Guvernanţii au început anul cu mărirea taxelor şi impozitelor cu 16%, au continuat cu creşterile de preţuri la alimentele de bază şi carburanţi, cu birurile pe agricultori, cu halucinanta nouă taxă auto. Au încheiat luna martie cu o nouă taxă, coplata la externarea din spitale, încă aproximativ 10 lei de la fiecare român internat. Premierul împătură din vorbe economia la televizor astfel încât să pară că USL face treabă, nu ca guvernarea anterioară, care nu a ştiut să comunice populaţiei. Guvernarea democrat-liberală nu a ştiut să comunice pentru că nu avea timp de discuţii interminabile la televizor, guvernarea democrat- liberală muncea în tranşee pentru că a avut curajul să înceapă să modernizeze România. USL promitea noi locuri de muncă, a respectat această promisiune electorală faţă de 3 miniştri, 14 consilieri de stat, surplusul de aproape 50% de secretari de stat şi aparatele proprii. Trag un semnal de alarmă, acum, la 11 luni de guvernare social-liberală pentru că românii trebuie să ştie că au în fruntea ţării cel mai numeros guvern de după revoluţie, un guvern care pe cât e de mare pe atât e de neperformant. Fac un apel la cetăţeni să îşi amintească gogoşile vândute de USL în campanie pentru a avea o explicaţie vis-a-vis de scăderea nivelul de trai”, susţine senatorul Igaş.
"Principiul de guvernare al USL este luna si birul"
Reactualizat la:
ARAD. Senatorul Traian Igaş critică USL că de când a ajuns la guvernare introduce noi şi noi taxe. „Principiul de guvernare al USL este «luna şi birul».
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Sute de polițiști arădeni au luat parte, miercuri, la ceremonia dedicată Zilei Poliției Române.
Local
Un bărbat de 46 de ani, din Arad, a fost arestat preventiv după ce a condus băut, fără pemris și a accidentat un pieton, pe strada
Local
175 de arădeni au avut nevoie de implantarea unor stimulatoare cardiace, în anul 2025 și primele luni ale acestui an.
România
România se numără printre țările care au făcut progrese semnificative în implementarea hotărârilor și deciziilor Curții Europene a Drepturilor Omului (CEDO) în 2025, deși, pe total, persistă numeroase provocări importante, potrivit raportului de activitate anual al Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei, dat publicității miercuri, la Strasbourg.
Local
Nume de rezonanță al învățământului arădean, prof. Teofil Mateș a îndrumat zeci de generații, iar pentru unii dintre foștii elevi, ucenici ai disciplinei, a marcat o profesie și un destin.
1
Local
Tinerii din programul Rotary Youth Exchange au descoperit Aradul, în cadrul unui tur al României.
Citiți principiile noastre de moderare aici!