Începând cu această ediţie, organizatorii Festivalului Delahoya încurajează tinerii artişti să-şi prezinte lucrările cele mai bune, indiferent de forma artistică pe care o manifestă. Astfel, Festivalul Delahoya le oferă gratuit tinerilor artişti care au ceva de spus în domeniul care-l reprezintă, posibilitatea de a se exprima în faţa publicului şi de a interacţiona cu acesta.
Lipova - Cu ocazia „Balului Românilor din Ungaria”, desfăşurat week-end-ul trecut la Gyula, oraşul Lipova a fost invitat de onoare, din delegaţie făcând parte viceprimarul Viorel Suciu, consilierul local Constantin Miloş şi o valoroasă echipă artistică.
PECS. Marti, 21 septembrie, o delegaţie formată din artişti arădeni va încerca să prezinte pentru publicul maghiar o parte din efervescenta viaţă culturală a oraşului de pe Mureş. Delegaţia va fi însoţită de reprezentanţi ai Primăriei Municipiului Arad în frunte cu viceprimarul Levente Bognar.
ARAD. Circa 20 de artişti din Arad, Bistriţa, Oradea şi Timişoara vor expune la Arad, în Club Nerv, peste 40 de lucrări. Evenimentul intitulat „Layer 3”, ajuns deja la cea de a treia ediţie, se încadrează, potrivit spuselor lui Dacian Catrinţaşu, unul dintre organizatori, în acelaşi şir de expoziţii ca şi cele precedente.
ARAD - Conducerea filarmonicii le asigură tinerilor interpreţi sala în care au concertat nume de prestigiu.