aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Imaginile din satelit arată că atacul Ucrainei a distrus și avariat bombardiere strategice în profunzimea teritoriului Rusiei

Imaginile din satelit arată că atacul Ucrainei a distrus și avariat bombardiere strategice în profunzimea teritoriului Rusiei

la 3 June 2025 19:26
12 Comentarii

Imaginile din satelit arată că atacul Ucrainei a distrus și avariat bombardiere strategice în profunzimea teritoriului Rusiei

Foto: EPA-EFE/Sergei Ilnitsky
3 June 2025 19:26
Imaginile din satelit de la baze aeriene ruse, la scurt timp după ce Ucraina a efectuat un atac cu drone în profunzimea teritoriului Rusiei în weekend, arată mai multe bombardiere strategice distruse și grav avariate, relatează marți Reuters, citând trei analiști care interpretează date din surse publice.
Imaginile din satelit de la baze aeriene ruse, la scurt timp după ce Ucraina a efectuat un atac cu drone în profunzimea teritoriului Rusiei în weekend, arată mai multe bombardiere strategice distruse și grav avariate, relatează marți Reuters, citând trei analiști care interpretează date din surse publice.

Trimite articolul

X

Ucraina a vizat cel puțin patru baze aeriene în interiorul Rusiei folosind 117 de drone lansate din containere aflate în apropierea țintelor. Imaginile filmate cu drona în timpul operațiunii, verificate de Reuters, arată că mai multe avioane au fost lovite în cel puțin două amplasamente.

Capella Space, o companie de sateliți, a oferit Reuters o imagine a unuia dintre aceste aerodromuri, situat în regiunea Irkuțk din Siberia. Imaginea a fost realizată la 2 iunie, a doua zi după una dintre cele mai complexe și eficiente operațiuni lansate de Ucraina în cei peste trei ani de război.

Pătura de nori poate masca imaginile convenționale din satelit, dar datele provin de la sateliți radar cu apertură sintetică (SAR), care permit obținerea de imagini de înaltă rezoluție a suprafeței pământului chiar și în condiții de mulți nori sau în întuneric. Această tehnologie direcționează fascicule de energie către Pământ și detectează ecourile, făcând posibilă identificarea unor mici detalii topografice.

Imaginea pare să arate resturile mai multor avioane amplasate de-a lungul pistei de pe aerodromul Belaia sau parcate în refugii de protecție din apropiere.

‘Pe baza fragmentelor vizibile, comparându-le cu recentele imagini din satelit și cu imaginile filmate de drone postate de Telegram pe Twitter, pot vedea mai multe avioane distruse’, a declarat John Ford, cercetător asociat la Centrul James Martin pentru studii privind neproliferarea, cu sediul în California.

Ford a declarat că imaginile SAR furnizate de Reuters arată ceea ce par a fi rămășițele a două Tu-22 Backfires distruse – bombardiere strategice supersonice cu rază lungă de acțiune, utilizate de nenumărate ori de Moscova pentru a lansa rachete împotriva Ucrainei.

Imaginea SAR, precum și imaginile realizate cu drona ale consecințelor atacurilor (postate pe rețelele sociale) relevă că patru bombardiere strategice grele Tu-95 au fost distruse sau grav avariate, a adăugat el.

Brady Africk, un analist de informații din surse deschise, a fost de acord că imaginile SAR de la baza aeriană Irkuțk arată că mai multe Tu-95 și Tu-22 au fost distruse și avariate, deși pentru a evalua în mod corespunzător impactul ar fi necesare mai multe imagini.

‘Dar este clar că atacul asupra acestei baze aeriene a fost de mare succes’, a conchis el.

‘Avioanele, vizate de atac, au reprezentat un amestec de bombardiere Tu-22 și Tu-95, ambele folosite de Rusia pentru a lansa lovituri împotriva Ucrainei’, potrivit acestuia.

Africk a adăugat că la baza aeriană Belaia se află mai multe avioane momeală plate, care, în opinia sa, nu au reușit să inducă în eroare dronele ucrainene în acest caz.

Reuters nu a obținut deocamdată imagini SAR ale aerodromului Olenia, o bază din Murmansk, în nord-vestul îndepărtat al Rusiei, de asemenea vizată de atac.

Însă imaginile video filmate cu drona de la baza Olenia, furnizate de autoritățile ucrainene și verificate de Reuters, arată două bombardiere în flăcări care păreau a fi de modelul Tu-95 și un al treilea, tot un Tu-95, afectat de o explozie puternică.

