aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Martorii și cuțitul. Procesul în care un tânăr este judecat pentru că ar fi înjunghiat un bodyguard, continuă

Martorii și cuțitul. Procesul în care un tânăr este judecat pentru că ar fi înjunghiat un bodyguard, continuă

De Ioana Costas
la 4 June 2022 14:46 Reactualizat la: 4 June 2022 15:28
7 Comentarii

Martorii și cuțitul. Procesul în care un tânăr este judecat pentru că ar fi înjunghiat un bodyguard, continuă

4 June 2022 14:46 Reactualizat la: 4 June 2022 15:28
Procesul în care un tânăr de 24 de ani este acuzat că ar fi înjunghiat un bodyguard în dimineața de 29 decembrie 2019, fiind judecat acum pentru tentativă de omor, continuă la Tribunalul Arad.
Scris de Ioana Costas - Procesul în care un tânăr de 24 de ani este acuzat că ar fi înjunghiat un bodyguard în dimineața de 29 decembrie 2019, fiind judecat acum pentru tentativă de omor, continuă la Tribunalul Arad.

Trimite articolul

X

ARAD. Vineri, 3 iunie, la Tribunalul Arad a avut loc o nouă înfățișare în procesul în care un tânăr de 24 de ani, din Arad, este judecat pentru tentativă de omor. Procesul se află deja de ceva vreme în faza de audiere a martorilor. Parte din martori, unii dintre cei mai importanți, deși au fost citați în cauză pentru a depune mărturie în fața instanței, par a nu fi de găsit. Ori citațiile nu au ajuns la ei, ori au fost ignorate, martorii nefiind găsiți nici de polițiști.
Vineri au fost audiați, în total, șapte martori, doi dintre aceștia – cărora le redăm mai jos mărturiile – fiind un tânăr care s-a aflat împreună cu cel judecat pentru tentativă de omor, Răzvan Copăceanu, pe ștrandul Neptun, în dimineața de 29 decembrie 2019, și medicul de pe autospeciala SMURD, care a intervenit în fața restaurantului McDonalds, tot în acea dimineață.


Tânărul care a depus primul mărturie este prieten cu fratele celui judecat. „Acum doi ani și jumătate am ieșit în club, pe ștrandul Neptun, cu Răzvan, fratele lui și iubita acestuia. Am fost patru persoane. Fratele lui Răzvan a plecat acasă cu iubita și am rămas eu cu Răzvan. A apărut în club fosta prietenă a lui Răzvan, au avut o discuție, au plecat. Am rămas singur în club. Am vorbit cu Răzvan, am zis că mergem vizavi la Aladio, un club de manele. Am luat o sticlă de vin, am stat la bar. Nu m-am mișcat de acolo. La un moment dat am observat că s-a golit clubul. Am ieșit și eu afară, unde l-am văzut pe Răzvan în capătul trotuarului și în fața lui numeroși oameni. M-am dus spre Răzvan, că am văzut că urma să se întâmple ceva. Când am ajuns acolo, unul dintre bodyguarzi a încercat să-l lovească pe Răzvan, acesta s-a ferit, a ripostat, după care un alt bodyguard a dat cu spray lacrimogen și ceilalți au început să-l lovească cu bâtele telescopice. Mi-a intrat spray în ochi, pentru câteva secunde nu am văzut. Apoi am văzut că Răzvan a reușit să fugă, iar bodyguarzii plănuiau să-l prindă, împărțindu-se în mai multe grupulețe. 6-7 persoane, cel puțin, au plecat în căutarea lui. După aceea am plecat acasă și l-am sunat pe fratele lui Răzvan să-i spun ce se întâmplă”, a povestit martorul în fața instanței ce a văzut în dimineața de 29 decembrie 2019.

