aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Primăria se justifică în cazul chiriei pentru stadionul Francisc Neuman

Primăria se justifică în cazul chiriei pentru stadionul Francisc Neuman

De Daniel Scridon
la 7 October 2020 17:15 Reactualizat la: 7 October 2020 18:27
18 Comentarii

Primăria se justifică în cazul chiriei pentru stadionul Francisc Neuman

7 October 2020 17:15 Reactualizat la: 7 October 2020 18:27
Municipalitatea nu spune însă niciun cuvânt despre bătaia de joc la care sunt supuse grupările sportive arădene la sesiunea a II-a de finanţări nerambursabile.
Scris de Daniel Scridon - Municipalitatea nu spune însă niciun cuvânt despre bătaia de joc la care sunt supuse grupările sportive arădene la sesiunea a II-a de finanţări nerambursabile.

Trimite articolul

X

ARAD. Sub semnătura Biroului de Presă al Primăriei Arad am primit o informare cu titlul: „Tarifele pentru închirierea stadionului „Francisc Neuman“, supuse votului”, în care reprezentanţii administraţiei locale se justifică vizavi de chiria percepută celor de la UTA pentru închirierea stadionului, oferind şi câteva exemple din ţară.

Iată precizările venite dinspre Primărie: „În vederea stabilirii tarifelor de utilizare a Stadionului Municipal în conformitate cu prevederile legii, Primăria Arad, prin serviciul de specialitate, a ținut cont de cheltuielile estimative pe care le presupune întreținerea stadionului. Astfel, s-a ajuns la valoarea de 13.500 lei, tarif pentru închirierea bazei pentru o competiție sportivă, antrenament oficial și meci oficial și include posibilitatea folosirii suprafeței de joc, a două vestiare, a cabinetului medical și a celui antidopping. Rezultă astfel un tarif de 1.928,57 lei/oră pentru închirierea Arenei Francisc Neuman.

În țară, închirierea în condiții similare a Stadionului Ilie Oană din Ploiești ar însemna 17.500 lei, a Stadionului Municipal Târgu Jiu 35.000 lei, la care se adaugă 50 % din valoarea biletelor vândute. Tarife incomparabil mai mari găsim la Cluj Napoca unde Arena Cluj se închiriază pentru evenimente fotbalistice cu 9.000 euro, iar în Craiova Stadionul Ion Oblemenco pratică un tarif de 8.200 euro pentru găzduirea unui meci Liga 1”.

Din păcate, în comunicat, Primăria nu își exprimă poziția față de nedreptatea la care sunt supuse grupările sportive arădene la sesiunea a II-a de finanţări nerambursabile iniţiată de Centrul Municipal de Cultură. UTA, FCC Baschet şi celelalte cluburi care vor depune proiecte vor avea la dispoziţie aproximativ 35 de zile să cheltuie banii.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
chiria ,
Francisc ,
justifica ,
meci ,
Neumann ,
primaria ,
uta
18 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Anonim says:
    October 7, 2020 at 6:19 pm

    Stadionul a fost donat de către urmașii baronului Neuman .Dacă a fost donat clubului, cum a devenit primăria proprietar ?

    Reply
    • Unu says:
      October 7, 2020 at 7:07 pm

      A fost donat Orașului Arad. Nu clubului.

      Reply
  2. baris says:
    October 7, 2020 at 7:29 pm

    ati votat pnl . felicitari !

    Reply
    • noe says:
      October 7, 2020 at 9:15 pm

      Asta e pentru toti cei care au votat PNL- PDL – USR. Va rog sa va inclinati si sa le pupati mana. Daca nici acum lumea nu intelege ce inseamna PNL atunci nu stiu ce sa mai spun. Problema este ca toti uita ce au facut aceste panarame tarii si poporului. PNL + Monarhia este un izvor de paraziti care sug sangele poporului. PSDul a fost momit si domaninat de aceste panarame care nu se vor satura niciodata. USR este varianta mai data dracului a PNL ului. Si toti care sunt acum in PNL au venit din PDL si PSD. Chiar si gunoiu de presedinte a fost in PSD. Numai daca ne ridicam si le rupem geaca vom rezolva ceva.

      Reply
      • ... says:
        October 7, 2020 at 9:43 pm

        Parazitule,cu siguranță ai fi vrut un pcr ! MARȘ în coreea de nord sau belarus !

        Reply
        • poseidon says:
          October 8, 2020 at 5:43 am

          Nu fi bou ,măi ….

