„Există multe cazuri în care o mașină și-a schimbat proprietarul de drept de mai multe ori, fără ca autoturismul sa fie înmatriculat pe numele cumpărătorilor. Mai mulți cetățeni mi s-au adresat, în cadrul audiențelor, cu solicitarea de a îmbunătăți și clarifica procedura radierii unui vehicul înstrăinat, pentru care nu s-au îndeplinit procedurile de înmatriculare de către noul proprietar, iar înstrăinarea a fost făcută și de următorul proprietar, pierzându-se șirul și numele persoanelor care au intrat în posesia vehiculului”, declară senatorul arădean Constantin Traian Igaș.
Trebuie avut în vedere că anumite documente solicitate în normele de aplicare a OUG nr. 195/2002 pentru radierea unui vehicul nu pot fi prezentate de primul proprietar, cum sunt: cartea de identitate a vehiculului, talonul, contractul de vânzare-cumpărare, etc. În unele cazuri înstrăinarea vehiculului a avut loc cu până la 10 ani în urmă, poate chiar mai mult. De asemenea, radierea, așa cum este stipulată la lit. e, art. 17 din OUG nr. 195/2002, presupune, în practică, o dublă radiere, atât din evidențele fiscale cât și din cele ale autorității care a efectuat înmatricularea sau înregistrarea vehiculului. Fără o astfel de radiere nu se stinge rolul fiscal al primului proprietar odată cu vânzarea mașinii.
„În prezent, foarte multe persoane încă plătesc impozitele si taxele fiscale aferente unui bun pe care nu îl mai utilizează, odată cu eventualele amenzi primite de cel care folosește vehiculul. Din acest motiv am considerat că este necesară o reglementare mai clară în cadrul OUG nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice astfel încât persoanele în cauză să poată apela la procedura radierii“ declară Igaș.
Senatorul Igaş: “Procedura radierii unui vehicul trebuie îmbunătățită și clarificată”
Senatorul Igaş: “Procedura radierii unui vehicul trebuie îmbunătățită și clarificată”
Senatorul Constantin Traian Igaş i-a adresat ministrului Gabriel Oprea o întrebare, legată de procedura radierii vehiculelor rutiere. Aceasta, ca urmare a unor sesizări din partea cetăţenilor.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
3
Local
O femeie și doi bărbați, cu toții condamnați pentru trafic de droguri la pedepse cuprinse între 3 ani și 4 luni și 4 ani de închisoare, au fost reținuți în ultimele două zile de polițiștii Compartimentului Urmăriri din cadrul Serviciului de Investigații Criminale și predați Penitenciarului Oradea, unde își vor executa pedepsele.
Local
Cadrele didactice din învățământul preșcolar și primar din județul Arad pot să își înscrie clasele în concurs, până luni, 9 martie.
România
Procedura de rechemare a unor loturi de pâine comercializate de către Vel Pitar a fost iniţiată în mod voluntar de companie, în urma confirmării unui caz izolat de prezenţă a unui corp străin, iar situaţia identificată nu reflectă procesul de producţie din unităţile proprii, au transmis reprezentanţii Bimbo România.
Ştiri sportive
Tehnicianul cipriot Elias Charalambous și-a anunțat, sâmbătă seara, demisia din funcția de antrenor principal al echipei de fotbal FCSB, el declarând că aceasta a fost ultima sa zi la formația bucureșteană, după înfrângerea cu 1-3 suferită pe teren propriu cu Universitatea Cluj, din ultima etapă a sezonului regulat al Superligii.
1
România
Ziua internațională a femeii 2026, desfășurată sub tema „Drepturi. Justiție. Acțiune. Pentru TOATE femeile și fetele”, solicită acțiuni pentru a elimina toate barierele în calea justiției egale: legi discriminatorii, protecții juridice slabe și practici dăunătoare și norme sociale care erodează drepturile femeilor și fetelor.
Local
Un bărbat de aproximativ 70 de ani a suferit arsuri la nivelul capului, în urma unui incendiu izbucnit la anexa unei case de pe strada Emil Gârleanu, din Arad.
Citiți principiile noastre de moderare aici!