aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
„Et lettera” cu „Scoala altfel”

„Et lettera” cu „Scoala altfel”

la 2 April 2012 13:07
2 April 2012 13:07
ARAD. Biblioteca Județeană „A.D. Xenopol” participă, cu statut de coorganizator, la proiectul „Et lettera”.
Scris de JA-V.F. - ARAD. Biblioteca Județeană „A.D. Xenopol” participă, cu statut de coorganizator, la proiectul „Et lettera”.

Trimite articolul

X

Proiectul a fost iniţiat de Primăria oraşului Strasbourg (Franţa) și reunește oraşele partenere Brno (Cehia), Varşovia (Polonia), Debrecen (Ungaria), Barcelona (Spania) şi Arad.

Tema proiectului vizează relația dintre scriere și ilustrație (litera ca semn al scrierii și litera ca imagine de sine stătătoare), împletirea artei scrisului cu desenul și pictura precum și perfecționarea scrisului caligrafic până la stadiul de artă vizuală.

Intenţiile acestui demers sunt întoarcerea la scrierea tradiţională ca alternativă la scrisul electronic şi stimularea creativităţii caligrafice și plastice prin activități educative, ateliere și tabere de creație, expoziții, schimburi de experiență, rezidențe de artiști. În acest context, Biblioteca Județeană „A.D. Xenopol” Arad își asumă rolul de a coordona, a susține și a se implica în toate aceste activități, preluând o parte din funcțiile formativ-educative ale școlii.

Lansarea proiectului ET LETTERA – “Drawing words and writing pictures” a avut loc în luna februarie 2011 la Mediateca „André Malraux” din Strasbourg, Franța. De la Biblioteca Județeană „A.D.Xenopol” Arad au participat Florin Didilescu, directorul bibliotecii și Lucia Bibarț, responsabil Imagine și Animație Culturală, iar din partea I.Ș.J.Arad a participat Raluca Martin, inspector de specialitate.

Tabăra de creație

În perioada 22 august – 1 septembrie s-a desfășurat Tabăra de creație de la Bata – județul Arad, la care au particiat 13 tineri din învățământul artistic superior din România, Franța și Cehia precum și 2 elevi de la Liceul de Artă “Sabin Drăgoi”, Arad. A urmat apoi Workshop-ul pedagogic zonal pentru elevi și învățători din mediul rural, care s-a desfășurat în perioada 1 octombrie 2011 – 31 decembrie 2011 în numeroase școli primare din comunele județului Arad.

În această acțiune au fost implicate 54 de cadre didactice (învățători) și 408 elevi din ciclul primar. În perioada 4-28 noiembrie 2011, învățătorii organizați în patru centre zonale – Chișineu-Criș, Gurahonț, Conop și Arad – îndrumați de profesorul metodist de educație plastică, Elena Cercel, au deprins metoda și tehnicile de lucru efectiv asociind culoarea și cuvântul.

La centrul Chișineu-Criș s-au reunit 8 învățători din Nădab, Șepreuș, Mișca, Vânători, Șimand, Sintea Mică și Țipar, la Gurahonț 13 cadre didactice din Hălmagiu, Poienari, Brusturi, Gurahonț, Pescari și Almaș, la Conop 12 dascăli din Groșii-Noi, Conop, Julița, Lupești, Petriș, Roșia-Nouă, Vărădia de Mureș, Slatina de Mureș, Ususău, Bata și Birchiș iar la centrul Arad au fost prezenți 21 de învățători din Mândruloc, Sâmbăteni, Vladimirescu, Pecica, Vinga, Felnac, Covăsânț, Chier, Galșa, Șiria, Dud, Tîrnova, Măderat, Cuvin, Miniş și Ghioroc. Tot cu ocazia acestor întâlniri au fost distribuite și 396 de mape cu rechizite pentru elevii și învățătorii participanți, oferite din partea proiectului.

La „Școala altfel”

Ca urmare a desfăşurării acestui Workshop pedagogic zonal, în saptămâna 2-6 aprilie 2012, în cadrul proiectului naţional Şcoala altfel vor avea loc, în diverse localităţi ale judeţului Arad, deschideri de expoziţii cuprinzând cele mai izbutite lucrări ale copiilor implicaţi.

Astfel, luni 2 aprilie, în localitatea Almaş, la Şcoala Generală, vor fi expuse compoziţiile plastice şi caligrafice ale celor 70 de elevi din: Hălmagiu, Poenari, Brusturi, Gurahonţ şi Almaş. La eveniment, copiii vor fi prezenţi împreună cu cei 13 învăţători care i-au instruit.

Miercuri, 4 aprilie la Şcoala Generală din Conop vor sosi, pentru a-şi expune creaţiile, 80 de elevi împreună cu 12 învăţători. Micii artişti vin din următoarele localităţi: Groşii Noi, Juliţa, Lupişti, Petriş, Roşia Nouă, Vărădia, Slatina de Mureş, Ususău, Bata şi Birchiş.

Tot miercuri, 4 aprilie, la Casa de Cultură din Chişineu-Criş vor expune 60 de copii din: Nădab, Şepreuş, Mişca, Vânători, Şimand, Siretea Mică şi Ţipari.Copiii vor fi susţinuţi de cei 8 învăţători îndrumători în arta caligrafică şi plastică.