          Reply
    • mihai says:
      October 7, 2020 at 9:16 pm

      Asta e pentru toti cei care au votat PNL- PDL – USR. Va rog sa va inclinati si sa le pupati mana. Daca nici acum lumea nu intelege ce inseamna PNL atunci nu stiu ce sa mai spun. Problema este ca toti uita ce au facut aceste panarame tarii si poporului. PNL + Monarhia este un izvor de paraziti care sug sangele poporului. PSDul a fost momit si domaninat de aceste panarame care nu se vor satura niciodata. USR este varianta mai data dracului a PNL ului. Si toti care sunt acum in PNL au venit din PDL si PSD. Chiar si gunoiu de presedinte a fost in PSD. Numai daca ne ridicam si le rupem geaca vom rezolva ceva.

      Reply
  3. rachet says:
    October 7, 2020 at 8:41 pm

    Fiica mea joacă tenis de câmp. Groaznic de mult mă costă.
    Fotbalu( uta) de la mine nu vede niciun ban.

    Reply
    • mike says:
      October 8, 2020 at 12:55 pm

      uta prin baronul neumann a dezvoltat aradul apoi ne adonat tuturor infrastructura tu cu fica ta esti un nimeni

      Reply
  4. cititor says:
    October 7, 2020 at 9:24 pm

    de ce nu puneti taxa de inchiriere si pt masinele voastre de servici cand le folositi in timpul si in afara programului de munca in interes personal si cu combustibil platit de la buget?

    Reply
    • anonim says:
      October 8, 2020 at 10:49 am

      Aradon cenzureaza comentariile lasandu-le doar pe cele ce sunt in favoarea echipei de doi bani si a trantorilor din jurul ei

      Reply
  5. Wtf says:
    October 8, 2020 at 6:00 am

    Da tre sa plătească că na ști cum sta treaba :
    Băieți deștepți îți dă cu o mână când vrea si îți ia cu doua ca sa fie ei pe plus .
    Întrebare oare municipalitatea din Madrid le ia bănuți la Real pentru stadion ?
    PS la fel fac și cu săraci copii ce vor sa facă fotbal băieți deștepți că se antrenează copii Aradului indiferent de vârstă le ia banu de la părinți etc ca na nu plătește părintele destul impozit mai plătește și terenurile care tot din acești bani sunt făcute pt ca băieți deștepți sa fie pe plus .
    Bravo mă sunteți minunați vă pricepeți să faceți afaceri cu sportul dar când vine vorba de a face bani din alte chestiuni dracu știe că ieșiți pe gaura .
    Ex . In Alcala de Henares langa Madrid stadionul este oferit gratuit antrenorilor sa facă antrenamente in fiecare zi pentru ori ce sport sunt programați pe vârste cei mai mici mai devreme ,terminând cu cei mari seara pe nocturna (gratuit) ca să facă copiii sport indiferent de situația financiară Ba tampitilor.
    Ori cum nu o sa bage vreun cap luminat ceva la cap din asta sigur o sa zică asta e psd- ist sau contra noastră așa că nu e cu noi .

    Reply
  6. caracatița says:
    October 8, 2020 at 9:41 am

    Ați votat gunoi , bibi, aveți, felicitări gunoae ordinare de votanți spălați pe creier de falkăkatul pnl

    Reply
  7. anonim says:
    October 8, 2020 at 10:47 am

    Primaria nu are nici un motiv dea justificari haitei de milogi de la UTA ce duc viata comoda pe banii municipiului . Clubul UTA e club privat, nu le convine, sa isi ridice stadion din banii lor. Pomanagiii cer intr-una bani multi si avantaje, dar nu dau rezultate care sa justifice obraznicia sefilor clubului astuia decazut.

    Reply
  8. Gaboru says:
    October 8, 2020 at 11:15 am

    Și uite așa va pierde PNL primaria Arad . MOARE POLOUL , BASCHETUL SI FOTBALUL. Felicitări… mizerabili.

    Reply
  9. Bebe says:
    October 8, 2020 at 12:19 pm

    Gratuit ai primit stadionul de la urmașii proprietarului
    Gratuit să-l dai echipei UTA care tot a fost a lui Francisc Neumann.

    Reply
  10. mike says:
    October 8, 2020 at 12:53 pm

    a fost donat municipalitatii cu conditia sa beneficieze uta de el in plus terenurile pe care s au construit kaufland sau lidl eeau terenuri de fotbal si era interzis demolarea lor..

