Iran. „Un nou val de atacuri ale Gardienilor Revoluției (…) a permis unor rachete să atingă cu succes și eficacitate țintele” din Israel, a afirmat într-un comunicat armata ideologică a Republicii Islamice.
Aceasta a salutat o operațiune dusă la bun sfârșit „în pofida susținerii totale din partea SUA și unor puteri occidentale (pentru Israel), și a deținerii de tehnologii de apărare mai moderne”.
Gardienii Revoluției au promis „operațiuni eficace, țintite și mai devastatoare contra țintelor vitale” ale Israelului, aducând un omagiu lui Mohammad Bagheri, Hossein Salami și Amirali Hajizadeh, cei mai importanți trei responsabili militari iranieni uciși de la începutul loviturilor aeriene israeliene asupra Iranului, vineri.
La rândul său, armata israeliană a anunțat că a lovit la Teheran centre ale comandamentului Forței Qods, unitatea de elită însărcinată cu operațiunile externe ale Gardienilor Revoluției iranieni.
Aviația „a lovit centre de comandament aparținând Forței Qods (corpul Gardienilor Revoluției Islamice) datorită informațiilor precise ale serviciului de informații” al armatei israeliene, a anunțat armata într-un comunicat, precizând că țintele erau localizate la Teheran.
Totodată, serviciile de salvare israeliene au anunțat luni un bilanț actualizat al loviturilor iraniene din timpul nopții, majorând la patru morți și 87 de răniți numărul victimelor.
Loviturile iraniene au cauzat decesul a patru persoane, două femei și doi bărbați, toți de circa 70 de ani, și rănirea a 87 de persoane, o femeie de 30 de ani fiind într-o stare gravă și având o rană la față, iar cinci într-o stare moderată și 81 răniți ușor, în patru locuri din centrul Israelului lovite de tiruri de rachete, a detaliat Magen David Adom, echivalentul Crucii Roșii, într-un comunicat.
Sursa: AGERPRES
Trimite articolul
XPoate ar trebui amintit ca reactoarele nucleare lovite de Israel emit radiatii la greu.
Poate ar trebui sa ne gandim din ce parte bate vantul si cum vom fi afectati de valul de radiatii.
De ce nu vorbeste nimeni de asta?