aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
S-au întors la chilipiruri!

S-au întors la chilipiruri!

De Sorina Ambrus
la 8 September 2020 08:28
22 Comentarii

S-au întors la chilipiruri!

FOTO: S.A.
8 September 2020 08:28
În weekend, arădenii s-au întors, cu mic cu mare, în Piața Obor care, din cauza situației epidemilogice înregistrate la începutul lui august, la nivelul județului, a stat închisă aproape o lună.
Scris de Sorina Ambrus - În weekend, arădenii s-au întors, cu mic cu mare, în Piața Obor care, din cauza situației epidemilogice înregistrate la începutul lui august, la nivelul județului, a stat închisă aproape o lună.

Trimite articolul

X

ARAD. Vremea bună, nevoia de a cumpăra ieftin – pentru cei cu buget redus –, mai ales că, teoretic începe școala, puterea obișnuinței, sunt doar câteva dintre motivele pentru care zeci de arădeni s-au îndreptat duminică dimineața spre Piața Obor, în primul weekend de la ridicarea restricțiilor impuse la nivel județean.

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) a luat măsura suspendării activității în piața Obor și piețele de mașini în urmă cu o lună. Deși inițial se vorbea despre o închidere a piețelor pentru două săptămâni, decizia a mai fost prelungită cu încă 14 zile față de termenul inițial, spre revolta multora, dar mai ales a comercianților care mai fac un ban din chilipirurile înșirate pe tarabe.

Masca obligatorie, dar lipsește

Potrivit hotărârii CJSU, obligativitatea purtării măștii de protecție de către toate persoanele începând cu vârsta de 5 ani, în piețele agroalimentare, permanente sau temporare, închise sau deschise, precum și în spațiile de tipul târgurilor de animale sau de produse tradiționale, bâlciuri, oboare, piețe/târguri săptămânale se menține pe toată durata stării de alertă. Chiar dacă prevederea există și chiar dacă prefectul județului a făcut, în repetate rânduri, apel pentru respectarea măsurilor în vigoare, unii arădeni sunt, în continuare foarte relaxați.

Deși înghesuială cât cuprinde în unele segmente ale pieței, o mare parte dintre vizitatori nu aveau mască deloc sau o purtau de așa manieră încât orice grad de protecție ar avea-o mult dezbătutele măști, n-aveau cum să-și facă treaba. Sub bărbie, doar pe gură, atârnată de-o ureche, pe mână sunt doar câteva dintre modalitățile în trend printre cei ce găsesc că masca e o tâmpenie. „O are la îndemână – ne zice un tânăr – că poate vin ăștia-n control și n-am bani de amendă”. La fel procedează și o parte dintre comercianți, pentru că, vorba unuia „nu-mi pot face reclamă la marfă cu gura acoperită”. N-ar vrea să ia amendă, nici nu i-ar conveni să se închidă din nou piața, dar consideră ca n-are nicio importanță, „oricum fac ce vor, nu-i după noi”.

Pregătiri de școală

Pentru că, cel puțin teoretic, în 14 septembrie începe școala, nu puțini au fost părinții care au luat drumul Oborului, împreună cu odraslele, în dorința de a cumpăra cât mai ieftin cele necesare pentru un nou an de școlar. Deși, în continuare, incertitudinile sunt mari, doar la nivelul județului înregistrându-se depășiri ale gradului de infectare cu noul coronavirus într-o serie de localități, oamenii cu care am stat de vorbă păreau destul de optimiști. N-ar vrea să investească, însă, nici foarte mulți bani în haine noi, costume de sport și pantofi pentru cei de vârstă școlară, tocmai din cauza acestei incertitudini: „toate sunt foarte scumpe. De la rechizite la hainele de care au nevoie pentru școală. N-aș vrea să fie bani aruncați pe fereastră, pentru că dacă se face școală online, nu i le trebuie. La primăvară, cel puțin papucii nu-i mai sunt buni”, ne lămurește Florina, care a venit cu fetița de opt ani pentru a-i completa garderoba de școală.

