aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Timpi de așteptare ridicați la UPU pentru bolnavii de Covid! Pacienții sunt sfătuiți să-și aducă mâncare de acasă!

Timpi de așteptare ridicați la UPU pentru bolnavii de Covid! Pacienții sunt sfătuiți să-și aducă mâncare de acasă!

De Sorina Ambruș
la 28 September 2021 15:08 Reactualizat la: 28 September 2021 15:10
14 Comentarii

Timpi de așteptare ridicați la UPU pentru bolnavii de Covid! Pacienții sunt sfătuiți să-și aducă mâncare de acasă!

Spitalul Judeţean Arad/Foto: FAN
28 September 2021 15:08 Reactualizat la: 28 September 2021 15:10
ARAD. Unitatea Primire Urgențe din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad efectuează investigații în regim de urgență atât pentru pacienții care se prezintă cu diferite afecțiuni medicale cât și pentru persoanele cu suspiciune sau deja confirmate cu virusul SARS CoV-2. În cadrul unității există circuite medicale separate, special amenajate încă din primul val al pandemiei.
Scris de Sorina Ambruș - ARAD. Unitatea Primire Urgențe din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad efectuează investigații în regim de urgență atât pentru pacienții care se prezintă cu diferite afecțiuni medicale cât și pentru persoanele cu suspiciune sau deja confirmate cu virusul SARS CoV-2. În cadrul unității există circuite medicale separate, special amenajate încă din primul val al pandemiei.

Trimite articolul

X

Tot în cadrul Unității Primire Urgențe au loc și evaluările medicale pentru pacienții diagnosticați cu virusul SARS CoV-2 care nu necesită internare. Aceste evaluări constau în consulturi medicale de specialitate, efectuarea unui set de analize de sânge precum și a unor investigații imagistice. Deoarece acești pacienți rămân mai multe ore în urgențe, până la finalizarea investigațiilor sau până la internare, sunt sfătuiți să își aducă de acasă un pachețel cu hrană, deoarece spitalul nu poate asigura hrana pentru pacienții din urgențe, ci doar pentru cei internați pe secții – conform legislației în vigoare.

”Peste 170 de pacienți se prezintă zilnic în Unitatea Primire Urgențe. Medicii fac tot posibilul să efectueze investigațiile medicale în cel mai scurt timp însă, există timpi de așteptare de câteva ore deoarece pacienților care vin pentru evaluările medicale pentru infecția cu SARS CoV-2 li se efectuează atât analize medicale, consulturi de specialitate cât și radiografii sau tomografii computerizate. De asemenea, există cazuri în care, în urma evaluării medicale, pacienții necesită internare, fapt care duce la creșterea timpilor de așteptare până la transferul pe o secție COVID-19. Îi sfătuim pe acești pacienți să își pregătească un pachețel cu mâncare pentru cazul în care vor avea nevoie, deoarece spitalul nu poate asigura hrana pacienților care se prezintă în UPU ci doar pe a celor care sunt internați. De obicei, firma care asigură hrana în spital donează câteva porții și pentru pacienții din UPU, însă uneori acestea nu sunt suficiente”, a explicat ec. Florina Ionescu, managerul interimar al SCJU.

Trimite articolul

X
Taguri:
bolnavi COVID-19 ,
pachet mancare ,
pacienţi ,
sfatuiti ,
Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad ,
timpi de asteptare ,
upu
14 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. T says:
    September 28, 2021 at 7:48 pm

    Sa si aduca mincare de acasa…faina treaba Romania a ajuns pe cele mai inalte culmi.. Ps Ceausescu se invirte in mormint…la ce a ajuns romanica..daca mai traia ce le mai dadea peste nas la toti mari granguri care din spate se joaca cu asa zisa ,,pandemie” care vineaza oamenii sanatosii ,tare m iar fi placut sa mai traiasca doar sa gestioneze umpic in Romania asa cum trebuie ,ar fi spus lucrurilor pe fata…nu ce fac astia de azi condusi de elita….stiti voi care

    Reply
    • T says:
      September 28, 2021 at 8:00 pm

      Nu sint un mare nostalgic…dar traind in perioada post-comunista a fost greu….dar acuma ziceam ca sintem liberi..(liberi la executat ordine de sus de la cei care conduc lumea din spate)Ps ad vrea sa se mai intoarca Ceausescu doar sa gestioneze umpic nebuneala asta de azi…El a fost PATRIOT…in sensul bun al cuvintul..

      Reply
      • Utu says:
        September 28, 2021 at 8:08 pm

        Ceausescu o stiut ce vrea…astia de astazi sint niste mascote…

        Reply
        • Y says:
          September 28, 2021 at 8:42 pm

          Coruptii..

          Reply
        • Ion says:
          September 28, 2021 at 8:51 pm

          Daca Vadim Tudor ar mai trai, singurul patriot adevarat printre politicieni, nu s-ar fi ajuns pana la acest nivel de coruptie printre parlamentari…

          Reply
      • Cosoi says:
        September 28, 2021 at 11:51 pm

        Iar TRATAMENTELE ERAU GRATUITE pe vremea lui… Acuma daca n-ai bani ,te lasa sa te duci…

        Reply
  2. Bilbao says:
    September 28, 2021 at 9:12 pm

    Cei cu covid, nevaccinati, trimisi acasa cu un pachet de paracetamol ca sa nu ocupe degeaba locurile de care altii au nevoie.

