aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Ovidiu Marian: Cred in viabilitatea Uniunii Social Liberale

Ovidiu Marian: Cred in viabilitatea Uniunii Social Liberale

la 25 September 2012 15:51 Reactualizat la: 26 September 2012 10:05
25 September 2012 15:51 Reactualizat la: 26 September 2012 10:05
ARAD. Senatorul Ovidiu Marian este convins că doar armonizarea conceptelor poate asigura o guvernare echilibrată.
Scris de I.E. - ARAD. Senatorul Ovidiu Marian este convins că doar armonizarea conceptelor poate asigura o guvernare echilibrată.

Trimite articolul

X

Domnule senator sunteți președintele Comisiei de buget finanțe în Senatul României. Ce noutăți legislative sunt pe ordinea de zi a comisiei ?

Ovidiu Marian: Din multitudinea proiectelor legislative aș dori să scot în evidență câteva subiecte deosebit de importante: Ordonanța nr.17/2012 care reglementează câteva măsuri fiscal-bugetare referitoare la reforma în domeniul sănătății, statutul absolvenților promoțiilor 2012 din sistemul de apărare națională, ordine publică și siguranță națională, plățile neefectuate din sumele stabilite prin hotărâri judecătorești, reprezentând drepturile de natură salarială stabilite în favoarea personalului din sectorul bugetar. Un alt proiect legislativ deosebit de important reglementează introducerea sistemului de TVA la încasare pentru contribuabilii care înregistrează o cifră de afaceri sub plafonul de 2.250.000 lei. Această măsură este așteptată demult de mediul de afaceri din România și asigură un cadru fiscal propice redresării întreprinderilor mici și mijlocii aflate în situații dificile. Să nu uităm că acești agenți economici se confruntă cu o lipsă acută de lichidități, datorată atât crizei economico-financiare, cât și lipsei măsurilor de redresare economică a fostei guvernări. Măsura va conduce la creșterea vitezei de circulație a banilor în economie și colectarea mai eficientă a TVA – ului.

Domnule senator, o problemă de actualitate. Ce părere aveți despre situația de la Oltchim?

Ovidiu Marian: Este păcat că cineva încearcă să obțină capital politic pe spinarea angajaților de la Oltchim, fără să se gândească la urmările extrem de grave ale păcălelii pe care a pus-o la cale. Din punctul meu de vedere este limpede că domnul Dan Diaconescu nu a urmărit altceva decât obținerea unei imagini politice fără însă a avea banii necesari, nu numai pentru plata acțiunilor Oltchim, ci și pentru relansarea producției acestui combinat. Politic, domnul Dan Diaconescu a obținut ceea ce și-a dorit, adică circ mediatic. Acesta este subiectul principal al tuturor știrilor din ultimele zile și probabil că va continua până la campania electorală. Cu siguranță vor fi folosite pretexte de ordin procedural pentru a bloca privatizarea acestui obiectiv strategic în economia națională. În concluzie, cu numai 100.000 euro învestiți pentru a participa la licitație, domnul Dan Diaconescu își face o campanie electorală la nivel național, campanie ce altminteri ar necesita un efort financiar de cel puțin 10 ori mai mare. Totuşi, din câte am înţeles, Guvernul are pregătită o altă variantă, menită să salveze combinatul pe termen scurt, până la găsirea unui investitor serios. După câte se pare, ruşii încă nu au renunţat la posibilitatea de a participa la privatizarea combinatului.

Pentru că ați adus în discuție un aspect politic important, respectiv campania electorală pentru Parlamentul României, ce planuri aveți în această direcție ? Vă veți mai înscrie în viitoarea luptă electorală, și dacă da, în ce colegiu?

Ovidiu Marian: Răspunsul este da, voi candida din partea Partidului Național Liberal (PNL), respectiv a Uniunii Social Liberale (USL) pentru un mandat în colegiul în care sunt și acum senator, adică în municipiul Arad. Cred în viabilitatea Uniunii Social Liberale şi sunt convins că toate tentativele de destabilizare a ei sunt sortite eşecului, pentru că atât social democraţii cât şi liberalii sunt profund conştienţi că, nu doar la nivelul României, ci al întregii Uniuni Europene nu se va putea face faţă provocărilor extraordinare de către o singură familie politică, printr-o singură direcţie, rigidă şi încremenită în dogme. Dealtfel, se vede limpede că pilonii principali ai dezvoltării Uniunii Europene, a salvării ei aş putea spune, sunt Germania şi Franţa, care sunt nevoite să armonizeze două concepţii diferite, pentru a oferi o direcţie de acţiune caracterizată prin echilibru. Până şi cancelarul Angela Merkel a început să-şi reconsidere strategia bazată pe măsurile de austeritate exagerate. Este exact ceea ce poate, la nivelul României, să ofere Uniunea Social Liberală. Dar, despre toate acestea vom mai vorbi, după cum, evident, voi reveni cu detalii despre ce se poate face pentru judeţul şi municipiul Arad, despre proiectele legislative pe care le voi promova în Senatul României, cu sprijinul majorităţii parlamentare pe care, fără îndoială, o va avea USL şi care, sunt convins, va rezista mult mai mult decât speră adversarii politici şi pronostichează casandrele de ocazie.

