ARAD. Au fost făcute primele demersuri pentru realizarea unor investigaţii de tip rezonanţă magnetică cardiovasculară în cadrul Laboratorului de Radiologie şi Imagistică Medicală din cadrul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Arad. Anunţul a fost făcut de către reprezentanţii unităţii medicale şi de către Iustin Cionca, preşedintele Consiliului Judeţean Arad. „Este vorba despre o procedură imagistică nouă în județul nostru, fiind utilă în diagnosticul cardiomiopatiilor non-ischemice și ischemice, miocarditelor acute, evaluarea morfologică a mușchiului inimii respectiv aprecierea funcției și viabilității miocardice”, se arată într-un comunicat remis presei. Pentru ca aceste investigaţii să poată fi realizate la Arad, medicul cardiolog Radu Lala a participat la un curs de profil desfăşurat la Berlin şi Milano, urmând ca, în perioada următoare, Spitalul Judeţean să implementeze acest tip de RMN şi la Arad. „Demersul reprezintă un nou pas pentru Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad, care își sporește astfel competențele medicale, dar și pentru arădeni, care în cazul unor disfuncționalități cardiace pot fi tratați cu mai multă acuratețe”, se mai arată în comunicatul de presă. Preşedintele CJA, Iustin Cionca, a declarat că „peste 1,4 milioane de euro vor fi investiți pentru modernizarea și dotarea Secției de Cardiologie, pentru a crea una dintre cele mai performante și moderne secții din vestul țării. Perfecționarea metodelor de tratament vine în completarea eforturilor noastre de a oferi arădenilor servicii medicale competente, parcurgând tot ciclul: prevenție-diagnostic-tratament”.
RMN „la inimă” la Spitalul Judeţean
RMN „la inimă” la Spitalul Judeţean
Arădenii care suferă de boli cardiovasculare ar putea să îşi facă investigaţii RMN la Spitalul Judeţean.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Raportorul special al ONU pentru teritoriile palestiniene ocupate, Francesca Albanese, consideră că planul administraţiei preşedintelui american, Donald Trump, pentru Gaza este opusul unei soluţii paşnice, fiind de fapt o continuare a epurării etnice sub o nouă mască diplomatică şi, din acest motiv, consideră necesară crearea unei coaliţii alternative la aşa-numitul Consiliu pentru Pace, informează sâmbătă EFE.
Mapamond
Iranul nu va renunța la îmbogățirea uraniului, subiect de conflict cu SUA, „chiar dacă ni se va impune un război”, a declarat duminică șeful diplomației iraniene, la două zile după negocieri cu Washingtonul asupra programului său nuclear, informează AFP.
România
Noi trageri loto sunt programate duminică, fiind în joc reporturi care depășesc milioane de euro la Joker și Loto 6/49, ambele la categoria I.
Local
O traficantă de droguri din Arad, concubina unui alt traficant, care în 2024 a fugit de polițiști și a lovit două mașini ale Direcției de Operațiuni Speciale, a fost condamnată la închisoare.
Mapamond
Guvernul comunist din Cuba a decis vineri o serie de măsuri prin care încearcă să continue activitatea economică în ciuda embargoului petrolier impus tot mai strict de Statele Unite, după ce au preluat controlul asupra livrărilor de ţiţei din Venezuela, semnalează AFP şi dpa.
Ştiri sportive
Sâmbătă s-au dat primele cinci titluri la Jocurile Olimpice de iarnă 2026, de la Milano-Cortina, campionii câștigând în premieră medalia olimpică de aur. Elvețianul von Allmen a luat primul titlu pus în joc, la coborâre. Italia, Japonia și Norvegia au câte o medalie din fiecare metal.
România
România își asumă o responsabilitate strategică în calitate de cel mai mare producător de gaze naturale din Uniunea Europeană și are misiunea de a crește producția pentru a scădea prețurile acasă și a contribui la protejarea regiunii împotriva utilizării prețurilor la energie ca armă de șantaj politic, a declarat ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu.
3
Citiți principiile noastre de moderare aici!