În schimb, se fac deja calcule pentru reducerea contribuţiilor sociale, pentru a duce la ieftinirea forţei de muncă.Acesta, spune Ialomiţeanu, este segmentul care închide cercul pe forţa de muncă.”Guvernul Boc nu va creşte nicio taxă, nu va introduce nicio taxă nouă, singurul lucru pe care ne concentrăm acum foarte serios, este reducerea contribuţiilor sociale”, a răspuns ministrul la întrebarea dacă actualul cadru legislativ asigură predictibilitate fiscală măcar pentru un an sau doi de zile.
Scaderea TVA nu este posibila
Reactualizat la:
<p>ARAD. Ministrul de Finanţe, Gheorghe Ialomiţeanu, a declarat, la întâlnirea cu oamenii de afaceri arădeni, că în perioada următoare nu există şanse de reducere a TVA.</p>
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Ştiri sportive
Sâmbătă s-au dat primele cinci titluri la Jocurile Olimpice de iarnă 2026, de la Milano-Cortina, campionii câștigând în premieră medalia olimpică de aur. Elvețianul von Allmen a luat primul titlu pus în joc, la coborâre. Italia, Japonia și Norvegia au câte o medalie din fiecare metal.
România
România își asumă o responsabilitate strategică în calitate de cel mai mare producător de gaze naturale din Uniunea Europeană și are misiunea de a crește producția pentru a scădea prețurile acasă și a contribui la protejarea regiunii împotriva utilizării prețurilor la energie ca armă de șantaj politic, a declarat ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu.
1
Ştiri sportive
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a câștigat turneul Transylvania Open (WTA 250), dotat cu premii totale de 283.347 de dolari și găzduit de BTarena din Cluj-Napoca, după ce a învins-o pe britanica Emma Răducanu cu 6-0, 6-2, în finala desfășurată sâmbătă.
UT Arad
La conferința de presă de după înfrângerea cu FK Csikszereda, antrenorul UTA-ei a surprins.
7
Local
Un bărbat care, după ce și-a lovit victima, plecat cu telefonul acesteia și cu portofelul în care se aflau 100 de lei, a fost arestat preventiv.
Citiți principiile noastre de moderare aici!