„Probabil, va fi pe 12 iulie, se va anunţa la congresul lor, de sâmbătă”, a spus preşedintele PDL Arad, Gheorghe Falcă, participant la negocieri. Întrebat dacă la ora alegerilor prezidenţiale PDL şi PNL vor avea încă, fiecare, conduceri proprii, Falcă a explicat că „după depunerea documentelor de fuziune, procesul în sine durează destul de mult. Da, probabil că abia la începutul lui 2015 va fi un congres al noului partid”. De fapt, conform celor discutate, nu se va mai numi congres, ci convenţie naţională, iar organul de conducere va fi Consiliul naţional de Coordonare. La întâlnirea de luni, spune Gheorghe Falcă, s-a făcut o trecere în revistă a organizaţiilor. Săptămâna viitoare va fi definitivat Statutul, o parte din proiectul program şi o parte a programului politic. Aşa cum s-a mai spus, elemente precum numele partidului, sigla, semnul permanent , culorile de identificare, sediul central, vor fi stabilite în ultima fază. Până atunci, însă, în teritoriu urmează armonizarea organizaţiilor şi stabilirea noilor majorităţi în consilii. Lucru care. Se pare, la Arad decurge fără prea mari probleme.
Noul partid va avea certificat de nastere abia in 2015
Reactualizat la:
ARAD. Deşi înainte de întâlnirea echipelor de negociatori PNL-PDL la nivel naţional se dădea ca sigură stabilirea unei date- cel mai probabil, 12 iulie- pentru organizarea unui congres comun, acest lucru nu a fost bătut în cuie.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
2
Mapamond
Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a afirmat marți că este pregătit pentru alegeri, făcând apel la partenerii americani și europeni să contribuie la asigurarea securității scrutinului în contextul războiului, relatează Reuters și AFP.
România
Cadavrul ars al unei persoane a fost descoperit, marți după-amiaza, pe un câmp de lângă Oradea, spre Sântandrei, într-o mașină carbonizată.
Mapamond
Ucraina, care a pierdut multe teritorii, ar trebui să organizeze alegeri, a declarat Donald Trump într-un interviu publicat marți pe site-ul Politico, reiterând criticile sale aspre la adresa președintelui ucrainean, Volodimir Zelenski, informează AFP.
România
Relațiile România - Franța nu sunt relații bilaterale normale, avem o lungă istorie și avem un viitor foarte așezat, a declarat președintele Nicușor Dan, marți, în cadrul unei conferințe de presă, după întâlnirea cu președintele Franței, Emmanuel Macron.
1
Local
Alte 11 parohii arădene sunt declarate vacante. În plus, este disponibil şi un post de preot de caritate la Centrul Eparhial.
Local
Patronul unei firme de transport din Arad și-a lovit și amenințat un fost angajat, fiind reținut pentru 24 de ore. Ulterior, acesta a fost plasat sub control judiciar.
3
Local
Încă o arădeancă a căzut victimă violenței domestice. Aceasta a fost tăiată cu un cuțit pe față, după ce a refuzat să se împace cu bărbatul cu care avusese o relație.
Citiți principiile noastre de moderare aici!