Este vorba despre Miloș Alexandra, elevă la momentul participării la concurs în clasa a X-a, la prestigiosului colegiu arădean și profesoara de limba și literatura română, Diana Achim.
Cele două arădence sunt invitate la festivitatea de premiere care va avea loc la București, luni, 16 noiembrie, la orele 12.00.
Pentru rezultatele lor, Ministerul Educației le va premia cu suma de 2.550 lei pe fiecare, aceeași sumă fiind acordată și școlii pentru dotări destinate sprijinirii calităţii procesului de învăţământ.
Cele două sunt singurele din Arad premiate pentru rezultatele excepționale obținute din lista celor 99 de elevi care au luat premii și distincții la olimpiadele și concursurile școlare din anul 2015. Pentru premiul I, suma acordată este de 4.440 lei, locul II – 3.785 lei, iar locul III – 2.945 lei.
O elevă din Arad, premiată la Palatul Victoria
O elevă din Arad, premiată la Palatul Victoria
Este elevă la Colegiul Național „Moise Nicoară” din Arad, a luat mențiune la olimpiada internațională de lectură și va fi premiată, împreună cu profesoara care a pregătit-o, la Guvernul României.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Revenirea lui Donald Trump la Casa Albă a determinat-o pe Joan Baez să se întoarcă în studio, după cum a declarat pentru AFP legenda americană a muzicii folk, adăugând că a terminat recent de înregistrat o nouă melodie de „protest”.
Mapamond
SUA. Miliardarul american Elon Musk, patronul platformei X, a reacționat dur sâmbătă la adresa Uniunii Europene, după ce în ajun Comisia Europeană a impus o amendă de 120 de milioane de euro rețelei de social media, informează DPA.
Local
Doi arădeni care manifestau un comportament suspect au fost abordați de jandarmi, care au găsit substanțe interzise asupra lor.
Mapamond
Șase lideri din statele membre ale Uniunii Europene, inclusiv premierul Italiei, Giorgia Meloni, au solicitat Comisiei Europene să propună o relaxare a normelor comunitare privind emisiile vehiculelor, în ideea de a opri o interdicție de facto a motoarelor cu ardere internă, planificată să intre în vigoare la mijlocul următorului deceniu, transmite Bloomberg.
Mapamond
Statele Unite își vor reafirma dominația în emisfera vestică, își vor consolida forța militară în Indo-Pacific și, eventual, își vor reevalua relația cu Europa, a declarat vineri președintele Donald Trump într-un document strategic amplu care urmărește să redefinească rolul țării sale în lume, scrie Reuters, într-un amplu comentariu pe marginea acestei strategii.
2
Local
Un bărbat care a încălcat ordinul de protecție, contactându-și soția, a fost plasat în arest preventiv.
Mapamond
Scutul protector de la centrala nucleară de la Cernobîl, din Ucraina devastată de război, construit pentru a ține sub control materiale radioactive provenite din dezastrul din 1986, nu își mai poate îndeplini funcția principală de siguranță din cauza daunelor provocate de drone, într-un atac atribuit Rusiei de către Ucraina, a anunțat vineri Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), informează Reuters.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!