Purcaru spune că„la două zile după ce afirmam că primarul Gheorghe Falcă trebuie să-și clarifice poziția față de Băsescu, primarul i-a dat un interviu acoperitului descoperit Turcescu, interviu în care recunoaștea că relația între familiile Falcă și Băsescu nu s-au schimbat cu nimic. Așadar, Falcă își bazează în continuare șansele de a fi reales pe faptul că este finul lui Băsescu. Dragi liberali arădeni, vă asumați băsismul, rămânând în tabăra finului lui Băsescu? Vă asumați riscul ca, imediat după alegerile parlamentare din 2016, Băsescu să devină stăpânul absolut al fostului partid istoric, pe care l-a scos din marea familie liberală, târându-l în PPE ?”.
„Aud că imediat după ce Băsescu și-a anunțat, cu surle și trâmbițe, înscrierea în PMP, 60 de primari de comune și orașe au anunțat deja că vor candida la alegerile locale pe listele PMP. Nu este suficient de clar că Băsescu și clica lui urmăresc să distrugă și ce a mai rămas din vechile structuri liberale? Nu se vede cu ochiul liber că, dacă PMP va intra în Parlament, imediat după alegerile parlamentare toți falșii liberali aleși pe listele noului PNL vor trece în partidul lui Băsescu, răsturnând, practic, votul popular și propulsându-l din nou pe Băsescu la vârful politicii românești? Îi întreb pe primarii, viceprimarii și consilierii liberali din județul Arad, vor accepta să candideze braț la braț cu finul lui Băsescu, riscând ca furia cetățenilor să se reverse asupra lor? Realizează ei ce risc major își asumă, cerând salariaților și pensionarilor să voteze pe cei care le-au tăiat pensiile și salariile, care au închis școli și spitale, care au împins la sinucidere dascăli, polițiști și funcționari, pentru ca pe urmă să spună cu cinism ca așa e viața, unii se mai și sinucid ?, mai spune Mircea Purcaru.
Purcaru: dragi liberali arădeni, vă asumaţi băsismul?
Purcaru: dragi liberali arădeni, vă asumaţi băsismul?
Copreședintele ALDE Arad, Mircea Purcaru, transmite un „avertisment către liberalii arădeni, transformați peste noapte, fără voia lor, în PDL-iști, respectiv băsiști”.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Premierul Ilie Bolojan declară că România ar putea participa la misiuni de deminare în vederea deblocării Strâmtorii Ormuz, dar numai după ce se va ajunge la un armistiţiu în Orientul Mijlociu.
România
Premierul Ilie Bolojan a declarat, marți, că este evident că PSD a escaladat o zonă de conflict, încălcând protocolul coaliției, menționând că i s-a părut normal ca PNL să-i avertizeze pe social-democrați că își asumă o răspundere pentru o dinamitare a unui guvern, fără motive.
Mapamond
Pentagonul ar urma să trimită mii de militari din Divizia 82 Aeropurtată în Orientul Mijlociu, au declarat marți pentru Reuters două persoane familiarizate cu situația.
România
Premierul Ilie Bolojan a anunțat că ordonanța de urgență privind declararea situației de criză pe piața carburanților ar urma să fie adoptată de către Guvern miercuri după amiaza sau în cursul zilei de joi.
Mapamond
Președintele rus Vladimir Putin a promulgat marți o lege care permite firmelor private de securitate să folosească arme de foc pentru a apăra instalații energetice de importanță critică, a anunțat guvernul, extinzând astfel gama de arme utilizate pentru o astfel de protecție, relatează Reuters.
1
Local
Poliția Locală Arad anunță că a aplicat 146 de sancțiuni contravenționale pe parcursul unei săptămâni.
Local
Preşedintele filialei ASCOR Arad şi un elev al Seminarului Teologic Ortodox au participat la evenimentul de la Bucureşti.
Citiți principiile noastre de moderare aici!