Accidentul a avut loc marți seara pe sensul de mers Timișoara spre Arad al autostrăzii A1. Bărbatul conducea un autoturism înmatriculat în județul Timiș. Nu se cunosc împrejurările exacte în care a avut loc accidentul, acestea urmând a fi stabilite în urma cercetărilor efectuate de polițiști, însă, cel mai probabil, șoferul a pierdut controlul asupra direcției de deplasare. Bărbatul se afla singur în mașină.