Orientați, unii comercianți oferă spre vânzare și rechizite școlare: creioane, liniare, penare, chiar și caiete. După spusele unora, prețul nu diferă prea mult de cel din magazine, dar arădenii percep oborul ca un rai al prețurilor mici.

Păgubiți sau neinformați

Doamna Erica, o comerciantă cu state vechi în obor, e nemulțumită de vânzări, de perioada în care n-a avut voie să-și vândă produsele, dar mai ales de administrația pieței. După spusele ei, a plătit pentru închirierea mesei, la începutul lui august, 85 de lei pe întreaga lună, iar din data de 7 piața s-a închis. „Am rămas cu banii dați, n-am făcut un leu toată luna, iar acum ne cer alți bani pentru septembrie. Dacă iar închid piața peste o săptămână, altă țeapă”.

Conducerea Târguri, Oboare, Piețe, prin vocea directorului Stelian Nistor, infirmă cele spuse de comercianți: „Am afișat și la administrația pieței, i-am rugat pe angajați să ducă vorba prin piață, am răspuns cred că la 1000 de telefoane pe această temă. Pe septembrie se încasează doar primele șase zile, restul se compensează din banii plătiți pe luna august. Dacă unii nu știu este din cauză că n-au fost să-și plătească încă taxa de masă.”

Fericirea stă în mici

Una peste alta, chiar dacă mulți au vociferat pe tema închiderii pieței, redeschiderea ei nu i-a convins pe arădeni nici să poarte masca de protecție și nici să păstreze distanța socială. Nu de alta, dar o nouă închidere a Oborului se va solda din nou cu injurii la adresa mai marilor județului, care iau decizii „anapoda”. Pe de altă parte, comercianții nu s-au putut lăuda cu mari încasări, dar câteva sute de lei sunt mai bune decât nimic. Cei mai fericiți par să fi fost „furnizorii” de mici, grătare și langoși, la mesele cărora nu era loc să arunci un ac. Poate și datorită faptului că la masă nu se poartă mască de protecție… Iar distanțarea socială e, mai întotdeauna, pentru alții…

 

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
deschis ,
obor ,
piata
22 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. mska says:
    September 8, 2020 at 8:35 am

    masca, masca.
    unde am mai auzit eu cuvantul asta?

    Reply
  2. Chris says:
    September 8, 2020 at 9:23 am

    Pai la ce sat a ajuns Aradul, piata aia e loc de socializare…

    Reply
  3. anonim says:
    September 8, 2020 at 9:36 am

    Peste o saptamana sa dati numarul exact de infectari cu covid cu simptome si fara si pe unde au umblat acum o saptamana contaminatii ,

    Reply
    • Chris says:
      September 8, 2020 at 9:48 am

      Daca ai realiza cat esri de prost te-ai arunca dracului in Mures..

      Reply
      • Vio says:
        September 8, 2020 at 10:05 am

        Si tu esti foarte destept?

        Reply
        • Zorro says:
          September 8, 2020 at 2:07 pm

          O fost pana l-o scapat maica-sa in cap. Acuma 2 ani.

          Reply
      • anonim says:
        September 8, 2020 at 11:29 pm

        Chris, cine zice ala e! probabil tu orui esti unul dintre aia de vand, ori unul de se imbraca cu rufele scoase de tigani de la cutia milei de prin Spania

        Reply
  4. Miruna says:
    September 8, 2020 at 9:47 am

    Nu exista coronavirus!!! Totul este o minciuna!! Vor sa ne puna cipuri.

    Reply
    • Anonim says:
      September 8, 2020 at 11:52 am

      Foarte bine daca o sa ne puna cipuri. O sa aflam despre idioteniile tale direct de la sursa, nu va mai nevoie sa ti le afișezi public.

