aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Mama, principalul suspect al crimei de pe strada Abrud

Mama, principalul suspect al crimei de pe strada Abrud

De Ioana Costaș
la 21 April 2020 10:06 Reactualizat la: 21 April 2020 17:59
31 Comentarii

Mama, principalul suspect al crimei de pe strada Abrud

Foto: V.O.
21 April 2020 10:06 Reactualizat la: 21 April 2020 17:59
Scris de Ioana Costaș

Trimite articolul

X

Femeia, în vârstă de 44 de ani, a fost transportată ieri seară la spital pentru îngrijiri medicale după ce a fost găsită în apartament cu plăgi înjunghiate în zona gâtului și în zona antebrațelor. Medicii spun că va supraviețui. Femeia va fi supusă unei expertize psihiatrice.

Starea femeii este bună, ea fiind stabilă. După ce a fost transportată la spital, ieri seara, medicii i-au cusut tăieturile, care nu au fost adânci, femeia rămânând internată.
Ea este principalul suspect al crimei de ieri seara de pe strada Abrud. Primele cercetări efectuate de anchetatori indică faptul că aceasta și-a înjunghiat băiatul în vârstă de 10 ani, apoi s-a tăiat în zona gâtului și în zona antebrațelor. Nu se cunosc motivele care au împins-o pe femeie să-și ucidă copilul, ea neavând antecedente psihiatrice.

Procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad a dispus începerea urmăririi penale in rem sub aspectul săvârșirii infracțiunii de omor.

UPDATE: „La nivelul Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad a fost înregistrat un dosar penal vizând infracțiunea de omor asupra unui membru de familie, faptă prevăzută de articolul 188, alineatul 1 Cod Penal, raportat la articolul 199, alineatul 1 Cod Penal, pedepsită de la 10 la 25 de ani de închisoare. În cauză s-a dispus începerea urmăririi penale in rem. Din primele cercetări a rezultat că mama și-a ucis copilul minor prin înjunghiere și apoi a încercat să-și secționeze artera carotidă. În prezent, aceasta este internată la spital și urmează, când starea de sănătate o va permite, să fie expertizată psihiatric pentru a-i fi stabilit discernământul”, a declarat Ruxandra Tarcea, procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad.

Trimite articolul

X
Taguri:
copil ,
crima ,
femeie ,
injughieri ,
micalaca ,
principal ,
suspect
31 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. consateanu says:
    April 21, 2020 at 12:48 pm

    Off topic: cu vreo 10 ani in urma a fost sparta o parohie din judet. Bani nu erau, au furat niste difuzoare, facut dezordine. Abia dimineata au detectat sitatia si a fost chemata politia. Politistii au chemat niste criminalisti de la Arad. Criminalistii au luat amprentele unuia care se ocupa de ordine pe acolo (hai sa-i zicem ceva administrator, nush) si la o a 3-a persoana venita cu popa. Dar la preot nu.
    Fac cercetari toti, iar la final zice un criminalist: nu putem banui cine este faptasul, n-avem indicii. Daca nu gasim alte indicii, persoanele carora li s-au luat amprentele ar putea fi posibilii inculpati. Pana si preotul i-a contrazis. Ce incompetenti pot fi unii functionari.

    Reply
  2. justitiaru says:
    April 21, 2020 at 2:10 pm

    Daca si-a ucis copilul,ma ofer sa platesc glontul….

    Reply
  3. Crocodilul says:
    April 21, 2020 at 9:14 pm

    Respectati distanta. Respectati intimitatea omului indurerat!

    Reply
  4. xp 007 says:
    April 21, 2020 at 10:38 pm

    Saraca femeie! Numai Dumnezeu stie ce s-a putut intampla. Sigur e vorba despre o suferinta veche, nimeni n-a vazut nimic la biata femeie?

    Reply
    • Alex says:
      April 22, 2020 at 12:08 am

      Oricat ar fi de “biata” femeia nu iti ucizi copilul in p..m,iti iei viata daca atata te duc nervii da nu iti ucizi copilul..

      Reply
  5. gradinaru iulian says:
    April 21, 2020 at 10:43 pm

    ceva s-a intamplat acolo si oricat de deplasat ar parea in momentul de fata, eu zic sa acordam mamei circumstante atenuante (poate nici macar nu este ea vinovata) pana cand lucrurile se clarifica și chiar si dupa aceea. oricum e mult mai bun un om recuperat decat un om pierdut.

    Reply
    • Valentin says:
      April 21, 2020 at 11:10 pm

      Foarte frumos spus!

