Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă a decis să facă publice salariile anagajaţilor din instituţie, pentru a evita discuţiile referitoare la cuantumul acestora. Astfel că pe site-ul ANFOM-ului a fost publicată, pentru prima dată, o listă cu veniturile nete ale salariaţilor de la Şomaj.
În fruntea listei se situează preşedintele Agenţiei Naţionale, care primeşte în fiecare lună peste 4.600 de lei net, venit provenit strict din salariu neavând şi alte drepturi salariale suplimentare. Doar patru alte persoane din cadrul ANOFM mai figurează cu suma de zero lei în dreptul rubricii „alte drepturi salariale”. În cazul celorlalţi angajaţi, salariile nete ajung uneori să fie dublate de sumele provenite din celelalte drepturi – incluzând în această categoria sporurile şi stimulentele de diverse tipuri.
Lista afişată de Agenţia Naţională nu este însă una nominală, ci sunt afişate doar funcţiile deţinute de angajaţi. În atare condiţii pentru funcţia de director există atât venituri nete totale începând cu 3.001 lei, dar preponderent directorii câştigă lunar peste patru mii de lei. În unele cazuri venitul unui director îl poate chiar depăşi pe cel al preşedintelui de Agenţie, cel mai mare venit fiind de 5.345 de lei, cu un salariu net de 4.720 lei şi alte drepturi băneşti de 625 lei.
Indicatori şi salarii
Stabilirea cuantumului în bani pe care îl primeşte fiecare anagajat se face în urma unor indicatori de performanţă. „În funcţie de judeţul pe care îl conduce şi indicatorii de performanţă ai acestuia, se stabileşte şi suma pe care o va primi ca salariu respectivul director. Din indicatorii de performanţă fac parte: rata şomajului înregistrată, situaţia cursurilor de formare profesională, acţiunile pentru ocuparea forţei de muncă, etc”, ne-a explicat directorul AJOFM Arad, Horia Ocolicean.
Situaţia şoferilor
Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă îşi are grijă de şoferii instituţiei. Astfel că, potrivit listei cu veniturile din luna aprilie a acestui an, un şofer a câştigat în jur de 1.400 de lei, dar în unele cazuri s-a ajuns chiar şi la peste 1.700 lei. Nici curieri nu sunt plătiţi de ici de colo. Veniturile nete ale acestora fiind de peste 1.200 de lei.
JA-A.P.
Citiți principiile noastre de moderare aici!