      Reply
    • anonim says:
      September 8, 2020 at 11:34 pm

      Miruna repete si tu ca o tuta ce esti ca nu exista dupa cum va invata escrocul ala de popa capela din curtea teologiei, Acusi poate scrii si ca ni s*-a introdus prin CNP ul de pe CI o celula prin care suntrem toti robotizati . Azi am auzit prapastia asta de la un neispravit de ingramadit ce pupa poala popii aluia.Poate ii pupa si altceva, cum facea intr-o oarecare manastire unde a stat o vreme

      Reply
    • Iaca says:
      September 9, 2020 at 8:08 am

      Tu deja ai… CIP CIRIP !!!

      Reply
  5. unul says:
    September 8, 2020 at 9:56 am

    Piata de chilipiruri este imaginea exacta a tarii romanesti la zi !!

    Reply
    • Sattan 666 says:
      September 8, 2020 at 11:34 am

      Piata de chilipiruri este in toata lumea. Si in tarile din vest cat si in cele din est.Nu are nici o legatura cu civilizatia ori cu nivelul de trai.

      Reply
      • Garneata says:
        September 8, 2020 at 3:08 pm

        Corect.

        Reply
  6. Vanea says:
    September 8, 2020 at 10:25 am

    Bai aradoane, bine ca cenzurati mesajele decente dar care nu sunt pe aceeasi linie politica cu voi. Dar il lasati pe tampitul asta sa jigneasca pe toata lumea. Sunteti de rusine.

    Reply
  7. cosmin says:
    September 8, 2020 at 11:26 am

    Bunurile din piata de “cilipiruri” sunt mai scumpe decat reducerile de la mall. In schimb sunt niste conditii de India.

    Apropo romanul nu-i roman daca respecta regulile. Daca regulile erau respectate, Romania era departe de ce ii acum si foarte aproape de tarile din vest.

    Vorbesc in special de reguli de bun simt.

    Reply
  8. carmen says:
    September 8, 2020 at 12:55 pm

    a cumpara de la piata Obor, nu inseamna neaparat un buget scazut, piete de acest gen sunt in lume peste tot, referitor la masca, in jegosul ala de jackson credeti ca e mai bine?? sau cati(cate) ,,doamne,, intra la second? care e diferenta? la second e pretul dublu.Mereu am cumparat de la unele mese de la Obor, si chiar nu e chestie de bani, am gasit lucruri si de calitate foarte buna la pret bun, (daca ai rabdare sa cauti), acest lucru se practica peste tot, chiar si la cele mai inalte categorii de oameni (ma refer la femei), deci, eu zic sa lasam oborul ca nu e cu nimic mai rau decat secondurile si jegosu de jackson. Piata e in aer liber, sa fim seriosi, la Ghioroc duminica cum e ?? inghesuiala.
    Decat un Adiodas de la jackson, mai bine un street one de la obor.

    Reply
  9. cititor says:
    September 8, 2020 at 1:13 pm

    Bravo, asta da distantare si masca purtata.
    Sa vedem peste cateva zile ce ”surprize” apar”

    Reply
    • #cugetdecinumairezist says:
      September 8, 2020 at 1:57 pm

      Sunt de acord ca daca e regula sa se poarte masca atunci trebuie purtata. Cat despre ce “surprize” apar peste cateva zile nu o sa fie nici o surpriza, te uiti in oglinda si o sa vezi acelasi panicat spalat pe creier ca astazi sau cum ai vazut dupa toate adunarile legate de UTA

      Reply
  10. baiat says:
    September 8, 2020 at 1:35 pm

    Apropo de tzoale, majoritatea fetelor si domnelor din Arada lasa de dorit la capitolul imbracaminte. Se imbraca cu blugi, tricou si-un training, nimic elegant.

    Mergeti pana in Timisoara si vedeti diferenta de eleganta.

    Reply
    • Stefan51 says:
      September 8, 2020 at 8:26 pm

      nu ai vrea sa te muti mataluta in timisoara?du-te frate si iti spala ochii pe acolo,obsesie de imbecil

      Reply
    • anonim says:
      September 8, 2020 at 11:38 pm

      Baiat,asa e, ai dreptate. De cand Aradul e atractie pt vinituri din sud si din Moldova, asa e.