      Reply
    • Bau Bau says:
      April 21, 2020 at 11:38 pm

      Elegant, educat. Chapeau, domnule!

      Reply
    • Roman says:
      April 21, 2020 at 11:51 pm

      Domnule, din pacate pentru noi faci parte dintr-o specie de romani aflata pe cale de disparitie. Ma aplec in fata Dumneavoastra! Din partea mea mult respect!!!

      Reply
    • Un tata says:
      April 22, 2020 at 1:45 am

      Circumstante atenuante. Asa spuneti cand se comite o crima? Ce vina a avut acel copilas sau cum s-ar fi putut apara? Acea femeie ar fi putut face un milion de lucruri inainte de a recurge la acest gest nebun. Sa ceara ajutor, pe facebook,la vecini de bloc, la rude. Crima e crima oricat de mult ati vrea sa o cosmetizati. Drum lin spre cer copilas. Dumnezeu sa ii dea putere tatalui.

      Reply
      • pentru un tata, mai bine nu ai fi says:
        April 22, 2020 at 9:14 am

        nu aveti de unde sa stiti sigur, ca ea l-a omorat. nu mai vorbiti aiurea…normal ca e suspecta pentru ca a fost gasita cu el in casa, dar pana se stabileste exact ce s-a intamplat, pana va declara si femeia ce s-a intamplat nu are nimeni nicio certitudine ca ea l-a omorat. cititi fara sa intelegeti ceva, fara sa ganditi logic…vai de noi…

        Reply
        • Un tata says:
          April 22, 2020 at 12:10 pm

          Nu ti-am gresit cu nimic. Doar am subliniat expresia lui Roman. Deci numele tau de la comentariu “pentru un tata mai bine nu ai fi.” m-a jignit. Chiar nu a fost necesar. Iar in legatura cu ancheta,vom vedea ce va fi. Dar crima tot crima ramane.

          Reply
        • tactu says:
          April 22, 2020 at 12:41 pm

          Doamne,cati inapoiati sunt pe aici si comenteaza pe deasupra ! In frunte cu tine

          Reply
    • Asalt says:
      April 22, 2020 at 2:04 am

      Domnul Grădinaru…mult respect…așa da

      Reply
    • Nicu says:
      April 22, 2020 at 11:28 am

      din pacate cel recuperat ii vinovat
      dulceata de copil a murit nevinovat,un copil frumos a plecat
      tata lui un om bun a pierdut tot
      nu este durere mai mare ca aia de a pierde familia

      Reply
  6. S. flavius says:
    April 22, 2020 at 12:02 am

    M-am uitat la profilul sotului si sunt cateva lucruri care pentru un tata indurerat,sfasiat de durere,surprins si ingenuncheat de asa necaz, el raspunde prin emoticoane si are timp de a citii sutele de mesaje. In interviul ce l-a acordat la jurnalisti, mi se pare ca vorbeste foarte foarte degajat ” eu asa ceva nu am crezut” si e foarte regulamentar,cu masca,cu declatatie cu dialog si e foarte amabil cu politia, parca se vorbeste de o tamponare. Fiecare dintre noi ne uitam la televizor si sunt sigur ca multi ati vazut durere,urlete,lacrimi si striga-te disperare la o asa durere. Cred ca multi se asteptau la o alta reactie.

    Reply
    • vai de noi says:
      April 22, 2020 at 9:21 am

      aveti mare dreptate aici…cand ai un asa necaz nu iti mai arde de telefon, nici de postari, nici de alte tampenii…ceva nu e in regula…si multi acuza mama ca ea l-a omorat sigur…daca el a facut gestul asta? daca un vecin a venit pur si simplu sa intrebe ceva si de fapt avea alte scopuri, daca era postasu etc …sa fim seriosi, nu putem judeca in halul asta…nu putem fi siguri de absolut nimic! si sper ca politia sa isi faca treaba cum trebuie!!!

      Reply
    • Aradeanca says:
      April 22, 2020 at 10:05 am

      Esti un foaarte bun observator ! Acat ca nu esti politist, sa-i ajuti. Astia imediat claseaza cazul: vinovata.
      Poate…el si-a ucis copilul..i-a raiat ei gatul..i-a incuiat si a “plecat” pana la Mandruloc.
      Tare mi-e ca e cusuta cu ata alba povestea cu crima. Cutitul, nu are si amprentele tatalui ?
      O mama, daca isi ucide copilul, are sange rece. Da?. Atunci…de ce era in stare de șoc?
      Eu zic..atenție si la tată..luat la intrebari, dure !

