Bărbatul din Turcia călătorea ca pasager într-un autocar înmatriculat în România, având ca destinație o țară din Spațiul Schengen. La controlul de frontieră de la Nădlac II, turcul s-a legitimat cu o carte de identitate cu însemnele autorităţilor din Bulgaria. Poliţiştii de frontieră au constatat că documentul prezentat nu îndeplineşte condiţiile de formă şi fond ale unuia autentic, acesta fiind fals, motiv pentru care bărbatul a fost condus la sediul instituției pentru cercetări. În urma verificărilor efectuate, polițiștii de frontieră au stabilit că persoana în cauză este cetățean turc, are 34 de ani şi a intrat legal în ţară. Bărbatul a declarat că a obţinut documentul fals de la un conaţional a cărui identitate nu o cunoaşte, plătind suma de 500 de euro şi a recurs la această metodă deoarece nu deţinea o viză care să-i permită intrarea în Spaţiul Schengen. „Poliţiştii de frontieră au luat măsura întreruperii călătoriei persoanei în cauză şi i-au întocmit actele de urmărire penală pentru săvârşirea infracţiunilor de tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat şi fals privind identitatea, urmând ca la finalizarea cercetărilor să fie dispuse măsurile legale care se impun”, au precizat reprezentanții Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Arad.
Turc cu acte false la frontiera Nădlac II
Turc cu acte false la frontiera Nădlac II
Un cetățean turc a fost prins de polițiștii de frontieră de la Nădlac II în timp ce încerca să iasă ilegal din România, folosindu-se de o carte de identitate bulgărească falsă.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
În câteva luni, noul pod peste Mureș ar urma să unească cele două maluri ale râului.
Local
Un bărbat care a încălcat ordinul de protecție, contactându-și soția, a fost plasat în arest preventiv.
Mapamond
Scutul protector de la centrala nucleară de la Cernobîl, din Ucraina devastată de război, construit pentru a ține sub control materiale radioactive provenite din dezastrul din 1986, nu își mai poate îndeplini funcția principală de siguranță din cauza daunelor provocate de drone, într-un atac atribuit Rusiei de către Ucraina, a anunțat vineri Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), informează Reuters.
Local
Polițistul local Cosmin Ghilea, de la Poliția Locală Arad, a fost trimis în judecată pentru purtare abuzivă.
Local
ARAD. Elevii Colegiului Național „Vasile Goldiș” Arad au primit un „cadou” în această lună decembrie care, prin definiție, este luna cadourilor.
România
Peste 790.000 de persoane își sărbătoresc sâmbătă onomastica, de Sfântul Nicolae.
România
Sfântul Nicolae a trăit în timpul Sfântului Mare Împărat Constantin cel Mare (306-337).
Mapamond
Recurgerea la activele rusești înghețate în Europa pentru a finanța nevoile financiare ale Ucrainei va avea „consecințe considerabile” pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev, în contextul în care cancelarul german și premierul belgian urmau să se întâlnească pentru a discuta această problemă, relatează AFP.
1
Ştiri sportive
Naționala României va juca în Grupa D la Cupa Mondială de fotbal din 2026, dacă se va califica, iar adversarele sale vor fi Statele Unite, Paraguay și Australia, potrivi tragerii la sorți efectuate, vineri, la John F. Kennedy Center for the Performing Arts din Washington DC.
5
Citiți principiile noastre de moderare aici!