„Nu se va putea face faţă noilor provocări prin încremenirea în dogme” Ovidiu Marian

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradon ,
buget ,
interviu ,
Jurnal Aradean ,
Ovidiu Marian ,
senator ,
USL
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Fabrica afectată de incendiu fusese controlată zilele trecute
    2
    Premierul Bolojan are joi, la Palatul Victoria, o întrevedere cu președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski
    3
    Bolojan: România ar putea participa la misiuni de deminare în Strâmtoarea Ormuz, după ce se ajunge la un armistiţiu
    4
    Bolojan: Depunem la CCR argumentele în susținerea celor 4 măsuri contestate de Avocatul Poporului în pachetul de reformă administrativă
    5
    Mai puține firme noi, mai multe închise
    6
    Codrin Miron a trecut și de „testul” CSM
    7
    Controale în gările din Arad
    8
    Nicușor Dan: Semnarea declarației de Parteneriat strategic între România și Ucraina, moment important în relația bilaterală
    9
    Șase bărbați implicați în furtul de lemne de la Bârzava
    10
    UE ameninţă cu sancţiuni Bienala de la Veneţia pentru că a permis revenirea Rusiei

    România

    Bolojan: România ar putea participa la misiuni de deminare în Strâmtoarea Ormuz, după ce se ajunge la un armistiţiu
    Premierul Ilie Bolojan declară că România ar putea participa la misiuni de deminare în vederea deblocării Strâmtorii Ormuz, dar numai după ce se va ajunge la un armistiţiu în Orientul Mijlociu.

    România

    Bolojan: PSD a escaladat o zonă de conflict, încălcând protocolul coaliției
    Premierul Ilie Bolojan a declarat, marți, că este evident că PSD a escaladat o zonă de conflict, încălcând protocolul coaliției, menționând că i s-a părut normal ca PNL să-i avertizeze pe social-democrați că își asumă o răspundere pentru o dinamitare a unui guvern, fără motive.

    Mapamond

    Trump afirmă că Statele Unite negociază „în acest moment” cu Iranul
    Statele Unite negociază „în acest moment” cu Iranul o încetare a focului în războiul dintre cele două țări, a declarat marți președintele Donald Trump, relatează AFP. 1

    Mapamond

    Surse: Statele Unite ar urma să trimită mii de militari în Orientul Mijlociu
    Pentagonul ar urma să trimită mii de militari din Divizia 82 Aeropurtată în Orientul Mijlociu, au declarat marți pentru Reuters două persoane familiarizate cu situația.

    România

    Bolojan: Ordonanța privind situația de criză pe piața carburanților urmează să fie adoptată miercuri sau joi
    Premierul Ilie Bolojan a anunțat că ordonanța de urgență privind declararea situației de criză pe piața carburanților ar urma să fie adoptată de către Guvern miercuri după amiaza sau în cursul zilei de joi.

    Mapamond

    O româncă a fost arestată în Germania pentru spionaj în favoarea Rusiei. Un ucrainean, arestat în Spania în același caz
    Parchetul german a anunțat marți arestarea unei românce în Germania și a unui ucrainean în Spania, ambii suspectați de spionaj în favoarea Rusiei în același dosar, transmit agențiile AFP și EFE. 1

    Mapamond

    Putin autorizează utilizarea armelor de foc de către grupuri private pentru a proteja instalațiile energetice rusești
    Președintele rus Vladimir Putin a promulgat marți o lege care permite firmelor private de securitate să folosească arme de foc pentru a apăra instalații energetice de importanță critică, a anunțat guvernul, extinzând astfel gama de arme utilizate pentru o astfel de protecție, relatează Reuters. 1

    Local

    FOTO
    Alcool, deșeuri ori prostituție, pe „lista” Poliției Locale
    Poliția Locală Arad anunță că a aplicat 146 de sancțiuni contravenționale pe parcursul unei săptămâni.

    Local

    FOTO
    Arădeni la Congresul Tinerilor Pro Viaţă
    Preşedintele filialei ASCOR Arad şi un elev al Seminarului Teologic Ortodox au participat la evenimentul de la Bucureşti.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.