Apoi au urmat întrebările judecătorului, procurorului și avocaților lui Răzvan Copăceanu. Răspunsurile tânărului au avut menirea de a aduce un pic de lumină cu privire la cele întâmplate în local. Martorul a clarificat în răspunsurile lui faptul că Răzvan Copăceanu, deși consumase băuturi alcoolice, nu a fost recalcitrant cu cei din jurul său, nu a fost „pus pe scandal” și că a devenit agresiv doar în momentul în care a fost atacat și a trebuit să riposteze și că „nu m-am așteptat să se întâmple până când nu s-a întâmplat. Nu era pus pe scandal”.
O altă întrebare la care a răspuns martorul a fost cea cu privire la presupusul cuțit despre care Parchetul de pe lângă Tribunalul Arad susține că Răzvan Copăceanu l-ar fi avut asupra sa și cu care l-ar fi înjunghiat pe bodyguard. „Avea Răzvan Copăceanu asupra sa cuțit când a ripostat?”, au întrebat avocații, răspunsul martorului fiind „Nu”. Acesta nu a putut să indice cine și unde l-a lovit pe Răzvan Copăceanu pe ștrand, după ce a ieșit din club: „Nu știu care cum și cine, dar a fost bătut cu bastoane telescopice, cu pumnii și au folosit și spray lacrimogen”. „Nu” a fost răspunsul tânărului și la întrebarea: „A văzut ca vreunul dintre bodyguarzi să sângereze, să lase în urma sa urme de sânge?”. Întrebarea a venit în contextul în care se susține că înjunghiarea bodyguardului a avut loc pe ștrand, inițial susținându-se că aceasta a avut loc în incinta clubului. Martorului a mai răspuns că bodyguardul despre care se spune că a fost înjunghiat „după ce și-a revenit a început să fugă după Răzvan”. De asemenea, tânărul a mai fost întrebat dacă a auzit ca vreuna dintre persoanele implicate în altercație să sune la 112, să solicite ajutor – având în vedere că se susține că una dintre ele tocmai ce fusese înjughiată – răspunsul acestuia fiind „Nu”.
Alte întrebări puse martorului au privit-o pe fosta iubită a lui Răzvan Copăceanu, cea de la care se spune că ar fi început totul. Tânăra a fost citată în fața instanței ca martor, însă pare că Poliția este incapabilă să-i dea de urmă. Astfel că tânăra nu a ajuns să spună instanței ce s-a întâmplat în dimineața de 29 decembrie 2019. Cert este că, potrivit martorului audiat vineri, 3 iunie, Răzvan și fosta sa iubită au avut discuții în club, dar nu cunoaște nimic despre natura acestora, iar mai departe tânăra a decis să danseze cu o persoană de sex masculin, martorul precizând: „Erau destul de apropiați. Posibil ca Răzvan să se fi supărat pe ea când a dansat cu acea persoană”.

A doua mărturie a fost cea a medicului din cadrul SMURD care a răspuns solicitării venite prin 112 în care se cerea prezența unui echipaj medical în fața restaurantului McDonalds, pentru o persoană ce fusese înjunghiată.
În fața judecătorului, medicul a declarat: „Fiind de gardă pe SMURD, am fost solicitată prin 112 pentru a interveni la un pacient înjunghiat în fața restaurantului McDonalds. Când am ajuns la locul intervenției, am constatat că nu era niciun pacient înjunghiat, iar persoanele de acolo mi-au spus că pacientul a fost transportat cu o mașină la spital. Am sunat la dispecerat să le comunic situația și să încerc să aflu dacă știu că pacientul a fost transportat la spital. De asemenea, am mai sunat și la spital pentru că nu erau siguri că a ajuns. La locul intervenției era o altă persoană pe trotuar și nu știam exact ce s-a întâmplat și nici nu era un echipaj de Poliție la fața locului. Am solicitat dispeceratului să trimită un echipaj de Poliție pentru a asigura siguranța intervenției. Am întrebat ce știu despre persoana căzută pe trotuar și mi s-a spus că ar fi agresorul. Apoi a sosit Poliția. Pacientul a fost evaluat de asistentă, respira și a pronunțat câteva cuvinte. Cei din jur au spus că ar fi posibil să aibă un cuțit asupra lui.
Am decis să-l transportăm în ambulanță și să-l evaluăm. Pacientul a fost agitat, agresiv. A fost evaluat și transportat la spital pentru a se efectua investigații mai complexe”.

Întrebările adresate de procurorul de ședință martorei au privit cuțitul despre care se susține că Răzvan Copăceanu l-ar fi avut asupra lui. „Ați văzut ca vreo persoană ceva în buzunarul pantalonilor inculpatului?”, răspunsul celei care a depus mărturie fiind „Nu”. Procurorul a încercat să demonteze teoria conform căreia una dintre persoanele aflate în fața restaurantului McDonalds ar fi introdus cuțitul în buzunarul pantalonilor lui Răzvan Copăceanu. În ceea ce privește întrebările în legătură cu starea lui Răzvan Copăceanu – cu accent pe starea de inconștiență – în momentul sosirii echipajului SMURD, dar și după, martora a spus că „respira și a adresat câteva cuvinte în momentul în care a fost evaluat de asistentă, aceasta însemnând că nu era în stare de inconștiență, dar a avut o evoluție ondulantă în primele minute ale intervenției pentru ca apoi, în ambulanță, să devină agitat și să ne adreseze înjurii. Au fost momente când nu comunica cu noi. Eu consider că refuza să coopereze”. Întrebată de ce consideră că a refuzat să coopereze cu salvatorii săi, medicul a replicat: „Nu pot să vă răspund așa cum nu pot să vă spun nici de ce ne înjura în general”.