      Reply
  11. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Doi copii din Arad, la finala internațională Little Prince & Princess 2025
    3
    Prima declarație a lui Răzvan Zăvăleanu despre situația de la UTA
    4
    Adrian Nica: ANAF nu intenționează fiscalizarea autoconsumului populației
    5
    Prima repriză din UTA - Oțelul Galați în imagini
    6
    Preoții arădeni acceptă cipul pe card, dar nu și în buletin
    7
    Curs de prim ajutor de bază, avansat și pediatric pentru adulți, parinti si cadre medicale cu MENSAVE in Arad.
    8
    Nicușor Dan: Reforma pensiilor magistraților rămâne o prioritate
    9
    Mănuşă de bronz la „naţionalele” de box U17
    10
    Partidul Socialiştilor Europeni a exclus formaţiunea premierului slovac Fico, care s-a abătut de la linia progresistă

    Mapamond

    Legenda folk Joan Baez revine în studio, revoltată de politicile lui Trump
    Revenirea lui Donald Trump la Casa Albă a determinat-o pe Joan Baez să se întoarcă în studio, după cum a declarat pentru AFP legenda americană a muzicii folk, adăugând că a terminat recent de înregistrat o nouă melodie de „protest”.

    Mapamond

    Elon Musk susține că Uniunea Europeană ar trebui să fie „eradicată”
    SUA. Miliardarul american Elon Musk, patronul platformei X, a reacționat dur sâmbătă la adresa Uniunii Europene, după ce în ajun Comisia Europeană a impus o amendă de 120 de milioane de euro rețelei de social media, informează DPA.

    Mapamond

    Orban: Alegerile parlamentare ungare din 2026, „ultimele înaintea războiului care se apropie”
    Alegerile parlamentare din Ungaria din 2026 vor fi „ultimele alegeri înaintea războiului care se apropie de noi”, a declarat sâmbătă premierul ungar Viktor Orban, în timpul unui miting desfășurat la Kecskemet (centru), transmite MTI. 2

    Local

    VIDEO
    Au ascuns drogurile sub preșul mașinii când au văzut jandarmii
    Doi arădeni care manifestau un comportament suspect au fost abordați de jandarmi, care au găsit substanțe interzise asupra lor.

    Mapamond

    Șase state UE solicită Comisiei să renunțe la interdicția asupra motoarelor cu ardere internă începând din 2035
    Șase lideri din statele membre ale Uniunii Europene, inclusiv premierul Italiei, Giorgia Meloni, au solicitat Comisiei Europene să propună o relaxare a normelor comunitare privind emisiile vehiculelor, în ideea de a opri o interdicție de facto a motoarelor cu ardere internă, planificată să intre în vigoare la mijlocul următorului deceniu, transmite Bloomberg.

    Mapamond

    Reuters: Donald Trump va reactiva Doctrina Monroe pentru a consolida SUA ca lider pe continentul american
    Statele Unite își vor reafirma dominația în emisfera vestică, își vor consolida forța militară în Indo-Pacific și, eventual, își vor reevalua relația cu Europa, a declarat vineri președintele Donald Trump într-un document strategic amplu care urmărește să redefinească rolul țării sale în lume, scrie Reuters, într-un amplu comentariu pe marginea acestei strategii. 2

    Local

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Cu sau fără bani, avansează lucrările la podul feroviar peste Mureș
    În câteva luni, noul pod peste Mureș ar urma să unească cele două maluri ale râului. 1

    Local

    Arădean arestat, după ce și-a sunat soția de șapte ori
    Un bărbat care a încălcat ordinul de protecție, contactându-și soția, a fost plasat în arest preventiv.

    Mapamond

    AIEA anunță că scutul protector al centralei nucleare de la Cernobîl a fost deteriorat
    Scutul protector de la centrala nucleară de la Cernobîl, din Ucraina devastată de război, construit pentru a ține sub control materiale radioactive provenite din dezastrul din 1986, nu își mai poate îndeplini funcția principală de siguranță din cauza daunelor provocate de drone, într-un atac atribuit Rusiei de către Ucraina, a anunțat vineri Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), informează Reuters. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.