aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Primăria vrea să ia credit de 150 de milioane de lei

Primăria vrea să ia credit de 150 de milioane de lei

De Diana Duțu
la 30 September 2025 08:19
7 Comentarii

Primăria vrea să ia credit de 150 de milioane de lei

Împrumut bancar pentru demararea sau continuarea unor investiții în oraș FOTO: FAN
30 September 2025 08:19
CLM votează astăzi aprobarea contractării unei finanțări rambursabile interne în valoare de până la 150.000.000 lei.
Scris de Diana Duțu - CLM votează astăzi aprobarea contractării unei finanțări rambursabile interne în valoare de până la 150.000.000 lei.

Trimite articolul

X
Consilierii locali municipali sunt chemați să voteze, în ședința ordinară de marți, 30 septembrie, aprobarea contractării unui credit de maximum 150 de milioane de lei, cu o maturitate de 12 ani.
Potrivit municipaliății, contractarea finanţării rambursabile se face pentru realizarea a 11 investiţii publice de interes local a căror valoare totală este de 664.201.896,31 lei inclusiv TVA. Conform hotărârilor de consiliu de aprobare a indicatorilor tehnico-economici ai acestor investiții, finanțarea se asigură din fonduri ale bugetului local și alte surse atrase în condițiile legii.

În prezent, gradul de îndatorare al Municipiului Arad este de 10,24%, conform celor trei contracte de împrumut încheiate cu: BERD (2016 – 20.000.000 euro), Raiffeisen Bank (2021 – 100.000.000 lei) și Banca Comercială Română (2022 – 130.000.000 lei).

„În condițiile contractării de către municipiu a acestei finanțări, gradul de îndatorare al Municipiului Arad se menține sub limita de 30% din veniturile proprii, atingând un maxim de 14,39% în anul 2029, incluzând și cofinanțările la proiecte cu fonduri europene nerambursabile” – arată reprezentanții Primăriei Arad.

Investițiile
Iată obiectivele de investiție pe care Primăria le are în vedere pentru utilizarea celor 150 de milioane de lei pe care vrea să/i împrumute:*„Reabilitare rețea magistrala de transport agent termic in Municipiul Arad”: 45.000.000 lei; *„Amenajare Campus Preuniversitar Tehnologic”: 20.000.000 lei; *„Reabilitare termică și modernizare clădiri unități de învățământ secundar superior – Liceul de Arte Sabin Drăgoi”: 18.300.000 lei; *„Amenajarea și punerea în valoare a malurilor Mureșului pe tronsonul cuprins între Parcul Europa și Podul Decebal”: 17.900.000 lei; *„Modernizare sistem de transport public cu tramvaiul în municipiul Arad – tronson Piața Podgoria – Pasaj Micălaca – Micălaca Zona III”: 13.000.000 lei; *„Renovare energetică a blocurilor de locuințe din Municipiul Arad – C5-A3.1-368 Cererea nr.1”: 8.500.000 lei; *„Modernizare sistem de transport public cu tramvaiul în municipiul Arad – tronson Calea Radnei (între Pasaj Micălaca și strada Renașterii)”: 7.000.000 lei; *„Reabilitare termică și modernizare clădiri unități de învățământ secundar superior – Liceul Național de Informatică Arad, Str. Udrea nr.22, Municipiul Arad”: 5.500.000 lei; *„Renovare energetică a blocurilor de locuințe din Municipiul Arad – C5-A3.1-201 Cererea nr.5”: 5.000.000 lei; *„Extinderea flotei de tramvaie eficiente energetic pentru Arad – Etapa a II-a”: 4.900.000 lei; *„Extinderea flotei de tramvaie eficiente energetic pentru Arad – Etapa a III-a”: 4.900.000 lei.
Rambursarea
Durata împrumutului va fi de 12 ani, cu o perioada de grație/trageri de 3 ani și o perioadă pentru rambursarea principalului de 9 ani. Plata principalului se face semestrial, respectiv în 18 rate semestriale.
Datele de plată a ratelor de capital sunt 31 martie și 30 septembrie ale fiecărui an. Estimativ, dacă Contractul de finanțare se semnează cu Banca la începutul anului 2026, rambursarea finanțării va începe în primul semestru al anului 2029 si va dura 9 ani până în al doilea semestru al anului 2037.
Garanții
„Finanțarea rambursabilă va fi garantată, conform legii, cu veniturile proprii ale bugetului local prevăzute la art. 5, alin. (1), litera (a) din Legea nr 273/2006 privind finanțele publice locale, cu modificările și completările ulterioare. Veniturile care se vor constitui ca și garanție vor fi menționate în Anexă la Acordul de garantare și vor fi supuse condițiilor Acordului de garantare. Garantarea prin venituri va deveni valabilă și se va aplica din momentul încheierii Acordului de garantare între Municipiu și Bancă. În prezent, finanțarea rambursabilă externă contractată de Municipiul Arad de la BERD, aflată în derulare, este garantată cu veniturile proprii, parțial din «Cote defalcate din impozitul pe venit» (până la 5 mil. EUR), conform Contractului de garanție pe venituri din data de 6 februarie 2017. Finanțarea rambursabilă internă de la Raiffeisen Bank S.A. contractată în anul 2021 este garantată prin «Cote defalcate din impozitul pe venit», conform Anexei 3 – Acord de garantare asupra veniturilor bugetare la Contractul de credit nr. 20050/2021. Finanțarea rambursabilă internă de la Banca Comercială a României S.A. contractată în anul 2022 este garantată prin veniturile proprii, conform Anexa 3 Acord de garantare la Contractul de credit nr. 202212081112/16.12.2022. Din cele 3 contracte de credit aflate în derulare, 1 contract ajunge la rambursarea integrală în următorii 3 ani și anume: contractul cu Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare nr. 48156/20.07.2016 va fi finalizat în iunie 2028” – arată reprezentanții municipalității arădene.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
CLM Arad ,
consilieri locali ,
Consiliul Local Municipal Arad ,
credit ,
finantare nerambursabila ,
grad de îndatorare ,
investitii ,
Primaria Municipiului Arad
7 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Georgi says:
    September 30, 2025 at 8:47 am