„L-ați găsit conștient și a trecut oscilant la stare de inconștiență?” a fost una dintre întrebările avocaților lui Răzvan Copăceanu. Medicul a răspuns: „Asistenta l-a evaluat, eu vorbeam la telefon în dispecerat”. Acesta a fost momentul când avocații lui Copăceanu au depus capturi de pe înregistrările video surprinse de camerele amplasate pe fațada restaurantului McDonalds în care „o persoană îl evaluează pe Răzvan, în timp ce doamna doctor se află la mai puțin de 1 metru de acesta și nu vorbește la telefon”.
„În starea în care l-ați găsit pe Răzvan Copăceanu, putea fi acesta agresor?” a fost o altă întrebare adresată de avocații acestuia. „Din experiența mea medicală pot să vă spun că orice persoană liniștită poate deveni agitată în câteva secunde. Nu poți evalua dacă e agresor sau nu”, a răspuns medicul.
Apoi au urmat întrebările avocaților lui Răzvan Copăceanu cu privire la cuțit: “Cât timp ați fost la locul intervenției a fost găsit asupra lui Răzvan Copăceanu vreun obiect?”. “Cineva ar fi spus că ar fi avut un cuțit, dar nu pot să precizez”, a venit răspunsul medicului. O altă întrebare a fost: „Ați văzut vreun cuțit la fața locului?”. „Nu-mi aduc aminte”, a fost răspunsul martorei.
Ultima întrebare a avocaților pentru medicul care a intervenit în dimineața de 29 decembrie 2019 a fost: „Bodyguardul care îl percheziționa pe Răzvan Copăceanu a găsit asupra acestuia un cuțit?”. „Nu cunosc asemenea detalii”, a fost răspunsul martorei. Avocații lui Răzvan Copăceanu nu au acceptat însă acest răspuns și au depus către instanță, din nou, alte imagini. Potrivit avocaților, acestea o surprind pe martoră la aproximativ 1 metru distanță față de bodyguard când acesta scoate cuțitul din buzunarul pantalonilor lui Răzvan Copăceanu, acesta fiind întins pe targă.

Următorul termen al procesului a fost fixat pentru 22 iunie, când urmează a fi audiați alți martori.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
cuţitul ,
martorii ,
proces
7 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Gigi says:
    June 4, 2022 at 4:11 pm

    Nu o să le mai meargă mult la băieții aștia de la Dey și nici la cocoșatu ăla de patron ( sluga femeilor ) :)))))))

    Reply
    • ROMANIA says:
      June 4, 2022 at 11:23 pm

      Prieten cu fratele “victimei” = formula perfecta pentru expresia MARTOR MINICINOS! De ce am injura bodyguardul si firma daca ala a provocat scandal, motiv pentru care a incasat-o? Auzi intrebare la coruptii de la instanta: vi s-a parut ca victima e agresiva? Tutelor, daca toata ziua faceti scandal si bateti tot ce prindeti, cand sunteti cazut la pamant, mai puteti deschide gura si ridica vreun deget?

      Reply
      • Chris. says:
        June 6, 2022 at 7:44 am

        trebuie sa fi complet neinformat sa nu injuri firma aia, nu e singurul caz in care dupa un scandal “Dey-ii” pozeaza in victime.

        Reply
  2. Consimtamantul says:
    June 4, 2022 at 7:24 pm

    Tribunalul Arad, ce faceți stați cu mana în sân???
    Faceți o arestare poate o sa înceapă lumea sa vorbească mai coerent nu silabisit și în absenta
    Amenzi penale, mandate de aducere prin Interpol sau nu avem atâtea cunoștințe?
    Sau lăsăm lucrurile sa meargă de la sine asa se duce tara asta de râpă!

    Reply
  3. Adi says:
    June 5, 2022 at 12:25 am

    Cel mai mare sifon de la burebista până in prezent!
    Cocoșatu!!!!