Pe data de 5 aprilie, la ora 10, în localitatea Miniş, Şcoala Generală „Vasile Juncan” va fi înfrumuseţată de lucrările a 180 de elevi, ai şcolilor generale din localităţile: Mândruloc, Sâmbăteni,Vladimirescu, Felnac, Târnova, Şiria, Dud, Miniş, Vinga, Pecica şi Miniş. Copiii au fost pregătiţi de 19 învăţători.

La toate aceste manifestări vor fi invitaţi să evalueze exponatele un reprezentant al Bibliotecii Judeţene, dar şi profesorul metodist de educație plastică Elena Cercel, coordonatorul artistic al workshop-ului.

Profesorii şi elevii, părtaşi la acestă amplă desfăşurare artistică zonală, totalizează o cifră de aproximativ 450 de persoane.

O altă fază a proiectului Et lettera, se va petrece în Arad, ocazie care va reuni cele mai frumoase picturi ale worshop-ului zonal într-o nouă şi comună expoziţie dedicată Zilei Copilului.

Expoziţia se va vernisa în sala Clio a Complexului Muzeal din Arad.

Concomitent şi independent de activităţile din judeţ, în saptamâna cu „Şcoala altfel”, la sediul Bibliotecii Judeţene arădene vor avea loc, nu mai puţin de 19 manifestări, plus 1 la Şcoala Generală Mihai Eminescu, care vor antrena aproximativ 650 de copii, cu vârste cuprinse între 4 şi 18 ani.

Grupurile de elevi vor vizita secţiile bibliotecii, expoziţiile, vor asculta poveşti, vor viziona filme documentare şi artistice sau vor participa la dezbateri.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradon ,
biblioteca ,
Et lettera ,
proiect ,
scoala altfel
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Persoane apropiate Kremlinului afirmă că la Moscova „nu există dispoziție pentru pace”
    3
    ANUNȚ DE PARTICIPARE
    4
    POLITIC. Cadar: „O dezbatere populistă nu aduce beneficii nimănui”
    5
    Corina Chiriac și Aurelian Temișan aduc strălucire Balului Comunității Arădene
    6
    Primăria Arad, în roşu și galben, de ziua mondială a luptei împotriva poliomielitei
    7
    Arbitru fără notorietate la meciul FCSB - UTA
    8
    Focuri de armă în Capitală - polițiștii au găsit o mașină avariată
    9
    OPINII. Scrisoare din Arad
    10
    Dublu medaliat cu aur la Cupa României

    Mapamond

    Elon Musk susține că Uniunea Europeană ar trebui să fie „eradicată”
    SUA. Miliardarul american Elon Musk, patronul platformei X, a reacționat dur sâmbătă la adresa Uniunii Europene, după ce în ajun Comisia Europeană a impus o amendă de 120 de milioane de euro rețelei de social media, informează DPA.

    Mapamond

    Orban: Alegerile parlamentare ungare din 2026, „ultimele înaintea războiului care se apropie”
    Alegerile parlamentare din Ungaria din 2026 vor fi „ultimele alegeri înaintea războiului care se apropie de noi”, a declarat sâmbătă premierul ungar Viktor Orban, în timpul unui miting desfășurat la Kecskemet (centru), transmite MTI. 1

    Local

    VIDEO
    Au ascuns drogurile sub preșul mașinii când au văzut jandarmii
    Doi arădeni care manifestau un comportament suspect au fost abordați de jandarmi, care au găsit substanțe interzise asupra lor.

    Mapamond

    Șase state UE solicită Comisiei să renunțe la interdicția asupra motoarelor cu ardere internă începând din 2035
    Șase lideri din statele membre ale Uniunii Europene, inclusiv premierul Italiei, Giorgia Meloni, au solicitat Comisiei Europene să propună o relaxare a normelor comunitare privind emisiile vehiculelor, în ideea de a opri o interdicție de facto a motoarelor cu ardere internă, planificată să intre în vigoare la mijlocul următorului deceniu, transmite Bloomberg.

    Mapamond

    Reuters: Donald Trump va reactiva Doctrina Monroe pentru a consolida SUA ca lider pe continentul american
    Statele Unite își vor reafirma dominația în emisfera vestică, își vor consolida forța militară în Indo-Pacific și, eventual, își vor reevalua relația cu Europa, a declarat vineri președintele Donald Trump într-un document strategic amplu care urmărește să redefinească rolul țării sale în lume, scrie Reuters, într-un amplu comentariu pe marginea acestei strategii. 2

    Local

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Cu sau fără bani, avansează lucrările la podul feroviar peste Mureș
    În câteva luni, noul pod peste Mureș ar urma să unească cele două maluri ale râului. 1

    Local

    Arădean arestat, după ce și-a sunat soția de șapte ori
    Un bărbat care a încălcat ordinul de protecție, contactându-și soția, a fost plasat în arest preventiv.

    Mapamond

    AIEA anunță că scutul protector al centralei nucleare de la Cernobîl a fost deteriorat
    Scutul protector de la centrala nucleară de la Cernobîl, din Ucraina devastată de război, construit pentru a ține sub control materiale radioactive provenite din dezastrul din 1986, nu își mai poate îndeplini funcția principală de siguranță din cauza daunelor provocate de drone, într-un atac atribuit Rusiei de către Ucraina, a anunțat vineri Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), informează Reuters. 1

    Local

    Un al doilea polițist local trimis în judecată pentru bătaia urmată de moartea lui Vișinel
    Polițistul local Cosmin Ghilea, de la Poliția Locală Arad, a fost trimis în judecată pentru purtare abuzivă. 4
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.