aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Primăria cere bani pe terenul de la Polivalentă

Primăria cere bani pe terenul de la Polivalentă

De Alin Gherasim
la 7 October 2021 08:22
13 Comentarii

Primăria cere bani pe terenul de la Polivalentă

7 October 2021 08:22
Un nou proces intentat de Primăria Arad vizează situaţia terenului de la Polivalentă, pierdut de autorităţi.
Scris de Alin Gherasim - Un nou proces intentat de Primăria Arad vizează situaţia terenului de la Polivalentă, pierdut de autorităţi.

Trimite articolul

X

ARAD. Situaţia terenului de la Polivalentă, pe care ar fi trebuit să fie ridicat un hotel destinat sportivilor, este încă departe de a se fi încheiat. După cum Jurnal arădean şi Aradon a informat de nenumărate ori, terenul respectiv a fost scos la vânzare de către o casă de insolvenţă, după ce parcela respectivă, de aproximativ 5.000 de metri pătraţi, care aparţinea Consiliului Judeţean Arad, a fost transferată în proprietatea unei societăţi comerciale. Societatea respectivă, Continental Vest, era deţinută de către CJA şi de către Continental Hotels, firma care deţine lanţul de hoteluri Continental din întreaga ţară. Continental Vest urma să se ocupe cu ridicarea unui hotel pe terenul de la Polivalentă, dar, după ani de zile de inactivitate, firma a fost lichidată.

Terenul a fost scos la o licitaţie care nu s-a bucurat de prea multă publicitate, iar cumpărătorii au fost Mihai Paşca şi Lucian Paşca, primul fiind politicianul PNL fost consilier local municipal, acum secretar de stat în Ministerul Justiţiei. Înainte ca terenul respectiv să ajungă în proprietatea CJA, acesta aparţinea Primăriei Arad. După ce terenul a fost executat şi scos la licitaţie, Primăria a încercat să îl primească înapoi, în acest sens fiind deschis un proces în care pârâţi erau Consiliul Judeţean, Continental Vest, Continental Hotels, dar şi cei doi Paşca, noii proprietari. Atât Tribunalul Arad, cât şi Curtea de Apel Timişoara, au decis, însă, că procedurile de înfiinţare a firmei Continental Vest au respectat legea, aşa că au respins solicitarea Primăriei, care dorea reintrarea terenului de la Polivalentă în proprietatea municipiului.

Alt proces

În cadrul acelui proces, una dintre cauze a fost disjunsă. Această cauză se referea la posibilitatea ca pârâţii să achite contravaloarea terenului respectiv, dacă acesta nu poate fi redat Primăriei Arad. Tribunalul Arad a fost prima instanţă care a judecat această cerere. „Respinge acţiunea în contencios administrativ formulată de reclamanţii Municipiul Arad şi Consiliul Local al Municipiului Arad, prin primar, având ca obiect obligarea pârâţilor Consiliul Judeţean Arad şi Judeţul Arad la plata contravalorii imobilului compus din terenurile situate în municipiul Arad, Calea Iuliu Maniu FN, înscris în CF 6853 Arad nr. top. 1394/c/l/l/l/l/l/2, în suprafaţă de 3.030 metri pătraţi, şi a imobilului intravilan situat în municipiul Arad, Calea Iuliu Maniu, nr. 90- 94 nr. top 1394/c/l/l/l/l/2 în suprafaţă de 1.894 metri pătraţi”, au stabilit judecătorii arădeni.

Juriştii Primăriei au decis, însă, să atace această decizie. Aşa că au înaintat recurs, iar procesul va continua la Curtea de Apel Timişoara. Instanţa a stabilit că primul termen al cauzei va avea loc în data de 15 noiembrie. Magistraţii de la Curtea de Apel vor tranşa definitiv acest litigiu, urmând ca sentinţa de la Timişoara să fie definitivă.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
bani ,
cja ,
Polivalentă ,
primaria ,
teren
13 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. George says:
    October 7, 2021 at 8:26 am

    Mihai Pasca e porcul care a ajutat Panfora sa cumpere teren la Curtici. O scursura abjectă a societății.

    Reply
    • Calin says:
      October 7, 2021 at 9:53 am

      Asa este. Este sluga lui Falca si se vede ca au facut matrasirea terenului ca plata pentru serviciile facute. Asta se numeste coruptie.

      Nevasta-sa este cea care a facut bradul din fata Primariei anul trecut la Craciun, atunci de a ras pana si Times New Roman de Arad. Oameni competenti, nu gluma …

      Reply
      • Teretean says:
        October 7, 2021 at 11:45 am

        Nu degeaba sa pensionat handralaii din anticoruptie Arad, istovit de atâta munca 🤮

        Reply
  2. CLAROS says:
    October 7, 2021 at 9:37 am

    oricum e furat terenul, aia sa fie clar! oricate recursuri si apeluri vor fi facute, proprietarul lucreaza in Ministerul Justitiei, prin urmare, e un evident conflict de interese! Un exemplu bun de cum poti sa furi, legal! 🙂 bravo Primariei si celor implicati! stirea asta si procesul sunt doar de ochii lumii, nu se va mai intoarce decizia!

