Arădenii sunt preocupați să își plătească impozitele încă din prima lună a acestui an. Conform informațiilor primite de la Direcția Venituri a Muncipiului Arad din cadrul Primăriei Arad, nu mai puțin de 15.234 de arădeni au plătit fie integral, fie parțial taxele și impozitele locale. Dintre aceștia, 7.545 de arădeni au ales să plătească pentru tot anul și astfel au beneficiat de reducerea de cinci procente oferită la plata integrală a impozitului local. Termenul limită, până când este oferită această reducere, este 31 martie. În total, persoanele fizice care și-au plătit dările au lăsat la casieriile direcției 5.750.923 lei, echivalentul a peste 1.277.000 euro. Din totalul sumei colectate până acum, peste 4.000.000 lei au fost lăsați la casieriile direcției, în timp ce 350 de persoane, care au plătit 255.424 lei, au ales să plătească prin POS (cu cardul în casierii). Alți 1.129 de arădeni au ales varianta de plată on-line cu cardul, ei au plătit în total 506.780 lei. Suma de 956.875 de lei a fost colectată de la arădeni prin virament bancar. Contribuabilii au posibilitatea de a alege între mai multe variante de plată a dărilor locale: pot plăti la casieriile de la sediul Direcției Venituri, pe strada Mucius Scaevola nr.11, la sediul Primăriei, pe Bulevardul Revoluţiei nr.75, din incinta Palatului Cenad, la sediul din Piaţa Fortuna, prin POS, online sau la oficiile poştale. Programul tuturor casieriilor amintite mai sus este de luni până joi între orele 8:00 -18:00, iar vineri între orele 8:00 – 16:00. Serviciul de încasare impozite și taxe locale este disponibil și la oficiile poștale.
Tot buni platnici la impozite
Tot buni platnici la impozite
În luna ianuarie peste 15.000 de arădeni au scos din buzunare peste 1.200.000 de euro pentru taxe și impozite locale.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Un eveniment caritabil dedicat sprijinirii femeilor aflate în situații vulnerabile va avea loc sâmbătă, 14 martie, în organizarea asociațiilor Cavalerii Templieri Sfântul Martin – Comanderia Arad OSTSM și Lions Club Arad.
Local
Artistul fotograf Mircea O. Boran își celebrează parcursul artistic printr-o expoziție aniversară, care îl va aduce în prim-plan și pe fiul acestuia.
Mapamond
Cotația barilului de petrol Brent din Marea Nordului a urcat luni dimineață cu aproape 19%, la aproape 111 dolari, după ce crescuse deja cu aproximativ 28% săptămâna trecută, pe fondul temerilor investitorilor că prelungirea războiului din Orientul Mijlociu ar putea perturba sever piețele energetice și afecta creșterea economiei mondiale, transmit DPA și Reuters.
România
Sfinții 40 de Mucenici și-au dat sufletele în mâinile Domnului în timpul împăratului Liciniu (308-324), în ziua în care sunt sărbătoriți de Biserică, la 9 martie.
Local
Un tânăr de 23 de ani, din județul Timiș, a fost prins la aproape o lună după ce a furat o mașină de pe raza comunei Șimand
Local
Siguranța în mediul școlar, precum și drumul elevilor spre școală rămân o preocupare permanentă a polițiștilor, în ultimele două săptămâni oamenii legii organizând activități educative in șase școli din județ.
Citiți principiile noastre de moderare aici!