aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Studiu de trafic pentru o nouă centură a Aradului

Studiu de trafic pentru o nouă centură a Aradului

De Alin Gherasim
la 13 June 2024 08:11
9 Comentarii

Studiu de trafic pentru o nouă centură a Aradului

Traseul viitoarei centuri de nord-est FOTO: FAN
13 June 2024 08:11
Consiliul Judeţean Arad şi-a propus să realizeze un al doilea inel de centură al municipiului şi a dat startul documentaţiilor.
Scris de Alin Gherasim - Consiliul Judeţean Arad şi-a propus să realizeze un al doilea inel de centură al municipiului şi a dat startul documentaţiilor.

Trimite articolul

X

Un al doilea inel de centură a municipiului ar urma să apară în proximitatea oraşului Arad, un drum care ar urma să lege localitatea Vladimirescu de Zimandu Nou, prin Horia. Practic, această viitoare centură ar lega DN 7 Arad-Deva de DN 79 Arad-Oradea. Însă, ţinând cont de faptul că centura de est a municipiului este în lucru, ar urma ca toate drumurile naţionale majore care tranzitează judeţul nostru să fie legate. Mai precis, Zimandu Nou, prin care trece DN 79, ar urma să fie legat de Vladimirescu, prin care trece DN 7, şi, mai departe, de DN 69 Arad-Timişoara şi autostradă.

„Este o investiție strategică a Consiliului Județean, practic încă un tronson din al doilea inel de centură al municipiului. Este un un drum care va lega cele două drumuri naționale, Deva-Arad și Arad-Oradea, scoțând traficul de tranzit din municipiu, se va intersecta cu drumul expres Arad-Oradea, iar prin tronsonul Zimandcuz-Șofronea, drum finalizat deja, acest trafic de tranzit va continua spre rețeaua de drumuri transfrontaliere ale județului, care leagă Nădlac, Pecica, Curtici și Chișineu Criș. Drumul Zimandcuz-Horia-Vladimirescu poate crea inclusiv poli de dezvoltare industrială în cele trei localități, noi locuri de muncă și creșterea calității vieții pentru locuitorii din întreaga zonă”, spunea, în urmă cu doi ani, Răzvan Cadar, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Arad, atunci când a fost lansată licitaţia pentru documentaţia tehnică aferentă acestui proiect.

Recent, în ultima şedinţă a CJA, aleşii judeţeni au aprobat alocarea sumei de 45.000 de lei pentru realizarea unui studiu de trafic necesar pentru realizarea viitoarei centuri.

„Acest studiu de trafic ar urma să identifice numărul de vehicule care vor circula pe viitorul segment de centură, ar urma să confirme necesitatea realizării acestei investiţii”, ne-a spus Iustin Cionca, preşedintele CJA.

Valoare uriaşă

Numai că, pentru moment nu a fost identificată sursa de finanţare pentru construirea acestei noi centuri. Şi asta pentru că valoarea este una foarte mare, documentaţiile realizate până în prezent estimând un preţ de aproximativ 90 de milioane de euro. Drept urmare, Consiliul Judeţean va apela, cel mai probabil, la ajutor de la Ministerul Transporturilor, care să susţină financiar investiţia.

„Vom vedea dacă vom reuşi ca, la fel ca şi cu centura de est, să încheiem un parteneriat cu Ministerul Transporturilor, care să ne asigure finanţarea pentru acest proiect”, ne-a mai declarat Iustin Cionca. Cei din CJA mizează pe faptul că ministerul are la dispoziţie fonduri uriaşe pentru infrastructură, prin PNRR sau alte programe europene de finanţare.

Informaţii tehnice
Varianta Ocolitoare a Municipiului Arad – Nord-Est (drumul Vladimirescu-Horia-Zimandu Nou) va avea o lungime de aproximativ 17,8 kilometri și prevede lucrări de structură rutieră, terasamente, amenajarea de șanțuri și rigole pentru scurgerea apelor, amenajarea de stații de autobuz, dar și construirea de pasaje denivelate peste linia CF Arad-Deva şi linia CF Arad-Oradea, pasaje/sensuri giratorii cu DJ 709, DN 79, şi un nod rutier cu viitorul drum expres Oradea-Arad.

Traseul viitoarei centuri de nord-est FOTO: FAN

 

Trimite articolul

X
Taguri:
al doilea inel de centura ,
Arad ,
Consiliul Judetean Arad ,
o nouă centură a Aradului ,
prin Horia ,
studiu de trafic ,
Vladimirescu ,
Zimandu Nou
9 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Radu says:
    June 13, 2024 at 9:13 am

    Aha. Și doar viaductul peste calea ferată Arad – Deva, cât va dura construcția lui ? Tot 10 ani ?
    Plus 5 ani drumul, plus 5 ani multele Studii de fezabilitate și proiecte care se vor face, în 20 de ani oare se termină ?

    Reply
    • mig29 says:
      June 13, 2024 at 1:54 pm

      Păi cronometreaza toase Radu pe cei de la PORR în cât timp realizează noul pod peste Mureș și noul pasaj peste viitoarea linie dublă Arad Cimisoara. Totul început anul trecut în octombrie toase Radu. Deci start la cronometru toase!!!! Depinde cine va câștiga licitația și aici după ce va fi identificată sursa de finanțare. O idee excelenta!!! Succesuri!! 🙂

      Reply
      • Radu says:
        June 13, 2024 at 8:15 pm

        Migule, cu o floare nu se face primăvară !
        Aveți O SINGURĂ LUCRARE care s-a încadrat (până acum) în termen și cu aia SINGURĂ vă tot lăudați și ne-o tot fluturați în față, mai ceva ca și cu Sfintele Moaște.

