Așadar, pe scena de concerte a Palatului Cultural, corul academic (dirijor Robert Daniel Rădoiaş) şi orchestra simfonică prezintă în formula ansamblului mixt, dirijat de Cristian Neagu, unele dintre cele mai frumoase şi spectaculoase numere corale şi orchestrale scrise de Donizetti, Verdi, Puccini, Massenet sau Mascagni. Desprinse din contextul dramelor lirice, cele 18 fragmente de program îşi păstrează forţa expresivă şi fac dovada incontestabilă a genialităţii acestor mari creatori ai secolului al XIX-lea, alternând momente de maximă splendoare şi strălucire cu altele, de rafinament şi supleţe. Catalogul verdian este din nou prezent prin numerele sale de prestanţă din Nabucco, Lombarzii, Ernani, Macbeth, Traviata, Trubadurul, Rigoletto sau Forţa destinului, însă alternează cu decupaje din creaţiile lui Gaetano Donizetti (Lucia di Lammermoor, Don Pasquale),Giacomo Puccini (Madame Butterfly), Jules Massenet (Thais) sau Pietro Mascagni (Cavalleria rusticana). „Muzica de operă continuă să existe, să atragă oamenii, fie prin mirajul muzicii, prin tematica poetică sau dramatică, prin interpretările muzicale sau performanţele vocale. Componentă fundamentală a culturii muzicale într-un oraş civilizat, Opera poate da măsura unui nivel general al receptării artei.“ – dr. Alin Văcean, managerul Filarmonicii de Stat Arad.
„Noapte alba” la Filarmonica din Arad
Reactualizat la:
<span style="color: #000000;">ARAD. Concertul de operă, care va avea loc astăzi, de la ora 20.30, î</span><span style="color: #000000;">n sala de concerte a Filarmonicii de Stat, se va desfășura în cadrul</span><span style="color: #000000;"> „Nopții albe a instituțiilor arădene de cultură”.</span>
Trimite articolul
XCele mai citite știri
3
România
Vacanța de iarnă începe cu vești bune pentru șoferi: prețurile la pompă sunt mai mici. Din păcate, această reducere nu va dura mult.
2
România
Atenție! Imagini cu puternic impact emoțional! Două tinere au fost reținute de polițiștii din Timișoara, fiind acuzate de lovire sau alte violențe, tulburarea ordinii publice și furt. Acestea ar fi agresat o femeie de 35 de ani, în fața Hotelului Continental, pe fondul unui conflict mai vechi, și i-ar fi sustras telefonul mobil.
Mapamond
Ucraina a lovit pentru prima dată un petrolier al „flotei fantomă” ruse „în apele neutre” ale Mediteranei, a anunțat vineri o sursă din cadrul Serviciului de Securitate al Ucrainei (SBU), informează AFP.
3
UT Arad
Din Alomerovic spune că acesta este obiectivul echipei UTA.
UT Arad
Comisia Centrală de Arbitri a afișat, de câteva minute, brigada care va conduce partida de mâine seară, de la Arad, dintre UTA și Dinamo.
Local
ARAD. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei, prin lucrarea Sectorului Social–Filantropic al Arhiepiscopiei Aradului, 130 de pachete cu produse neperisabile au ajuns la persoane și familii aflate în dificultate.
Advertorial
O geantă nu este doar un accesoriu, ci un element care definește stilul și personalitatea. Într-o lume în care mobilitatea și confortul contează, geanta crossbody a devenit un must-have pentru femeile active. Practică, versatilă și ușor de purtat, această geantă se potrivește atât ținutelor casual, cât și celor elegante.
Citiți principiile noastre de moderare aici!