ARAD. Elevii și cadrele didactice de la Centrul Școlar au pregătit în clubul școlii serbarea dedicată Zilei Naționale de 1 Decembrie. Programul a fost prezentat de responsabila comisiei culturale a școlii, doamna prof. Luminița Costescu, elevilor, părinților și cadrelor didactice prezente.
A treia ediţie a Cupei 1 Decembrie la baschet feminin, Under 14, a fost câştigată de echipa Szazhalombata (Ungaria) urmată de CSŞ Bega Timişoara, Valbon Arad, Debrecen, Salonta şi Szentes. Concursul de aruncări i-a revenit lui Racz Andrea (Valbon Arad), iar cel de 3 puncte lui Katona Bianka (Szazhalombata).
PÂNCOTA. Ziua Naţională a României a fost serbată cu fast, într-un cadru festiv, de către elevii Grupului Şcolar Pâncota, printr-un montaj literar-muzical, dansuri populare şi recitări ale elevelor din clasa a IX-a B şi a XI-a B, îndrumate de prof. Maria Bulboacă.
ARAD - 1 Decembrie – Aradul , întîiul oraş al Unirii
Arad. Anul acesta Ziua de 1 decembrie va fi sărbătorită timp de patru zile şi pentru prima dată are şi o temă: „Imn şi steag”.
Local
În zilele de 23 și 24 iunie 2026, cele trei puncte anticaniculă amenajate în municipiu vot fi funcționale, ca urmare a avertizărilor de Cod galben de caniculă emise pentru județul Arad.
Local
Doi arădeni au fost prinși de jandarmi pescuind cu metode ilegale, pe râul Mureș, în municipiu.
1
Advertorial
Finalizarea proiectului „Creșterea competitivității societăţii EXCAVĂRI ŞI CONSTRUCȚII MOȚ SRL”.
Evenimente
Librăria Corina, de pe strada Mihai Eminescu, va găzdui joi, 25 mai, de la ora 17, lansarea cărții „Vechile farmacii ale Aradului”, scrisă de Alex Cserni.
Local
Un bărbat din Arad a fost arestat preventiv după ce a furat mai multe bunuri din mașini parcate în municipiu.