    Reply
  3. Toma says:
    October 7, 2021 at 11:02 am

    Da daca ar ramane acolo spatiu verde?Oricum Aradul este cel mai inghesuit oras,cu cele mai putine spatii verzi,constructii fara nici o noima,sufocat de betoane!Va place zona Ared Kaufland?Probabil asa ceva o sa fie si la Polivalenta;jungla de beton!Ce fac arhitectul sef si serviciul de urbanism?Exista asa ceva in Arad,ca nu ai zice!

    Reply
  4. aradean says:
    October 7, 2021 at 11:24 am

    De ce nu ar ramane saptiu verde?
    mai ales ca putin spatiu verde existent cum e cel de la padurice a fost distrus ca sa se construiasca niste cladiri din beton ca de ex. biserica penticostala de parca nu ar fi avut loc in alta parte sau cladirea Insp. scolar care avea un spatiu bun recent modernizat pe str M Scaevola , etc etc
    Ma mir ca inca nu se taie si copacii din parcul copiilor de pe faleza……………

    Reply
  5. locuinte says:
    October 7, 2021 at 11:26 am

    poate apare cineva si face acolo un bloc de locuinte ….. ha!ha!

    Reply
  6. Samsar says:
    October 7, 2021 at 11:57 am

    Terenu a fost vindut cu dedicatie si facute bine actele sa fie acoperiti . ideal ar fi sa nu primeasca certificat de urbanism pt constructii si atunci primaria il va exproria cu bani grei in zona respectiva…. hai Aradul!

    Reply
  7. coman sava says:
    October 7, 2021 at 12:12 pm

    Iată pe cine au votat gunoaiele de arădeni . Numai gunoaiele au putut să voteze gunoaie.

    Reply
  8. Tuluz-Lotrec says:
    October 7, 2021 at 12:13 pm

    Vor face un Kaufland sau vreun bloc acolo. Ca un spatiu verde nu e bun pentru alesii nostri, nu aduce lovele…

    Reply
  9. Investitor says:
    October 7, 2021 at 1:12 pm

    Eu sunt investitor si sunt in cautare de trenuri, zilnic urmaresc piata imobiliara din Arad.
    Nu am auzit de acest teren, chiar sunt in cautare de asa ceva.
    Unde se anunta astfel de licitatii?

    Reply
    • PaulS says:
      October 7, 2021 at 3:31 pm

      In sedintele de partid.

      Reply
      • Ivona Ivona says:
        October 7, 2021 at 4:26 pm

        :)))))))) Excat asa este.

        Doar cum a luat Pasca terenul… ?

        Reply
  10. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Echipa Națională de tineret a făcut echipă cu UAV
    3
    Circa zece răniți și patru persoane dispărute după prăbușirea parțială a unei clădiri în Madrid
    4
    Rezultatele extragerilor Loto
    5
    Fără apă caldă, miercuri, în tot Aradul
    6
    Cumperi un apartament nou cu doar 5.800 € + TVA avans!
    7
    Transformă strada Gheorghe Lazăr într-un muzeu al picturilor murale
    8
    Kelemen Hunor: „Până acum nu s-au făcut reforme”
    9
    Polonia și țările baltice ar fi blocat în 2021 un proiect al UE de a discuta cu Putin despre Ucraina, susține Merkel
    10
    Angajații Muzeului ne oferă „Ornamente cu poveste”

    Local

    Angajații Muzeului ne oferă „Ornamente cu poveste”
    O expoziție dedicată Crăciunului îi așteaptă pe arădenii curioși să vadă globuri fragile, figurine zâmbitoare și ornamente care au decorat casele românilor de-a lungul generațiilor.

    Advertorial

    Top criptomonede cu potențial pentru 2026

    România

    Moțiunea de cenzură „România nu este de vânzare - fără progresiști la guvernare” a fost depusă
    Moțiunea de cenzură „România nu este de vânzare - fără progresiști la guvernare”, prin care se cere demisia „Guvernului progresist” condus de Ilie Bolojan, a fost depusă, vineri, la Parlament. 1

    România

    Instanța supremă atacă din nou la CCR legea de modificare a pensiilor magistraților
    Judecătorii de la Instanța supremă au decis, vineri, sesizarea Curții Constituționale în legătură cu noul proiect al Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraților. 1

    Local

    POLITIC. Falcă, despre revitalizarea economiilor locale
    Europarlamentarul arădean vorbește despre o inițiativă legislativă referitoare la crearea de locuri de muncă.

    Local

    Apar limitatoare de viteză pe drumurile județene
    1

    Local

    POLITIC. Cadar cere bani pentru calea ferată

    Advertorial

    Viața profesională după laringectomie: cum te ajută un laringofon să comunici eficient la locul de muncă
    Laringectomia totală este o intervenție majoră care, dincolo de provocările medicale și emoționale, aduce o schimbare radicală în viața de zi cu zi a pacientului. Una dintre cele mai importante provocări după această operație este pierderea vocii naturale - un aspect esențial nu doar în viața personală, ci mai ales în cea profesională.

    Local

    Au început lucrările la canalizarea din Micălaca
    Compania de Apă a început lucrările de reabilitare a canalizării pe strada Păstorului, din municipiu. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.