ARAD. Mâine, la Ghioroc, se dă startul la cea de a IV-a ediţie a „Sărbătorii Vinului în Podgorie”, care va continua în următoarele weekend-uri la Şiria, Păuliş, Pâncota şi Covăsânţ. Aşadar, sâmbătă, 2 septembrie, ora 15, pe stadionul Şcolii Generale Ghioroc, pe lângă vin, struguri şi alte produse ale podgorenilor, vă puteţi delecta şi cu un bogat program artistic susţinut de formaţii din judeţul Arad.
Scris de Vasile Filip-ARAD. Mâine, la Ghioroc, se dă startul la cea de a IV-a ediţie a „Sărbătorii Vinului în Podgorie”, care va continua în următoarele weekend-uri la Şiria, Păuliş, Pâncota şi Covăsânţ. Aşadar, sâmbătă, 2 septembrie, ora 15, pe stadionul Şcolii Generale Ghioroc, pe lângă vin, struguri şi alte produse ale podgorenilor, vă puteţi delecta şi cu un bogat program artistic susţinut de formaţii din judeţul Arad.
Între acestea se numără formaţiile de dansuri populare din Ghioroc, Păuliş, Turnu, Vinga, Covăsânţ, Şiria; „Macii“ Ghioroc şi „Party Mix“ Pecica. De asemenea va fi prezentă Orchestra „Rapsozii Zărandului”, sub conducerea maestrului taragotist Petrică Paşca, împreună cu solişti vocali: Cornelia Căprariu Roman, Malvina Nagy, Ioana Luguzan, Mădălin Chindriş.
Premierul Ilie Bolojan a declarat, marți, că este evident că PSD a escaladat o zonă de conflict, încălcând protocolul coaliției, menționând că i s-a părut normal ca PNL să-i avertizeze pe social-democrați că își asumă o răspundere pentru o dinamitare a unui guvern, fără motive.
Statele Unite negociază „în acest moment” cu Iranul o încetare a focului în războiul dintre cele două țări, a declarat marți președintele Donald Trump, relatează AFP.
Pentagonul ar urma să trimită mii de militari din Divizia 82 Aeropurtată în Orientul Mijlociu, au declarat marți pentru Reuters două persoane familiarizate cu situația.
Premierul Ilie Bolojan a anunțat că ordonanța de urgență privind declararea situației de criză pe piața carburanților ar urma să fie adoptată de către Guvern miercuri după amiaza sau în cursul zilei de joi.
Parchetul german a anunțat marți arestarea unei românce în Germania și a unui ucrainean în Spania, ambii suspectați de spionaj în favoarea Rusiei în același dosar, transmit agențiile AFP și EFE.
Președintele rus Vladimir Putin a promulgat marți o lege care permite firmelor private de securitate să folosească arme de foc pentru a apăra instalații energetice de importanță critică, a anunțat guvernul, extinzând astfel gama de arme utilizate pentru o astfel de protecție, relatează Reuters.
Se cer intervenții în cazurile de violență domestică, un flagel care se extinde puternic în județul nostru.
Pentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă
Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.
Citiți principiile noastre de moderare aici!