Inspectoratul de Poliţie Judeţean Arad a demarat campania „Arădenii în siguranţă”, iar poliţiştii Compartimentului de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii împreună cu poliţiştii de proximitate au desfăşurat deja câteva activităţi care au avut drept scop creșterea gradului de siguranță a cetățeanului, prin asigurarea unui climat de securitate publică.