Ministerul rus al Apărării a declarat că Ucraina a lansat atacuri cu drone care au vizat aerodromurile militare din regiunile Murmansk, Irkuțk, Ivanovo, Riazan și Amur. Apărarea antiaeriană a respins atacurile în trei regiuni, dar nu și în Murmansk și Irkuțk, a declarat acesta, adăugând că în locurile respective mai multe aeronave au luat foc.

Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) a revendicat operațiunea, denumită ‘Pânza de păianjen’, și a declarat că în total au fost lovite 41 de avioane de război rusești.

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a calificat atacul, care a lovit ținte aflate la o distanță de până la 4.300 km de linia frontului, ‘absolut genial’.

Andrii Kovalenko, un oficial din cadrul Consiliului ucrainean pentru securitate națională și apărare, a declarat că din cele peste 40 de avioane lovite, 13 au fost distruse.

Armata ucraineană a adăugat marți 12 avioane la bilanțul curent al pierderilor Rusiei, fără a oferi mai multe detalii.

SBU estimează pagubele provocate Moscovei de operațiunea sa la 7 miliarde de dolari, apreciind că au fost lovite 34% dintre avioanele strategice purtătoare de rachete de croazieră de pe principalele aerodromuri ale Rusiei.

Reuters nu a putut verifica în mod independent aceste informații.

Unii experți au apreciat că operațiunea nu ar fi suficientă pentru a opri Rusia să lanseze atacuri cu rachete asupra Ucrainei folosind bombardiere strategice, dar ar fi greu, dacă nu imposibil, să înlocuiască avioanele avariate, deoarece unele dintre ele nu mai sunt în producție.

De asemenea, atacul ar putea forța Rusia să-și reconfigureze apărarea antiaeriană, potrivit Institutului pentru Studiul Războiului (ISW).

‘Operațiunea va forța oficialii ruși să ia în considerare redistribuirea sistemelor de apărare antiaeriană ale Rusiei pentru a acoperi o arie mult mai extinsă și, eventual, desfășurarea unor grupuri mobile de apărare antiaeriană care să poată reacționa mai rapid la posibile atacuri similare cu drone ucrainene în viitor’, apreciază ISW.

Moscova ar fi pierdut în total aproximativ 20 de avioane strategice, relatează la rândul său ziarul New York Times, citând surse din serviciile de informații americane. Printre avioanele distruse s-ar număra cel puțin șase bombardiere cu rază lungă de acțiune Tu-95, cel puțin patru Tu-22M, precum și avioane radar A-50 în valoare de 300 de milioane de dolari fiecare, conform publicației citate.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
atac cu drone ,
avariate ,
baze aeriene ,
Belaia ,
bombardiere distruse ,
bombardiere strategice ,
imagini din satelit ,
Irkutsk ,
Murmansk ,
razboi in Ucraina ,
Rusia ,
SBU ,
teritoriu rusesc ,
Ucraina
12 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Expertologul says:
    June 3, 2025 at 8:20 pm

    Mulți nefericiți vor degusta ceai pe lângă ferestre la etaj in Moscova…….

    Reply
    • aradean says:
      June 4, 2025 at 9:01 am

      Sa ramaneti cati am botezat eu.

      Reply
      • Tuluz-Lotrec says:
        June 4, 2025 at 10:01 am

        Tu esti un nebotezat oricum, bre balbaiala cioloveca.

        Reply
      • Expertologul says:
        June 4, 2025 at 8:31 pm

        Nu a fost bun ceaiul, stimabile? Încearcă o fereastră 😏

        Reply
  2. unul says:
    June 3, 2025 at 9:29 pm

    Bravo Ukraina! Slava Ukraina!!!

    Reply
    • Alina says:
      June 4, 2025 at 9:17 am

      Sa vezi acum represalii , vai , vai

      Reply
      • Tuluz-Lotrec says:
        June 4, 2025 at 10:02 am

        Ucrainenii ataca numai tinte militare, rusnacii ataca doar civili. Statul terorist rusnac nu se dezminte.

        Reply
  3. Tuluz-Lotrec says:
    June 4, 2025 at 3:41 pm

    Sa fugeti in Rusia, bine?

    Reply
    • Tututuluz-Codobelc cel viteaz pe aradon says:
      June 4, 2025 at 5:25 pm

      Vezi ca iar a gresit laptopul cel nou🤣🤣🤣Anuleaza autocorectul🤣🤣🤣 Corect este ”sa pleaca” pacaliciule🤡🤡🤡

      Reply
      • Tuluz-Lotrec says:
        June 5, 2025 at 9:29 am

        “Va fii” bine daca “fugeti” in Rusia, bre ciolovec balbait.

