Peste 300 sportivi de la 48 cluburi din ţară s-au luptat pentru câştigarea unor medalii cât mai strălucitoare la Campionatul Naţional de înot, categoriile seniori, tineret şi juniori. Sportivii de la CSŞ Gloria Arad (prof. Sebastian Lucaci), care sunt şi componenţi ai lotului naţional al României, au avut un parcurs excelent urcând de zece ori pe podiumul de premiere. Din totalul de medalii câştigate, cinci reprezintă titluri naţionale de tineret.