În cadrul unei conferințe de presă, USR Arad a prezentat o soluție alternativă la actualul sistem de termoficare centralizată. Înainte de expunerea proiectului, Vlad Botoş, preşedintele USR Arad, deputatul Sergiu Vlad şi vicepreşedintele Ion Stan au vorbit despre principalele cauze care au dus sistemul de termoficare în colaps: lipsa de investiţii şi căpuşarea politico-economică a CET.