Aceasta, în ciuda faptului că Ponta declarase că doreşte foarte mult să taie, împreună cu premierul Ungariei, Viktor Orban, panglica joncţiunii dintre autostrada maghiară şi tronsonul Nădlac-Arad al celei româneşti. Sursele nu spun din ce motiv nu mai vine Ponta, ci doar precizează că nici măcar vicepremierul Gabriel Oprea nu va fi prezent, Guvernul României urmând să fie reprezentat de către ministrul Fondurilor Europene şi un secretar de stat de la Ministerul Transporturilor.
Ponta nu vine la inaugurarea autostrăzii!
Reactualizat la:
Conform unor surse din PSD, premierul Victor Ponta nu va participa, sâmbătă, la tăierea panglicii autostrăzii româno-ungare.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Rezultatele extragerilor din data de 08-02-2026 sunt următoarele:
Mapamond
Prim-ministrul ungar, Viktor Orban, a etichetat Ucraina, care este atacată de Rusia, drept inamic al propriei ţări, informează Reuters.
1
Local
144 de tone de azot erau depozitate fără a respecta normele legale de protecție a mediului, în apropierea Crișului Alb, la Șicula.
România
Președintele Nicușor Dan a anunțat că a primit invitația de a participa la prima reuniune a Consiliului de Pace, care va avea loc la Washington, în data de 19 februarie, precizând că decizia privind participarea României va fi luată în urma consultărilor cu partenerii americani.
1
Mapamond
Raportorul special al ONU pentru teritoriile palestiniene ocupate, Francesca Albanese, consideră că planul administraţiei preşedintelui american, Donald Trump, pentru Gaza este opusul unei soluţii paşnice, fiind de fapt o continuare a epurării etnice sub o nouă mască diplomatică şi, din acest motiv, consideră necesară crearea unei coaliţii alternative la aşa-numitul Consiliu pentru Pace, informează sâmbătă EFE.
4
România
Noi trageri loto sunt programate duminică, fiind în joc reporturi care depășesc milioane de euro la Joker și Loto 6/49, ambele la categoria I.
Citiți principiile noastre de moderare aici!