      Reply
      • Curiosss says:
        April 22, 2020 at 12:34 pm

        De unde știi tu Ca era in stare de șoc?

        Reply
        • Aradeanca says:
          April 22, 2020 at 4:29 pm

          Asa au declarat cei care au gasit-o

          Reply
          • louis says:
            April 22, 2020 at 4:35 pm

            Citeste cealalta stire inainte sa faci afirmatii stupide. Tatal i-a gasit pe cei doi. Si daca tatal era vinovat nu chema salvarea sa o salveze. Femeia este in viata, poate sa spuna ce s-a intamplat. Dar nu cred ca au fost atacati de cineva, daca era asa nu avea mama nici un motiv sa isi taie venele, incerca sa-si salveze copilul in primul rand. Pentru un criminalist sau medic legist este foarte usor sa vada daca ranile au fost auto provocate sau a fost atacata.

    • Bety says:
      April 22, 2020 at 10:18 am

      credeți-mă că a fost auzit plângând și urlând de durere de către vecini, nu înseamnă că dacă nu le auziți/ vedeți dvs. ele nu există, fiecare reacționează diferit la durere și faptul că răspunde mesajelor de pe facebook nu înseamnă că suferă mai puțin, toate mesajele de încurajare cred că ajută iar faptul că vezi că atâția oameni îți sunt alături te imbărbătează!

      Reply
  7. timis says:
    April 22, 2020 at 10:18 am

    Eu zic sa asteptam sa vedem ce spune Iohanis.

    Reply
  8. Ana says:
    April 22, 2020 at 10:26 am

    Exact. Asa cred si eu..ciudata plecarea aia a lui si fix atunci s a intamplat..Oricum vecinii deobicei nu se baga(cine vrea sa mearga pe la tribunale) ..SI ORICUM daca el i le ar fi facut asta amandutora o plecat si a crezut ca amandoi murisera…si cand s a intors ce sa vezi..Nush nu vreau sa acuz pe nimeni dar Ar trb si tata verificat…

    Reply
    • Aradeanca says:
      April 22, 2020 at 11:20 am

      Exact Ana. Asa cred si eu. Daca tata este activ pe facebook si are timp sa scrie, nu cred ca e afectat. (Eu, la o gripa puternica, nu am raspuns la telefon 2 zile, nu voiam sa vad nimic. Dar sa mi se intample o asa nenorocire? Doamnee fereste ! Numai de telefon si facebook nu mi-ar mai păsa!)
      Bună observație Ana: poate tata…a vrut sa-i omoare pe amandoi, crezand ca si mama e moarta, dar surpriza lui a fost ca la intoarcere, ea nu era moarta !
      Posibil ca ea sa-l fi amenintat cu divortul, iar el, decat sa accepte ideea sa-i ia baiatul..a vrut sa-i omoare. Degeaba pareau fericiti.
      Ce-i intr-o familie cu adevarat, nimeni nu stie. Aparentele sunt mereu altele.

      Reply
      • Dumitru G says:
        April 22, 2020 at 12:38 pm

        Cu siguranta tu nu te-ai inteles cu sotul / iubitul tau. Numai certuri vezi peste tot. Tata este vinovatul, nu?
        Asa-i ca noi barbatii suntem pricina tuturor relelor de pe lume?

        Reply
    • 6 says:
      April 22, 2020 at 11:50 am

      sa presupunem ca scenariul tau ar fi adevarat, la intoarcere daca ai constata sa cineva mai traieste ai sunat la 112?

      Reply
      • 7 says:
        April 22, 2020 at 4:23 pm

        Corect ! in rest numa dobitoci. Daca era tatal vinovat nu chema salvarea, o lasa sa sangereze pana murea.

        Reply
      • Aradeanca says:
        April 22, 2020 at 4:35 pm

        Bănuiesc că s-a speriat și a crezut că mai bine suna la 112, decat sa astepte sa moara. Legistii stiau cu cat timp in urma ar fi murit, si atunci clar intra la suspecti. Asa, posibil sa fi facut un scenariu.
        Eu tot n-as crede ca mama sa omoare copilul.