    Fonduri europene pentru reabilitarea școlilor nu puteți găsi?Ne împrumutăm doar că așa,e mai ușor de făcut combinații la licitații?Înțeleg să vrei sa te împrumuți pentru cofinanțări care aduc valoare în turism ,acoperi banii împrumutați din venituri viitoare ,dar să te împrumuți pentru reabilitare de clădiri (unele în stare bună)din credite ,îți arată limitarea și comoditatea din gândire.Trist

    Reply
  2. Leu says:
    September 30, 2025 at 3:02 pm

    Bibi stai linistit, dacă nu te ajunge bani pentru a rambursa creditul, nu te face probleme, crești impozit pe clădire. Simplu.

    Reply
  3. TODOR says:
    September 30, 2025 at 3:16 pm

    Lasati Malul Muresului asa cum e.Mai puteti planta cativa pomi in locul celor de care nu ati avut loc.Nu vreau sa ma gandesc cum o sa arate dupa amenajare.

    Reply
    • f.b. says:
      October 1, 2025 at 6:49 am

      Si eu zic la fel, mai ales in perioada asta, dar ii va putea opri cineva?!

      Reply
  4. un nimeni says:
    September 30, 2025 at 9:35 pm

    Decizia Primăriei Arad de a contracta un credit de 150 de milioane de lei este sustenabilă din punct de vedere legal (gradul de îndatorare rămâne sub 30%), fiind alocată prioritar pentru proiecte vitale de infrastructură (termie și tramvai), dar și pentru reabilitarea școlilor. Cu toate acestea, atragerea de împrumuturi pentru proiecte ce ar putea fi finanțate prin fonduri nerambursabile sau pentru amenajări urbane mai puțin esențiale ridică semne de întrebare legitime privind prioritizarea cheltuielilor și eficiența managementului. Succesul investiției depinde de transparența licitațiilor și de capacitatea municipalității de a gestiona rambursarea creditului de 12 ani fără a afecta excesiv bugetele viitoare.

    Reply
  5. Stefan51 says:
    September 30, 2025 at 10:21 pm

    „Modernizare sistem de transport public cu tramvaiul în municipiul Arad – tronson Calea Radnei (între Pasaj Micălaca și strada Renașterii)”: 7.000.000 lei; lucrarea asta se executa acum,sau?

    Reply
  6. Grecu says:
    October 1, 2025 at 12:25 pm

    Ultima amenajare pe aproape 2 milioane a parcului din micalaca a fost doar un esec: miroase a canalizare dupa lucrari, zone verzi plasate in zonele de trafic intens, dale scumpe care deja nu mai stau prea uniform. Totul pentru o lucrare menita doar sa sifoneze ceva cascaval, nefiind necesara sau ceruta de locuitori. Asa ca mai lasati-ne cu creditele… ca mai avem si strazi pline de semafoare inutile… chiar nu va ganditi ca intr-o buna zi toate aceste manevre se intorc impotriva voastra? Faptul ca v-am votat acolo a fost ca a trebuit sa votam ceva, nu ca sunteti voi buni. Am votat in speranta ca nu sunteti mai hoti ca ceilalti. Se pare ca ne-am inselat… sunteti mai rau decat ei.

