Un public select a participat aseară, în Sala „Ovidiu Maitec” a Muzeului de Artă, la deschiderea expoziţiei personale a artistei Angela Hanc: „Grădina lui Efrem”
Aflată la a doua expoziție în Muzeul de Artă (după „Iconografii”, din octombrie 2012), Angela Hanc propune, de această dată, un demers de atelier dezvoltat din interpretarea picturală a unui scrieri patristice din secolul IV. „Grădina lui Efrem.
Demersul iconografic alternează o pictură de inspirație religioasă, marcată de principiile realizării icoanei, unde artista a inserat text citat sau propriu-i gând, cu studii care rețin elemente arhitectonice ori impresii de moment asupra diferitelor flori și plante. Dincolo de impactul vizual imediat, transpunerea viziunii literare în construcție picturală îndeamnă la exerciții de imaginație centrate pe conceptul abstract de „Rai”.
Despre lucrările artistei Angela Hanc au vorbit muzeograful Adriana Pantazi – curatorul şi moderatorul vernisajului, criticul de artă Doina Mândru – de la Centrul Cultural „Palatele Brâncovenești” Mogoșoaia şi părintele arhimandrit Teofan Mada – vicar al Arhiepiecopiei Aradului.
Dacă nu reuşit să ajungeţi ieri, la deschidere, puteţi să vedeţi expoziţia până în 29 noiembrie a.c.
Vă invităm la... O vizită în „Grădina lui Efrem”
Vă invităm la... O vizită în „Grădina lui Efrem”
La Sala „Ovidiu Maitec” a Muzeului de Artă s-a deschis o expoziţie personală Angela Hanc.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Ştiri sportive
Selecționerul echipei naționale de fotbal a României, Mircea Lucescu, a fost internat de urgență într-un spital din Capitală, duminică, după ce i s-a făcut rău în timpul ședinței tehnice premergătoare unui antrenament, a anunțat Federația Română de Fotbal într-un comunicat.
ARADON Sport local
TG. JIU. Trei dintre cei cinci arbitrii arădeni incluşi în programul „Cavalerii Viitorului 7” au debutat în Liga 3-a, suv privirile unuia dintre componenţii Comisiei Centrale a Arbitrilor, vâlceanul Adrian Comănescu.
ARADON Sport local
Trupa lui Giovanni Catanzariti a reuşit accederea, în premieră, în play-off-ul Ligii a 3-a.
Local
ARAD. Recent, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Arad a avut loc lansarea cărţii ,,Poeme de buzunar”, scrisă de Vladimir Belity la vârsta de 88 de ani.
UT Arad
ARAD. La finalul jocului amical cu divizionara secundă, CS Dumbrăviţa, câştigat cu 2-0, graţie reuşitelor semnate de Roman şi Ciubăncan, tehnicianul roş-albilor, Adrian Mihalcea, a vorbit despre acest test, dar şi despre jocul care urmează în play-out.
UT Arad
ARAD. Pauza de naţionale, i-a oferit antrenorului Adrian Mihalcea posibilitatea de a-i vedea la lucru, în antrenamente şi un joc amical, pe jucătorii care au bifat mai puţine minute în acest an, dar şi pe câţiva juniori de perspectivă din cadrul Academiei UTA.
Citiți principiile noastre de moderare aici!