LIPOVA. Elevii claselor I-îi de la Şc. Gen. nr. 7 „Sf. Maria” din Timişoara, însoţiţi de invăţătoarele Cristina Sas şi Luminiţa Gheorghiţă, au avut parte de o frumoasă şi instructivă lecţie deschisă de istorie la Monumentul eroilor de la Păuliş, la cimitirul eroilor din Radna şi la Muzeul UM 1221 Lipova, unde au aflat despre luptele elevilor Şcolii de subofiţeri Radna din septembrie 1944.
ARAD. Monumentul din faţa Palatului Administrativ va fi joi gazda unei comemorări a eroilor organizată de către Fundaţia Judeţeană a Revoluției din Decembrie 1989, cu începere de la ora 15.
LIPOVA. Duminică, 19 septembrie, pe stâlpul porţii de intrare în cazarma din Radna-Lipova a fost dezvelită şi sfinţită o placă comemorativă cu următorul conţinut:
ORĂŞTIE. Eroii Revoluţiei din 22 decembrie 1989 sunt cinstiţi, în municipiul Orăştie, printr-un nou monument. Acesta a fost dezvelit, miercuri, în prezenţa autorităţilor locale, judeţene dar şi politicieni de la nivel central.