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Părinţi trimişi în judecată pentru abuz asupra copiilor
    3
    O mașină a luat foc, pe strada Cocorilor din Arad
    4
    Viktor Orban: Ungaria este interesată de succesul economiei României
    5
    Se închide, din nou, podul de la Șicula
    6
    19 morţi sau dispăruţi în deflagraţia produsă la o fabrică de explozibili din Tennessee
    7
    Autorizații „pe bucăți” pentru calea ferată Arad-Timișoara
    8
    Hamas a predat toți ostaticii în viață pe care îi mai deținea în Gaza
    9
    România a învins dramatic Austria cu 1-0, în preliminariile CM 2026
    10
    FOTO | Peste 300 de tineri au venit la Bursa absolvenților

    România

    Oana Țoiu: Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal până în aprilie 2026
    Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal, pot plăti salarii și achiziționa stocuri până în aprilie 2026, a precizat, joi, ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu.

    Mapamond

    Media despre noile discuții americano-ucrainene în Florida. De fapt delegației Kievului i se va comunica ce au discutat Witkoff și Kushner cu Putin
    Responsabili americani și ucraineni urmează să poarte noi discuții joi în Florida pentru a încerca să găsească o soluție negociată la războiul declanșat de Rusia în Ucraina, într-un moment în care Washingtonul a relaxat sancțiunile împotriva companiei petroliere ruse Lukoil, relatează AFP. 1

    Mapamond

    Putin: Negocierile cu SUA privind Ucraina sunt complexe, dar este nevoie de implicare
    Președintele rus Vladimir Putin a declarat joi, într-un interviu difuzat de un post de televiziune indian la începutul vizitei sale oficiale în India, că negocierile cu privire la încheierea războiului în Ucraina aflate în desfășurare cu SUA sunt „complexe”, dar pentru reușita acestora este nevoie de implicare, nu de obstrucționarea lor, după ce anterior el a acuzat aliații europeni ai Ucrainei că fac tot posibilul să împiedice acest proces, relatează AFP. 2

    România

    Președintele Dan retrimite în Parlament legea privind combaterea extremismului
    Legea privind combaterea extremismului a fost trimisă la reexaminare de către președintele Nicușor Dan, acesta apreciind că actuala formă a actului normativ ar putea duce la 'amplificarea tensiunilor'. 1

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor loto din data de 04-12-2025 sunt următoarele:

    România

    Ce au căutat românii pe Google în 2025 - păpușa Labubu, kendama sau idei de afaceri
    Păpușa Labubu, kendama, idei de afaceri, dar și trecerea în neființă a unor persoane publice s-au aflat în topul căutărilor din 2025 pe Google, conform unei statistici publicate, joi, de către companie. 1

    Mapamond

    Grupul ungar MOL este interesată să cumpere rafinăriile și benzinăriile Lukoil din Europa
    Grupul petrolier ungar MOL i-a informat pe oficialii americani că este interesată să cumpere activele internaționale ale gigantului petrolier rus Lukoil, compania ungară alăturându-se unei liste tot mai mari de ofertanți, au declarat pentru Reuters trei surse din apropierea acestui dosar. 1

    Mapamond

    Germania mută avioane de luptă în Polonia după recentele incursiuni ale Rusiei în spațiul aerian NATO
    Mai multe avioane de luptă germane Eurofighter Typhoon au decolat joi de la baza aeriană Nörvenich, lângă Köln, îndreptându-se către baza aeriană poloneză Malbork, la sud-est de Gdansk, pentru a consolida flancul estic al NATO, relatează joi dpa.

    Mapamond

    Putin a autorizat otrăvirea cu Noviciok a fostului spion rus Skripal în 2018, potrivit anchetei britanice
    Președintele rus Vladimir Putin trebuie să fi ordonat atacul cu agent neurotoxic Noviciok asupra ex-colonelului agenției de spionaj militare ruse GRU Serghei Skripal în 2018 într-un act „uimitor de imprudent” care a dus la moartea unei femei britanice nevinovate, concluzionează o anchetă independentă efectuată în Marea Britanie, potrivit Reuters. 4
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.