Echipa feminină de tenis de masă a României, cu arădeanca Daniela Dodean-Monteiro în lot, a debutat cu dreptul la Campionatele Europene pe echipe de la Luxemburg, după 3-0 cu Olanda, miercuri, în primul său meci din Grupa B. Dodean a câștigat cu scorul de 3-1 (7-11, 12-10, 11-8, 11-6) disputa cu Britt Eerland, celelalte puncte fiind aduse de Eliza Samara și Bernadette Szocs.