Cu timpul, parcul, însă, a suferit numeroase schimbări: au fost construite clădiri; parcul a devenit tot mai mic; în 1998, aici s-a concesionat spațiu unui restaurant, inaugurat în luna octombrie în același an; în anul 2009, terasa în cauză a luat foc; în 2011, zona a revenit în atenția Primăriei, care a semnat un contract de reamenajare a lacului din zona Pădurice; lucrarea, de reamenajare în valoare de 6,8 milioane de lei, plus TVA, a schimbat fața parcului; ulterior, aici a fost amplasat și bustul lui Corneliu Coposu. Acum, parcul e mai degrabă loc de refugiu împotriva vacarmului de la Podgoria.
Parcul Pădurice și istoria lui
Parcul Pădurice și istoria lui
Un parc, o poveste. La sfârşitul secolului al XIX-lea, zona verde din Pădurice era mult mai întinsă. La acea vreme, lacul natural de aici era înconjurat de o mică pădure, reminiscenţă a Pădurii Ceala.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
ARADON Sport local
Daniel Cherecheși continuă să surprindă, organizând fără cusur un alt turneu juvenil.
ARADON Sport local
HODMEZOVASARHELY. Ultimul concurs al anului la care a participat secţia de înot a Clubului Sportiv Şcolar Gloria Arad, coordonată de prof. Sebastian Lucaci, a fost „Cupa de Iarnă” din Ungaria.
UT Arad
ARAD. O statistică interesantă despre numărul spectatorilor prezenţi la jocurile din Superligă în primele 21 de etape ale sezonului 2025-2026, ne arată că UTA şi, implicit, publicul arădean, ocupă un loc ... de play-off.
România
Noii miniștri din Guvernul Bolojan - Radu Miruță (Apărare) și Irineu Darău (Economie) - au depus jurământul de învestitură, marți, în cadrul unei ceremonii desfășurate la Palatul Cotroceni.
Citiți principiile noastre de moderare aici!