    Reply
    • ***** says:
      September 28, 2021 at 9:48 pm

      Și acela e prea mult! Pot cere de acasă consultații online de la “somitatea” de la Oradea și de la șoșoacă!

      Reply
    • trollisme de retardati says:
      September 28, 2021 at 10:01 pm

      Si cu cei vaccinati(aia putini%) care ajung a spital ce sa faca nazist nemernic? sa-i trimita acasa fara nimic ca ei au beneficiat deja de “tratament”?. In mintea ta bolnava sa-i trimita pe nevaccinati acasa ca ocupa locurile la spital covid ale cui, ale vaccinatilor imunizati? ca la sectiile de covid nu trateaza alte boli cronice. Logica de descreierat extremist spalat pe creier.

      Reply
      • anonim says:
        September 29, 2021 at 6:31 am

        Maniaco-depresivul abrutizat s-a reinventat. Sub alt nume dar la fel de tampit😂

        Reply
  3. sofer says:
    September 28, 2021 at 9:20 pm

    unde merg banii care se platesc la sanatate din partea fiecarui angajat?????????

    Reply
  4. Neon says:
    September 28, 2021 at 9:30 pm

    Eu imi duc si cortul.

    Reply
  5. klaus says:
    September 29, 2021 at 7:19 am

    NU FITI NAIVI !!! Nu toti cei ce stau la UPU au covid ! Va certati , va jigniti ,unii din voi santeti frustrati ca v-au pacalit ca dupa vaccin scapati de boala si nu e asa , acum va razbunati pe cei ce din varii motive inca nu au facut-o , mai nou ni s-a ,,livrat ,, ideea ca seamana cu o ….raceala , si asta in perioada cand gripa incepe sa-si arate coltii ,intrebarea e ….. cand santem mintiti si cand ni se spune adevarul ??

    Reply
  6. Mocofan-club says:
    September 29, 2021 at 3:51 pm

    Băi hahalerelor comuniste, cu ce ar fi făcut ordine Curvetele & Vagin, cu se-curiști ca voi, criminali-imbecili?

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    Se întrerupe apa în Vladimirescu
    2
    Nicușor Dan: Discuții extrem de cordiale cu președintele Macron, inclusiv despre industria de apărare
    3
    Keith Kellogg: Acordul de pace cu Ucraina este foarte aproape
    4
    Generalul (r) Ștefan Dănilă: Faptul că New START nu a fost reînnoit nu înseamnă pragul unui război nuclear
    5
    Târgul de Crăciun revine la Atrium Mall: decorațiuni, cadouri și atmosferă de sărbătoare!
    6
    Rusia a cucerit mai puţin de 1% din teritoriul Ucrainei în întreg anul 2025, potrivit ISW
    7
    Trump: Europa merge în direcții greșite
    8
    Reținuți pentru furt și violență în familie
    9
    FOTO. Zeci de elevi față în față cu cea mai importantă decizie: alegerea carierei
    10
    CCR: Sesizarea ICCJ pe noul proiect privind reforma pensiilor magistraților - amânată pentru 28 decembrie

    Local

    Generalul (r) Ștefan Dănilă: Faptul că New START nu a fost reînnoit nu înseamnă pragul unui război nuclear
    Faptul că Statele Unite ale Americii și Federația Rusă nu au reînnoit tratatul de dezarmare nucleară nu înseamnă automat că suntem în pragul unui război nuclear sau că brusc se vor schimba arsenalele și vom asista la o cursă a înarmărilor nucleare într-un mod accelerat, a declarat, joi, pentru AGERPRES, generalul în rezervă Ștefan Dănilă, fost șef al Statului Major General.

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor din data de 05-02-2026 sunt următoarele:

    Advertorial

    Cum transformi spațiile exterioare într‑un loc de relaxare autentică

    Local

    Gunoaiele, problemă continuă
    Mizeria de la insulele ecologice îi nemulţumeşte pe (unii) cetăţeni, dar şi pe consilierii locali municipali. 6

    Local

    Așteaptă proiectul tehnic pentru Paliative

    Local

    Filarmonica şi mARTA sunt pe mâini bune
    Managerii celor două instituţii de cultură au obţinut rezultate foarte bune la evaluarea finală (Ovidiu Balint-9,75), respectiv noul proiect de management (Laurenţiu Muntean-10). 2

    Local

    FOTO / VIDEO
    UPDATE. Accident cu posibilă victimă încarcerată, la ieșirea din Arad spre Zimand. A fost solicitat și elicopterul SMURD
    7

    Local

    Peste 1300 de amenzi pentru neactualizarea adreselor de domiciliu
    În acest context, Poliția Locală reamintește arădenilor principalele obligații legale prevăzute de actul normativ menționat. 2

    Local

    Val de violențe în familii din Arad
    2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.