aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
S-a deschis „Litoralul Vestului”

S-a deschis „Litoralul Vestului”

De Andreea Pintea
la 11 July 2020 09:16
5 Comentarii

S-a deschis „Litoralul Vestului”

11 July 2020 09:16
Iustin Cionca: „În mod oficial, am declarat deschis sezonul estival pe plaja de la Ghioroc!” Unde și cât se mai investește în turism, care sunt obiectivele principale și cum poate Aradul să devină un județ atractiv.
Scris de Andreea Pintea - Iustin Cionca: „În mod oficial, am declarat deschis sezonul estival pe plaja de la Ghioroc!” Unde și cât se mai investește în turism, care sunt obiectivele principale și cum poate Aradul să devină un județ atractiv.

Trimite articolul

X

GHIOROC. „Obținerea pentru Ghioroc a titlului de stațiune de interes local reprezintă cel mai important pariu al Consiliului Județean în turismul arădean!”, a punctat președintele CJA, Iustin Cionca, la deschiderea sezonului estival de la Ghioroc.

Cionca a ținut să precizeze și că „la preluarea mandatului de către actuala conducere am sesizat faptul că Aradul are nevoie de o atracţie turistică vie, un loc unde arădenii, dar şi locuitorii din vestul ţării, să poată să îşi petreacă zilele de vară într-o atmosferă relaxantă!”

„Am purtat discuţii cu primarul comunei, Corneliu Popi-Morodan, care a avut inițiativa dezvoltării zonei lacului, şi am decis să facem echipă pentru a transforma Ghiorocul în staţiune de interes local. A fost un efort de aproape patru ani, şi iată că avem rezultatele aşteptate!”, a mai subliniat Cionca..

Astfel, din această vară, după două zile de vizite la fața locului, reprezentanții ministerului au acordat Ghiorocului punctajul maxim, 220 de puncte spunând că „este cea mai bună stațiune de interes local pe care au avizat-o” și că „o vor da exemplu și la celelalte localități care au depus dosare pentru transformarea în stațiune.”

Investiții anuale și peste 100 mii turiști

Consiliul Județean Arad a alocat anual sume pentru investiții, începând cu 2017, peste 2 milioane de lei. „Am muncit mult, am făcut eforturi financiare, dar și de promovare a acestei investiții. Aproximativ 130.000 de turiști au ajuns, în anul 2019, la Ghioroc și tendința este de creștere cu 15% în fiecare an! Adaug la asta și Festivalul de vară, organizat anual de Liga Studenților de la Universitatea Aurel Vlaicu, care a adus la Ghioroc mii de studenți din întreaga țară. Sunt cifre concrete, care ne determină să continuăm investițiile la Ghioroc, pentru că suntem pe un drum bun! Anul acesta am cofinanțat extinderea parcării cu încă 280 de locuri. De asemenea, pe plaja Ghioroc sunt amplasate alte 13 căsuțe tip camping de categoria 3 stele, care creează 51 de noi locuri de cazare”, a continuat Iustin Cionca.

Investiții din mediul privat

La rândul său, primarul Corneliu Popi-Morodan le-a adresat un îndemn tuturor celor care doresc să vină la Ghiroc, să se bucure de soare și plajă pe „Litoralul Vestului”.

„Dragi turiști, vă așteptăm să ne vizitați! Dumneavoastră sunteți cei care dau verdictul la ceea ce am făcut și imboldul pentru a continua! Ceea ce contează este că oamenii apreciază investițiile făcute aici de Primărie, Consiliul Județean și privați și vin pentru că este frumos. Așa cum vedeți, aproape am finalizat extinderea plajei. Am finalizat campingul, extinderea parcării și amenajarea plajei. Avem investiții private de aproape 1 milion de euro în zona lacului. Vom fi declarați ,,Stațiune Turistică” Vom continua dezvoltarea zonei în jurul lacului. Deja avem lucrări importante pe malul de est și pe malul de nord, zone unde privații doresc să dezvolte numeroase proiecte legate de turism”, a subliniat edilul comunei.

Alte destinații turistice în Arad

Stațiunea Moneasa, lacul Ghioroc, zona Căsoaia/Tauț, Valea Mureșului – acestea sunt principalele direcții ale Consiliului Județean Arad, în afara municipiului, pentru turismul arădean. „Este o dorință de integrare a tuturor zonelor cu potențial într-o ofertă coerentă și atractivă. Chiar dacă începutul de an a fost compromis de pandemia Covid-19, iar turismul a fost blocat, investițiile în modernizarea drumurilor județene și realizarea unor obiective locale în Moneasa, Ghioroc și Căsoaia, au continuat”, au mai subliniat autoritățile.