    Reply
    • Nemernicu says:
      October 8, 2020 at 3:53 pm

      Nu l-a donat special pentru UTA. L-a donat primăriei cu condiția să fie folosit pentru evenimente sportive. Primăria a cheltuit bani pentru reconstrucție,iar banii trebuie recuperați.Apropo de Real Madrid, stadionul nu e al Primăriei Madrid, e proprietatea clubului. E o diferență. Clubul l-a construit din veniturile proprii

      Reply
  11. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Brazii, prea scumpi pentru buzunarele arădenilor
    3
    Tatiana Gallova și-a structurat cursurile pentru antrenori pe etapele dezvoltării juniorilor
    4
    Președintele atacă la CCR legea ce impune ca minimum 40% dintre sportivii dintr-o echipă să fie români
    5
    Zi liberă pentru părinți la începerea anului școlar. Proiect adoptat tacit de Senat
    6
    A patra expediție umanitară Offroad Club Arad se pregătește de drum
    7
    Arădeancă tăiată pe față de fostul concubin, după ce a refuzat să se împace cu acesta
    8
    Parchetul Bihor: Nu există suspiciuni de omor în cazul cadavrului găsit în mașina arsă. Victima ar fi un clujean
    9
    Explozie într-un bloc din Aleșd, în Bihor. Un balcon s-a prăbușit, o femeie a ajuns la spital. 30 de locatari au fost evacuați
    10
    Rezultatele extragerilor Loto

    România

    Președintele atacă la CCR legea ce impune ca minimum 40% dintre sportivii dintr-o echipă să fie români
    Preşedintele Nicuşor Dan a transmis Curţii Constituţionale o sesizare de neconstituţionalitate asupra legii care impune ca minimum 40% dintre sportivii care evoluează într-o echipă în competiţiile naţionale oficiale să fie români, motivând că actul normativ este discriminatoriu.

    ARADON Sport local

    FOTO
    Fotbaliştii CSŞ Gloria, vizitaţi de Moş Crăciun
    ARAD. Eveniment plin de emoție, bucurie și spirit de sărbătoare, zilele trecute, în Aula „Ștefan Cicio Pop” a Universității de Vest „Vasile Goldiș” din Arad.

    Mapamond

    Zelenski anunță finalizarea documentului cu garanțiile de securitate pentru Ucraina. Rusia temperează așteptările de încheiere a războiului
    Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat marți că există un document în care mai multe țări detaliază ce fel de garanții de securitate sunt dispuse să ofere Ucrainei după încheierea războiului cu Rusia, inclusiv o posibilă desfășurare de trupe, dar a adăugat că acest document va fi făcut public numai după ce va intra în vigoare un armistițiu, despre care Rusia a transmis însă că va fi posibil numai în condițiile încheierii unui acord de pace și a reamintit că în niciun caz nu va accepta vreo desfășurare de trupe NATO în Ucraina, relatează agenția EFE. 1

    România

    Procurorii din CSM sesizează IJ pentru a verifica dezvăluirile din documentarul Recorder în cazul șefului DNA
    Secția pentru procurori a CSM a decis sesizarea Inspecției Judiciare pentru efectuarea de verificări în raport cu aspectele privind activitatea procurorului-șef al Direcției Naționale Anticorupție, Marius Voineag, semnalate în materialul de presă difuzat de Recorder.

    Local

    O seară a excelenței și emoției
    A fost „Gala Premiilor Academice 2025” la Universitatea de Vest „Vasile Goldiş” din Arad.

    România

    Judecătorul Laurențiu Beșu care a făcut dezvăluiri în documentarul Recorder a promovat interviul de la CSM și va deveni procuror
    Judecătorul Laurențiu Ionel Beșu, care a făcut dezvăluiri în documentarul Recorder, a promovat marți interviul susținut la Consiliul Superior al Magistraturii și urmează să activeze ca procuror.

    România

    VIDEO
    Danileț îi cere Liei Savonea să plece din magistratură: Să vă scrieți scrisoarea de demisie și să plecați la pensie
    Fostul judecător Cristi Danileț solicită șefei Instanței supreme, Lia Savonea, să demisioneze din magistratură, acuzând-o că i-a încălcat drepturile atunci când l-a sancționat în anul 2019 pentru delict de opinie.

    România

    Vlad Pascu, șoferul care a ucis doi tineri în localitatea 2 Mai, rămâne cu pedeapsa de 10 ani închisoare
    Vlad Pascu, șoferul drogat care în august 2023 a accidentat mortal doi tineri și a rănit alți trei în localitatea 2 Mai, rămâne cu pedeapsa de 10 ani închisoare, după ce Instanța supremă i-a respins marți recursul în casație, o cale extraordinară de atac prin care tânărul încerca să obțină o reducere a condamnării.

    Mapamond

    Rusia a declarat postul de radio-televiziune internaţional Deutsche Welle „organizație indezirabilă”
    Rusia a declarat „organizație indezirabilă” postul de radio-televiziune internațional german Deutsche Welle (DW), interzicându-i practic activitățile în țară, pe fondul tensiunilor crescute dintre Moscova și Berlin din cauza conflictului din Ucraina, informează marți AFP.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.