Tânărul a fost depistat de polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase împreună cu cei ai orașului Ineu pe raza localității Bârsa. Acum, adolescentul este cercetat pentru nerespectarea regimului armelor și munițiilor. „Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei ai ai orașului Ineu cercetează un tânăr din Tauț pentru nerespectarea regimului armelor și munițiilor. Polițiștii au depistat pe raza localității Bârsa, un tânăr de 18 ani, din localitatea Tauț, care deținea 5.820 de minipocnitori, 146 de pocnitori de avertizare și 35 de artificii, fără a deține documente legale în vederea deținerii și comercializării acestora. Întreaga cantitate de materiale pirotehnice, în valoare de aproximativ 1.500 de lei, a fost indisponibilizată în vederea continuării cercetărilor, pe numele tânărului fiind întocmit un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de nerespectarea regimului armelor și munițiilor”, au declarat reprezentanții IPJ Arad.
Peste 6.000 de articole pirotehnice, confiscate de la un adolescent din Tauț
Peste 6.000 de articole pirotehnice, confiscate de la un adolescent din Tauț
Un adolescent în vârstă de 18 ani, din Tauț, a fost prins de polițiști deținând un mini „arsenal” de articole pirotehnice. Vorbim de peste 6.000 de minipocnitori, pocnitori de avertizare și artificii în valoare de 1.500 de lei.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Ședința extraordinară de guvern programată pentru marți, la ora 17:00, a fost amânată pentru o dată care va fi anunțată ulterior, a informat executivul.
Local
ARAD. Primăria Municipiului Arad informează cetățenii că, în perioada 25 martie 2026 – 9 aprilie 2026, circulația rutieră va fi închisă în zona intersecției dintre strada Lalelelor și strada Mioriței, pentru traficul care traversează calea de tramvai.
Local
Spitalul Județean Arad anunță un nou tip de tratament pentru pacienții care au Parkinson în stadiu avansat.
Local
Prefectura a organizat o ședință la Consiliul Județean Arad unde s-a vorbit despre reorganizare, proiecte și plăți.
Local
Deputatul Geanina Pistru anunță că, printr-un amendament, a atras 3,8 milioane de lei pentru Spitalul Județean Arad.
Local
IMM Arad atrage atenţia că atât creșterea costurilor cât și criza combustibilului afectează economia locală.
UT Arad
ARAD. După a treia înfrângere stagională cu FCSB, antrenorul Adrian Mihalcea a apărut extrem de supărat la declaraţii.
Ştiri sportive
Arbitrul francez Francois Letexier va conduce meciul dintre echipele naționale de fotbal ale României și Turciei, care va avea loc joi, de la ora 19:00, pe stadionul Beșiktaș Park din Istanbul, în semifinalele barajului pentru calificarea la Cupa Mondială 2026, potrivit site-ului UEFA.
Citiți principiile noastre de moderare aici!