„În ultimii trei ani am dezvoltat tabăra de la Căsoaia, am creat condiții ca Ghiorocul să devină stațiune de interes local, am pus bazele turismului festivalier la Radna, iar la Moneasa am câștigat un proiect important de refacere a infrastructurii. Am lucrat pas cu pas, iar rezultatele sunt concrete și foarte vizibile, astăzi. În următorii patru ani, vom miza foarte mult pe turismul de week-end, iar marea provocare pentru următorul ciclu administrativ va fi să continuăm ceea ce am început, construind din fundație: ca Aradul să devină o destinație turistică”, a punctat Cionca.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
cja ,
deschis ,
ghioroc ,
Iustin Cionca ,
Litoralul Vestului ,
start sezon estival ,
statiune de interes local
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. curios says:
    July 11, 2020 at 10:03 am

    bun dar se va pastra distantarea sociala ca in poze vad altceva? Sincer ma cam indoiesc……………..

    Reply
  2. anonim says:
    July 11, 2020 at 11:28 am

    Uau ! Spalatorii de bani si cefele groase de ocupatie fara, in extaz !

    Reply
    • Palid Gipsy says:
      July 11, 2020 at 11:43 pm

      Mai taci dracu …sti de unde a plecat omu ala si câte a facut pt o comuna care era inexistenta..si nici nu are ceafa lata pt cultura ta de arădean prost si inganfat

      Reply
  3. Ion says:
    July 11, 2020 at 3:50 pm

    va invit pe plaja! printer tzatze si buci vedem flegme si muci. Covid-19 #rezist

    Reply
  4. Mihai says:
    July 13, 2020 at 5:24 am

    Pacat ca muzica care se da la difuzoare pe plaja este ingrozitor de zgomotoasa.
    Dragi organizatori – turistii vin sa se relaxeze si sa-si reincarce “bateriile” si vor sa se bucure de natura, soare, plaja si apa IN LINISTE.
    Ar merge cel mult o muzica in surdina, tonuri neutre, relaxante, la un nivel redus de decibeli, astfel incat oamenii sa mai poata si comunica intre ei prin viu grai.

    Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Cotizație de 1.400 de euro pentru ESN
    3
    FOTO/VIDEO | UPDATE. Tânăr înjunghiat cu un cutter, la Piața Sârbească
    4
    135 de ani de la dezvelirea „Statuii Libertății”
    5
    O dronă a lovit un turn de răcire al unei centrale nucleare din Rusia
    6
    Doi tineri au fost reținuți după altercația de la Biserica Sârbească
    7
    A fost Arad Trophy la gimnastică ritmică
    8
    FOTO. Seniorii nădlăcani au petrecut peste șapte ore la Balul Pensionarilor
    9
    Friedrich Merz îl acuză pe Putin că duce un război hibrid împotriva Germaniei
    10
    Diplomat rus: Recurgerea la activele rusești înghețate pentru a finanța Ucraina va avea „consecințe considerabile” pentru UE

    Mapamond

    Diplomat rus: Recurgerea la activele rusești înghețate pentru a finanța Ucraina va avea „consecințe considerabile” pentru UE
    Recurgerea la activele rusești înghețate în Europa pentru a finanța nevoile financiare ale Ucrainei va avea „consecințe considerabile” pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev, în contextul în care cancelarul german și premierul belgian urmau să se întâlnească pentru a discuta această problemă, relatează AFP.

    Ştiri sportive

    România ar putea juca în Grupa D la CM 2026, alături de SUA, Paraguay și Australia
    Naționala României va juca în Grupa D la Cupa Mondială de fotbal din 2026, dacă se va califica, iar adversarele sale vor fi Statele Unite, Paraguay și Australia, potrivi tragerii la sorți efectuate, vineri, la John F. Kennedy Center for the Performing Arts din Washington DC.

    Mapamond

    Mii de elevi au participat la proteste în Germania, împotriva planurilor guvenului privind serviciul militar
    Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe orașe din țară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.

    Local

    Reținut după ce a furat un telefon, la Pâncota
    PÂNCOTA. Un tânăr de 24 de ani, din Pâncota, a ajuns în spatele gratiilor, după ce a furat un telefon mobil dintr-un parc din oraș.

    Local

    VIDEO
    Cinci bărbați reținuți pentru furt de motorină
    Polițiștii au identificat autorii unor furturi comise la o firmă din Ghioroc, de unde au dispărut 600 de litri de motorină și sute de kilograme de cupru.

    Local

    FOTO
    Palatul Copiilor din Arad, supus reconversiei
    Clădirea monument istoric va fi mansardată şi apartamentată, urmând a căpăta funcţiunea de birouri şi apart-hotel. 2

    UT Arad

    Clipe cumplite, accidentare horror: se zbate între viață și moarte după ce s-a ciocnit cu portarul echipei UTA
    MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA. 1

    Local

    Angajații Muzeului ne oferă „Ornamente cu poveste”
    O expoziție dedicată Crăciunului îi așteaptă pe arădenii curioși să vadă globuri fragile, figurine zâmbitoare și ornamente care au decorat casele românilor de-a lungul generațiilor. 1

    Advertorial

    Top criptomonede cu potențial pentru 2026
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.