        Iar la limbaj “de lemn” și gândire de “beton armat” (impenetrabilă pt nimeni), crede-mă: ar fi invidioși pe tine “tovarășii” de care ești obsedat.

        Și încă ceva: să te mai aud după TERMINAREA TUTUROR Alegerilor, să vedem dacă nu se termină și cu elanul Porr-ului, mai ales când încep să vină “notelele de plată”.
        Să-ți aud atunci glăsciorul ..

        Reply
  2. Dan says:
    June 13, 2024 at 10:38 am

    Dar pentru tantari cu ce ati stropit ?? Cu apa diluata ?? Ca tot la fel de multi sant… Nici o diferenta !! Avionul si.a luat banii, dar pe “insecticid” n.ati cheltuit nimic, ha ??

    Reply
  3. Natanticu says:
    June 13, 2024 at 11:31 am

    Iara studii pe bani multi si finalizare 0.

    Ia spuneti-ne un procent: cat la suta din studiile de fezabilitate s-au si pus in practica si finalizat? Au depasit bugetul alocat?

    Reply
    • mig29 says:
      June 13, 2024 at 1:57 pm

      Pai “Natanticu” nuuuu executa PORR acuma centura de sud-est probabil în timp record? Deciiii ți-am dat 1 exemplu de studiu finalizat cu succes toase! Mai vrei unul? Noul pod peste Mureș de pe Andrei Saguna plus arterele conexe!! Mai vrei??? Ca ma plictisesc…

      Reply
  4. Helmut says:
    June 13, 2024 at 4:00 pm

    Studii de fezabilitate și lucrări pentru firmele prietene Asta nu i centură Asta e parte de centură o centură ar trebui făcută pe două benzi pe sens ca în Oradea nu rahat pe băț cum face acest Cionca fost chelner la Pecica producător de tavă cu băutură acuma marioneta principală a lui Falcă la sifonatul de bani publici

    Reply
    • Ion says:
      June 13, 2024 at 5:46 pm

      👍👍👍

      Reply
  5. Nicolaie Ionel Rista says:
    June 13, 2024 at 6:44 pm

    Este bine că se fac ,,centuri,,inele …dar ar fi interesant de fluidizat traficul în oraș… Cum ar fi un pasaj in zona podgoria…dar până atunci poate se găsesc ,,specialiști,,pentru reglarea semafoarelor!! De exemplu din Vlaicu la podgoria prinzi minim doua ,,roșu,,la fel și de la intim la podgoria… Poate că se sesizează cineva!

    Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Putin spune că Rusia nu va ceda niciodată presiunilor exercitate de SUA
    3
    Mircea Ardelean împarte dreptatea la Pecica
    4
    Se strică vremea! Vânt puternic în Arad, cu rafale de până la 90 km/h
    5
    Aradul prinde viață la prima ediție a Arad Urban Style
    6
    Niciun arestat în dosarul aurului turcesc
    7
    Bărbat din Șepreuș, reținut pentru arme și năvoade
    8
    Rezultatele extragerilor Loto
    9
    S-a oprit în sferturi la CE de box Under 15
    10
    Prefectura trimite Inspectoratul Județean în Construcții la Palatul Copiilor 

    România

    Bolojan își menține punctul de vedere potrivit căruia persoanele cu dizabilități trebuie să plătească impozit local
    Premierul Ilie Bolojan și-a reiterat convingerea că persoanele cu dizabilități ar trebui să plătească impozit local, pentru a susține dezvoltarea infrastructurii în comunitățile în care trăiesc.

    ARADON Sport local

    Prima experienţă fotbalistică
    Micuții elevi ai Liceului Teologic Penticostal Arad, coordonați de prof. Daniel Lazăr, și-au demonstrat talentul și ambiția la Cupa „Moș Crăciun" la fotbal, prima lor competiție.

    Mapamond

    Zelenski: Rusia se pregătește de un nou an de război
    Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat miercuri că Rusia se pregătește să poarte un nou „an de război” în Ucraina în 2026, după ce omologul său rus Vladimir Putin a declarat că obiectivele Moscovei în această țară vor fi „fără îndoială atinse”, relatează AFP. 1

    Evenimente

    De vineri, Târg de Crăciun la Castelul Regal
    ARAD. Târgul de Crăciun de la Castelul Săvârșin își deschide porțile anul acesta în zilele de vineri, 19 decembrie, sâmbătă, 20 decembrie, și duminică, 21 decembrie.

    Local

    Un microbuz a luat foc între Târnova și Șilindia
    În microbuz se aflau două persoane, care au reușit să iasă singure. Microbuzul a ars în proporție de 50%.

    Mapamond

    Cancelarul Merz despre Ucraina: Următorul pas este ca SUA să prezinte Rusiei planul de pace revizuit și să o „îndemne” să îl accepte

    România

    Președintele Nicușor Dan a fost primit de Regele Charles al III-lea la Palatul Buckingham
    Președintele Nicușor Dan a fost primit, miercuri, de Regele Charles al III-lea.

    România

    Salariul minim va crește începând cu 1 iulie 2026 la 4.325 de lei
    Coaliția de guvernare, reunită miercuri la Palatul Victoria, a anunțat că a ajuns la un acord în privința creșterii salariului minim la 4.325 de lei începând cu 1 iulie 2026.

    Local

    98 de clădiri supraimpozitate din 2026
    Pentru că nu şi-au îngrijit imobilele în care locuiesc, proprietarii acestora vor plăti impozite mai mari de anul viitor.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.