        Reply
  9. Laura says:
    April 22, 2020 at 3:41 pm

    Condolente Robi imi pare nespus de rau pt ce sa intamplat dumnezeu sa ti dea putere sa treci peste asta drum bun ingerash sa te odihnești în pace

    Reply
  10. Dory says:
    April 24, 2020 at 4:55 pm

    De ce acest tată NU vrea să-şi ingroape copilul in Cimitir? să -i pună o foare pe MORMANT? (cred ca este un cimitir aproape de casa lor) DE CE? “PRIETENI” cuvantul asta in momentele alea nu i-şi aveau ROSTUL !!!!! DE CE ? NU VREA să o vadă pe EA? Când ar fi lucrul cel mai important !! CONFRU NTAREA ar fi un lucru NATURAL Dupa mine sunt MULTE LUCRURI DUBIOASE !!!! Nimeni Nu inebuneste in o secunda de prea MULT BINE ! (familie ecemplară)

    Reply
  11. Cele mai citite știri

    1
    Un bărbat şi-a bătut mama, altul şi-a ameninţat soţia încălcând ordinul de protecţie. Ambii au fost reţinuţi
    2
    Un singur centru pentru ajutorul de încălzire
    3
    Lora și Randi vor deschide, sâmbătă, Târgul de Crăciun
    4
    Nazare: În a doua parte a lunii februarie, bugetul pe 2026 va intra în dezbatere și la vot în Parlament
    5
    Garderoba minimalistă de iarnă: cum să alegi piese esențiale pentru confort și stil
    6
    „Ink Wash” va avea premiera (și) la „Arta”
    7
    Atenție la ce cumpărați în perioada postului!
    8
    CCR s-a răzgândit! Soluționează contestația privind majorarea taxelor și impozitelor pe 10 decembrie!
    9
    Târgul de Crăciun de la Arad, ediția 2025
    10
    Bolojan: România va fi solidară cu SUA și țările UE pentru a pune în practică sancțiunile care trebuie aplicate Lukoil

    România

    Nazare: În a doua parte a lunii februarie, bugetul pe 2026 va intra în dezbatere și la vot în Parlament
    Proiectul de buget pe anul 2026 urmează să fie publicat și aprobat în Guvern la mijlocul lunii februarie, iar în a doua parte a lunii va intra în dezbatere și la vot în Parlament, a anunțat luni ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare.

    Mapamond

    Președintele Bulgariei, Rumen Radev, demisionează
    Președintele Bulgariei, Rumen Radev, va demisiona, a declarat el luni, într-un discurs, alimentând speculațiile larg răspândite potrivit cărora își va înființa propriul partid politic, după ce ultimul guvern a demisionat luna trecută - relatează Reuters. 1

    Local

    Adunarea Eparhială, întrunită la Arhiepiscopia Aradului
    Au fost prezentate cele mai importante realizări ale eparhiei şi câteva dintre coordonatele pe care se vor axa activităţile eparhiale din anul 2026. 1

    Local

    8600 de osteodensitometrii efectuate la Județean, anul trecut
    Osteodensitometria este o examinare radiologică de înaltă precizie, neinvazivă și nedureroasă, care măsoară densitatea minerală osoasă, importantă în diagnosticarea osteoporozei și evaluarea riscului de fracturi.

    România

    Descoperire șocantă la Deva. Osemintele unui bătrân dat dispărut, găsite în locuința fiului său
    Un apel la 112, făcut de un tânăr îngrijorat că tatăl și bunicul său nu au mai fost văzuți de vecini, a scos la iveală o situație șocantă, la Deva. Polițiștii au descoperit osemintele unui bărbat de 79 de ani, despre care fiul său a spus că ar fi murit în urmă cu mai bine de doi ani.

    România

    Un bărbat s-a sinucis în baia unui apartament închiriat în regim hotelier, la Timișoara
    Un bărbat în vârstă de 45 de ani a fost găsit mort într-un apartament închiriat în regim hotelier, în zona Aradului din Timișoara. Polițiștii au intervenit de urgență.

    România

    Conflict major între autorități și mediul de afaceri. Proiect prin care statul ar cere 200.000 de euro pentru cei care vor să aducă muncitori non-UE
    Proiectul de ordonanță de urgență aflat în dezbatere publică la Guvern, care vizează angajarea lucrătorilor străini din afara Uniunii Europene, a declanșat un conflict major între autorități și mediul de afaceri.

    România

    Ivan: România se află total în afara scenariului în care să ducem lipsă de energie. 59%, grad de umplere al depozitelor de gaze
    Suntem într-o situație în care consumul de gaz a crescut foarte mult, în această perioadă, dar România se află total în afara scenariului în care să ducem lipsă de energie sau în care să apară o defecțiune sistemică a Sistemului Energetic Național, a declarat, luni, ministrul Energiei, Bogdan Ivan, la finalul Comandamentului Energetic Național.

    Local

    Transport public gratuit în municipiul Arad?
    Chiar dacă pare science-fiction, Primăria Arad intenţionează să pună în practică gratuitatea transportului public în municipiu. 10
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.