARADUL E UN ORAȘ DECEDAT DIN PUNCT DE VEDERE COMERCIAL, CENTRUL ORAȘULUI E PUSTIU, MAGAZINELE GOALE. SUNT DOAR RESTAURANTE, BARURI, FARMACII ȘI PACANELE. NU MAI VEZI UN MAGAZIN SERIOS. STADA PRINCIPALĂ ( CENTRUL) E GOL. RAR CÂND VEZI GRUPURI DE OAMENI. AM DEVENIT UN ORAȘ SUPER TRIST ȘI PLICTISITOR.!!!

    Reply
  12. Me says:
    April 26, 2024 at 11:20 am

    Urmăresc piata de ceva vreme. Vinzi doar dacă este prețul la care se vinde de obicei. Sunt imobile pe piata chiar și de ani de zile nevândute. Unii agenți ii sfătuiesc totuși pe clienți sa nu ceara cât vor ei ca altfel nu vând. Cei care asculta, vând. La sfârșit de an, se vede în lista de la notariat cât e în realitate în medie mp util. La apartamente de locuit, este sub 1000 euro pe mp util in centru, adică diferit de cât se cere.

    Reply
  13. anonim says:
    April 26, 2024 at 6:42 pm

    Acel spatiu e scos la vanzare din plesneala , propietarul si a zis , daca cade pestele il inhat , daca nu stau cu el la vanzare pana tot o sa cada ceva , si daca il dau la jumate din pretul afisat , tot e bine ! … cer 500 k iar daca primesc 300 k il dau urgent ,
    Ce rahat sa faci cu un spatiu de 70mp ca sa ti recuperezi in timp decent investitia si sa iti aduca cat de cat si profit ??? si asta in 70mp ….. fix pix !

    Reply
  14. Cele mai citite știri

    1
    Am citit mai puţin în 2025
    2
    FOTO | Târg de obiecte regale la Castelul de la Săvârșin
    3
    Media: Iranul va deschide „un nou front” în Bab el-Mandeb în cazul unei invazii terestre americane
    4
    Sondaj INSCOP: Peste 50% dintre intervievați consideră Rusia vinovată pentru războiul din Ucraina
    5
    Bacterii vechi de 5.000 de ani și rezistente la antibiotice, descoperite într-o peșteră din România
    6
    Trump contraatacă după ce Curtea Supremă i-a anulat parțial taxele vamale și anunță o taxă de 10%
    7
    Iranul a desemnat forţele navale şi aeriene ale statelor membre UE drept organizaţii teroriste
    8
    Olimpia Bocsig păstrează trofeul
    9
    Selecţionerul Mircea Lucescu va conduce naţionala României la meciul de baraj cu Turcia
    10
    Oțelul sau UTA? Cine pierde merge în play-out

    Mapamond

    Media: Iranul va deschide „un nou front” în Bab el-Mandeb în cazul unei invazii terestre americane
    Iranul va deschide „un nou front”, în cazul unei invazii terestre americane, în Bab el-Mandeb, o strâmtoare crucială pentru traficul maritim mondial, legând Marea Roşie de Golful Aden, a avertizat miercuri o sursă militară citată de agenţia iraniană Tasnim, potrivit AFP.

    Mapamond

    Iranul examinează totuși propunerea americană de plan de pace, în pofida răspunsului inițial negativ, afirmă un oficial
    Iranul încă analizează o propunere de plan de pace primită din partea SUA prin intermediul Pakistanului pentru a pune capăt războiului declanșat de SUA și Israel, în pofida unui răspuns inițial negativ, a declarat miercuri agenției Reuters un oficial iranian de rang înalt, care a dat de înțeles că, cel puțin până în prezent, Teheranul nu a respins categoric propunerea în toate elementele acesteia.

    Mapamond

    Cine sunt cei patru astronauți care vor porni într-o călătorie în jurul Lunii
    Americanii Reid Wiseman, Victor Glover și Christina Koch, împreună cu omologul lor canadian Jeremy Hansen, se pregătesc să se îmbarce pe 1 aprilie pentru o călătorie de aproximativ zece zile care îi va purta în jurul Lunii, fără aselenizare, în cadrul misiunii Artemis 2, conform unui material de prezentare a echipajului publicat miercuri de AFP.

    Mapamond

    Planul american în 15 puncte a fost transmis Iranului prin intermediul Pakistanului, afirmă oficiali pakistanezi
    Un plan în 15 puncte, care conține propuneri ale SUA pentru a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu, a fost transmis Teheranului prin intermediul unor mediatori pakistanezi, au declarat miercuri pentru AFP doi înalți oficiali de la Islamabad.

    Mapamond

    Iranul respinge planul de pace propus de Trump și prezintă propriile condiții, potrivit presei de stat iraniene
    Iranul a respins o propunere de plan de pace în 15 puncte primită prin intermediul Pakistanului din partea președintelui american Donald Trump, considerând-o 'excesivă', și în plus a formulat propriile sale condiții pentru încetarea războiului declanșat de SUA și Israel, a relatat miercuri presa de stat iraniană preluată de agențiile Reuters și EFE.

    Local

    FOTO / VIDEO
    S-a dat startul lucrărilor de modernizare a malurilor Mureșului
    Primăria Arad anunţă începerea lucrărilor de modernizare a malurilor Mureșului, proiect în valoare de peste 56 de milioane de lei, finanțat prin Programul Regional Vest. 6

    Local

    9,61 pentru managerul Bogdan Costea
    ARAD. A fost (şi de această dată) o evaluare fără emoţii pentru Bogdan Costea, manager al Teatrului Clasic „Ioan Slavici” Arad. 1

    Local

    Primăria, iluminată în mov de Purple Day 2026
    ARAD. Asociația More Than a Smile se alătură și în acest an campaniei globale dedicate Purple Day, marcată anual pe data de 26 martie, cu scopul de a crește gradul de conștientizare asupra epilepsiei – o afecțiune neurologică ce afectează milioane de persoane la nivel mondial.

    Local

    A murit cel mai longeviv voluntar al Crucii Roşii
    Magda Pintiliescu a fost un exemplu de umanitate, modestie și devotament. A activat peste 50 de ani în cadrul filialei CR Arad. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.