        Reply
  4. anonim says:
    June 4, 2025 at 4:24 pm

    Daca datele vehiculate de ucraina sunt reale , aceste lovituri au fost un adevarat dezastru pentru bolsevici , sa ramai fara o treime din avioane intr o singura actiune a inamicului , e o adevarata catastrofa , cu atat mai mult cu cat nu se mai fabrica astfel de avioane , iar rusia nu are tehnologia necesara sa le produca , iar cu toate sanctiunile occidentale e a naibii de greu sa le repare si pe cele care teoretic ar putea sa fie reparate .

    Pai va puteti inchipui , daca doar ucraina singura a distrus atatea bombardiere de o asemenea importanta , pai intr un conflict cu NATO s ar intoarce rusii iar la….. Zepelin !!! 😂😂😂

    Reply
    • Rusia făcută din nou de râs says:
      June 5, 2025 at 4:59 pm

      Cântacioșii în strună ai Rusiei dau din gură clamând cu emfază că nu a fost mare lucru, deși dezastrul este vizibil și de pe Marte

      Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Bărbat de 38 de ani, decedat într-un incendiu, la Cil
    3
    Program prelungit la CAS Arad
    4
    Produsele Lucas, în tot mai multe magazine ACA
    5
    Conservatoarea Sanae Takaichi devine prima femeie prim-ministru al Japoniei
    6
    Trump a făcut presiuni asupra lui Zelenski să renunţe la Donbas, confirmă un responsabil ucrainean pentru AFP
    7
    UTA alunecă până pe locul 9
    8
    „Avem același sânge”, la Arad
    9
    Trenuri suspendate din cauza datoriilor CFR Călători
    10
    NATO va avea în România a doua platformă de aprovizionare militară a Ucrainei, după cea din Polonia

    Mapamond

    NATO va avea în România a doua platformă de aprovizionare militară a Ucrainei, după cea din Polonia

    România

    Prețurile la carburanți vor crește din nou. Vezi cât va costa benzina și motorina începând cu 1 ianuarie
    Vacanța de iarnă începe cu vești bune pentru șoferi: prețurile la pompă sunt mai mici. Din păcate, această reducere nu va dura mult. 1

    România

    Femeie bătută crunt de două tinere în fața Hotelului Continental din Timișoara. Au stropit-o cu un lichid și i-au furat telefonul
    Atenție! Imagini cu puternic impact emoțional! Două tinere au fost reținute de polițiștii din Timișoara, fiind acuzate de lovire sau alte violențe, tulburarea ordinii publice și furt. Acestea ar fi agresat o femeie de 35 de ani, în fața Hotelului Continental, pe fondul unui conflict mai vechi, și i-ar fi sustras telefonul mobil.

    Mapamond

    VIDEO
    Ucraina afirmă că a lovit pentru prima dată un petrolier al „flotei fantomă” ruse în Mediterana, cu drone
    Ucraina a lovit pentru prima dată un petrolier al „flotei fantomă” ruse „în apele neutre” ale Mediteranei, a anunțat vineri o sursă din cadrul Serviciului de Securitate al Ucrainei (SBU), informează AFP. 3

    UT Arad

    "Vrem să ne apropiem de play-off"
    Din Alomerovic spune că acesta este obiectivul echipei UTA.

    UT Arad

    Cine arbitrează meciul UTA - Dinamo?
    Comisia Centrală de Arbitri a afișat, de câteva minute, brigada care va conduce partida de mâine seară, de la Arad, dintre UTA și Dinamo.

    Local

    GALERIE FOTO
    130 de pachete au ajuns... acolo unde este nevoie
    ARAD. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei, prin lucrarea Sectorului Social–Filantropic al Arhiepiscopiei Aradului, 130 de pachete cu produse neperisabile au ajuns la persoane și familii aflate în dificultate.

    Advertorial

    Stilul care te însoțește: cum alegi geanta perfectă pentru orice ocazie
    O geantă nu este doar un accesoriu, ci un element care definește stilul și personalitatea. Într-o lume în care mobilitatea și confortul contează, geanta crossbody a devenit un must-have pentru femeile active. Practică, versatilă și ușor de purtat, această geantă se potrivește atât ținutelor casual, cât și celor elegante.

    UT Arad

    "Câinii roșii" anunță că invadează Aradul
    Suporterii peluzei "Cătălin Hâldan" îndeamnă fanii lui Dinamo să cumpere bilete lângă sectorul galeriei oaspete. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.