Preşedintele ALDE Arad, Ionel Ciupe, consideră „lăudabil” faptul că la Arad se va desfăşura campionatul european de aruncări lungi, meritul fiind al arădenilor, din banii cărora, adunaţi din taxe şi impozite, s-au alocat fondurile necesare. „Aceiaşi cetăţeni trebuie să ştie, însă, că au mai dat ceva. Sau, mai precis, au renunţat la ceva : La baza sportivă din Subcetate. Acolo unde, săptămâna trecută, a fost distrus gazonul pe care au evoluat sau au învăţat ,,ABC” ul fotbalului generaţii şi generaţii de fotbalişti. A fost, o spun specialiştii fotbalului arădean, un gazon de excepţie, o bijuterie. E bine ca arădenii, oameni care iubesc sportul, fotbalul, să ştie că acest gazon, aceste terenuri nu mai există. Din ordinul domnului primar, buldozerele l-au ras. Chiar dacă ,, specialistul” numarul unu în sport al Aradului ne asigură că terenurile vor fi regazonate, probabil de o firmă agreată de dânsul, cu siguranţă copiii Aradului nu se vor mai putea bucura niciodată de acel gazon natural de excepţie. Oare ce au de spus fotbaliştii, antrenorii, chiar îmi vin două nume în minte, Henegar şi Bolduma, despre acest lucru. Cum le poate explica domnul Gheorghe Falcă, lor şi arădenilor, distrugerea acestei baze sportive? Care întregeşte o listă pe care se mai regăsesc Vagonul, Strungul sau Telecom” a declarat Ciupe. Care, la „PS” adaugă : „ Sper ca această competiţie să nu genereze, Doamne, fereşte, vreun conflict international. Spun asta pentru că o aruncare greşita a ciocanului, de exemplu, ar putea chiar dărâma de pe soclu obeliscul celor ,,13 Generali”. De aceea, poate ar fi bine să fie prezent acolo şi domnul viceprimar Bognar sau un reprezentant al UDMR”.
Ciupe: distrugere la Subcetate
Ciupe: distrugere la Subcetate
Ionel Ciupe îl acuză pe primar că a distrus gazonul natural de la baza sportivă din Subcetate
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Cântărețul Cristian Pomohaci, cercetat într-un dosar penal referitor la săvârșirea unor infracțiuni contra libertății și integrității sexuale, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile.
România
Premierul interimar Ilie Bolojan, președintele Partidului Național Liberal (PNL), a declarat că la începutul săptămânii viitoare, cel mai probabil luni, conducerea PNL urmează să aibă consultări cu premierul desemnat Eugen Tomac, subliniind că are rezerve în privința unui guvern tehnocrat care să aibă rezultatele necesare pentru țară în perioada următoare.
România
Scene neobișnuite au fost surprinse la marginea municipiului Brașov, unde un urs a fost filmat în timp ce cobora de pe un stâlp de electricitate, spre surprinderea celor care au asistat la moment.
România
Premierul desemnat, Eugen Tomac, a declarat, joi, la Cotroceni, că va propune Legislativului „o echipă de specialiști”, și nu de politicieni.
2
România
Rezultatele extragerilor din data de 04-06-2026 sunt următoarele:
România
Președintele României Nicușor Dan l-a desemnat, la 4 iunie 2026, pe Eugen Tomac pentru funcția de prim-ministru, în baza Articolului 85 din Constituție.
România
Singura soluţie în prezent este un prim-ministru independent de partidele parlamentare, dar cu experienţă politică, a afirmat, joi, preşedintele Nicuşor Dan, după ce l-a desemnat premier pe europarlamentarul Eugen Tomac.
2
România
Preşedintele Nicuşor Dan l-a desemnat joi pe europarlamentarul Eugen Tomac pentru funcţia de premier.
5
Local
Nouă persoane au fost reținute după cele 16 percheziții domiciliare desfășurate de polițiștii arădeni, împreună cu DIICOT, pe 3 iunie 2026.
Citiți principiile noastre de moderare aici!