    Reply
  4. Mafia says:
    June 5, 2022 at 5:16 pm

    Va vrem la închisoare tâlharilor!!! Doctori mafioți

    Reply
  5. Chris. says:
    June 6, 2022 at 7:46 am

    Eu zic ca si daca l-a injunghiat (un mareee “DACA” aici) trebuie iertat ca cel mai probabil a fost provocat…si vedem mai nou ca daca esti provocat ti se iarta greselile.

    Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Bărbat din Șepreuș, reținut pentru arme și năvoade
    3
    Mircea Ardelean împarte dreptatea la Pecica
    4
    Fostul polițist cercetat pentru favorizarea infractorului a fost arestat
    5
    Niciun arestat în dosarul aurului turcesc
    6
    Aradul prinde viață la prima ediție a Arad Urban Style
    7
    Putin spune că Rusia nu va ceda niciodată presiunilor exercitate de SUA
    8
    Se strică vremea! Vânt puternic în Arad, cu rafale de până la 90 km/h
    9
    Prefectura trimite Inspectoratul Județean în Construcții la Palatul Copiilor 
    10
    INTERVIU JA cu prof.univ.dr. Lizica Mihuț: De la strategia de economisire a fondurilor, la patrimoniu și cheltuieli

    Local

    INTERVIU JA cu prof.univ.dr. Lizica Mihuț: De la strategia de economisire a fondurilor, la patrimoniu și cheltuieli
    Prof.univ.dr. Lizica Mihuţ vorbește, în premieră, despre patrimoniul Universității „Aurel Vlaicu” Arad, strategia de economisire a fondurilor și situația actuală.

    România

    Reacție a judecătorilor din CSM: Referendumul propus de președinte nu este prevăzut de dispozițiile legale
    Exercitarea atribuțiilor constituționale de către autoritățile publice trebuie să se realizeze cu respectarea strictă a principiului separației și echilibrului puterilor în stat, astfel cum este consacrat de Constituție, precizează duminică judecătorii din CSM, ca reacție la inițiativa președintelui Nicușor Dan de a organiza un referendum în cadrul corpului magistraților.

    Local

    Polițiștii și jandarmii au desfășurat activități preventive în cinci școli din Arad
    Acțiunile au vizat prevenirea faptelor antisociale, combaterea traficului și consumului de substanțe interzise, precum și creșterea gradului de siguranță în rândul elevilor.

    România

    Administrația Prezidențială: Legile justiției - efecte asupra echilibrului intern al puterii și asupra independenței funcționale a judecătorilor
    Legile justiției adoptate în anul 2022 au reconfigurat profund structura de conducere a instanțelor de judecată, cu efecte directe asupra echilibrului intern al puterii și asupra independenței funcționale a judecătorilor, reiese din analiza scrisorilor magistraților publicată, duminică, de Administrația Prezidențială.

    România

    Administrația Prezidențială: Observațiile magistraților par să descrie vulnerabilități structurale ale sistemului de justiție
    Observațiile transmise de magistrați Administrației Prezidențiale nu par să descrie incidente izolate, ci un cumul de vulnerabilități structurale ale sistemului de justiție care, în lipsa unor corecții, ar fi condus la erodarea independenței interne a magistraților (în special în cazul judecătorilor), a calității actului de justiție și a încrederii publice, se arată în concluziile analizei scrisorilor magistraților publicate duminică.

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor loto din data de 21-12-2025 sunt următoarele:

    România

    Administrația Prezidențială: Peste 250 de magistrați de la 27 de instanțe și 14 parchete au răspuns invitației publice, lansată de Președintele României
    Peste 250 de magistrați activi sau retrași din activitate de la 27 de instanțe și 14 parchete din țară au răspuns invitației publice care a fost lansată de Președintele României, pe fondul dezbaterilor publice privind sistemul de justiție, al pozițiilor divergente exprimate la nivel instituțional în sistemul de justiție, a luărilor de poziție din rândul societății civile și mass-media, reiese din analiza publicată, duminică, de Administrația Prezidențială.

    Local

    VIDEO
    Trafic îngreunat pe autostrada A1, în zona nodului rutier Margina
    Potrivit autorităților, în momentul de față s-a format o coloană de 11 kilometri pe sensul Nădlac–București. Șoferii sunt sfătuiți să aleagă rute alternative.  3

    Local

    Spitalul Județean: Rezultate încurajatoare pentru doi pacienți cu Parkinson, după terapia asistată de dispozitiv
    Terapia a contribuit la îmbunătățirea mobilității, la creșterea nivelului de funcționalitate și la redobândirea unei relative independențe, în cazul a doi pacienți internați la Spitalul Județean Arad.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.